Morbius inceleme – Morbius nasıl bir film?

Sony’de uzun zamandır Spider-Man evrenini Peter Parker’ın oynadığı maceraların ötesine çıkartmak istiyorlardı. Tom Holland’ın duvar gezgini rolünü üstlenmesi ve Marvel’in doğrudan işbirliği ile sıfırdan başlamayı seçmeden önce, The Sinister Six hakkında bir film üzerinde çalışıyorlardı.

‘Venom’, bu planların gerçekleştiğinin ilk kanıtıydı. Başrolünde Tom Hardy’nin yer aldığı filmin muazzam başarısı, kısa süre sonra bir devam filmine yol açtı, ama aynı zamanda stüdyo, büyük ekranda denenmemiş başka bir karakterle şansını denemeye başladı. 1 Nisan Cuma günü Türkiye sinemalarında vizyona giren Jared Leto’nun başrolde olduğu ‘Morbius’ filminden bahsediyorum. Bunu bazı çok olumsuz ilk tepkilerle birlikte yapıyor ve korkarım ki ben bir istisna değilim.

Morbius inceleme

‘Morbius’ ne anlatmak istediğini çok iyi bilen bir film ama hikayeye ya da karakterlere bir çeşit bütünlük ya da derinlik verme gereğini unutuyor. Tabii ki, anında birkaç şey anlaşıldı. Bu, Leto ve Matt Smith’in canlandırdığı karakterler arasında var olan güçlü dostluğun temellerini atmak için kahramanın geçmişini araştırdığında zaten algılanan bir şeydir, ancak bazılarıyla zirveye ulaşana kadar devam eden bir duygudur.

Morbius inceleme 2
morbius

Bu, ‘Morbius’u seyrederken ortaya çıkması çok az zaman alan bir hayal kırıklığına neden oluyor ve Matt Sazama ve Burk Sharpless’ın senaryosunun yarısının tamamlanmış olduğu hissini veriyor ama ayrıca kurgu odasında hikayeye biraz daha tutarlılık kazandıran sahneleri feda etmeleri gerekti. Ayrıca olası bir genişletilmiş versiyonun filmi yükseltmek için çok fazla yardımcı olacağını düşünmüyorum, çünkü zayıflıkları her seviyeye yayılıyor, oldukça geliştirilebilir bir kurgu çalışmasından, hatta zaman zaman biraz kafa karışıklığı getiriyor, bazı çekici olmayan ve uygunsuz görsel efektlere kadar. Bu son nokta aynı zamanda yönetmen Daniel Espinosa’nın daha fazla görsel canlılık aradığı, kurşun zamanı kullanımı yoluyla kahramanın her şeyden önce vampir görünümünü vurguladığı aksiyon sahnelerinin etkisini kaybetmesine yardımcı olur. Bu kaynağın aşırı kullanımı da pek yardımcı olmuyor.

Morbius eleştirisi

Görüldüğü gibi, ‘Morbius’un bir tür sağlamlık bulabileceği yer, iki kahramanındadır, çünkü oyuncu kadrosunun geri kalanı hikayede sadece figüranlara indirgenir. Mesele şu ki, Leto’nun işkence görmüş ruhları başka durumlarda çok daha teşvik edici bir şekilde yorumladığını zaten gördük. Burada en azından, geçmişte bir filmde rol aldığında, eldeki kadar başarısız olan bazı tercümanların yaptığı gibi, kendini kaptırmıyor.

Morbius inceleme 3

Bununla birlikte, eski ‘Doctor Who’ yıldızı açıkça saçlarını dökmek için can attığından, bize daha fazla neşe verebilecek olan Smith’ti, ancak film bunu yapmasına asla izin vermiyor. Ve ‘Morbius’un asla kontrolünü kaybetmemesi veya alay konusu olmaması gibi bir husus var. Evet, gülünç olanın sınırında olan belirli anlar vardır, ancak genel olarak ne kadar eksik olduğu konusunda çok tutarlıdır. Ne yazık ki, bu konuda çok az iyi şey var.

Başka bir deyişle, ‘Morbius’ta, ‘Venom’un daha az ilham verici ve daha dramatik sahnelerini, bu yönde bir film yapmak için bir model olarak almışlar, bununla bir şey yapmaya en ufak bir ilgileri olmadan. Ve buna, açığa çıkardığım diğer zayıflıkları da eklemeliyiz…

Morbius inceleme 4

Morbius nasıl bir film

‘Morbius’ şimdiye kadar yapılmış en kötü süper kahraman filmlerinden biri olarak hatırlanacak. Şahsen ben merdivenin dibinde olduğunu düşünmüyorum, ama çok daha yüksek de değil. Umarım Sony, hayal ettiğim gibi, Örümcek Adam kötü adamlarının evrenini keşfetmeye devam etmek istiyorsa, rotayı nasıl düzelteceğini biliyordur. Marvel’ı taklit etmelerini de istemiyorum ama bundan daha iyi olabilirler.