Sıvı soğutma mı hava soğutma mı daha iyi?

Hava soğutma veya AiO sıvı soğutma satın almak, bilgisayarımızı alırken vermemiz gereken en önemli kararlardan biridir. Seçim kolay gibi görünse de, aslında dikkate alınması gereken birçok konu var. Hava ve sıvı soğutma, CPU’nuzu soğutmak için en yaygın iki sistemdir. Herhangi bir PC yapılandırması, işlemciyi soğutmak için bir tür soğutma gerektirir.

Hava Soğutma Soğutucu: Taban CPU ile temas ettiğinde ısısı hemen üstündeki alüminyum soğutucuya aktarılır ve bu ısı bir veya daha fazla fan yardımıyla dışarı atılır.

Sıvı Soğutma: Bu sistemler, sıvı soğutucuyu CPU’nun üzerindeki bir bloktan (sıvının CPU tarafından ısıtıldığı yerde) bir radyatöre pompalar ve fanlar yardımıyla sıvıyı soğutur, işlem kapalı devrede gerçekleşir. Hepsi bir arada veya AiO, tüm soğutma sisteminin satıldığı ve kullanıcının yalnızca onu monte etmesi gerektiği anlamına gelir. Çok güçlü ve verimlidirler.

Özel Sıvı Soğutma: Bu durumda, soğutma sisteminin tüm yapısı, kullanıcının kendi bloğunu, tüplerini, bağlantı parçalarını, tankını vb. satın alarak kendi ölçüsünde yaptığı bir şeydir. En sofistike ama aynı zamanda en pahalı ve montajı en zor olanlardır. Özel sıvı soğutma, kesinlikle bilgisayarların yüzde 99’undan daha azında vardır.

Bu yüzden büyük soru sıvı soğutma ve hava soğutma arasındadır. Seçim yaparken dikkate almamız gereken birkaç kriteri gözden geçireceğiz.

Soğutma ihtiyaçları: Bir hava soğutucu ne zaman yeterli olur?

Bu nokta, önceliğiniz ekipmanı iyi soğutmak, ancak aşırıya kaçmamaksa ve gürültü, fiyat veya estetik gibi diğer konuları umursamıyorsanız en önemlisidir.

Çok yüksek enerji tüketimine sahip bir işlemcinin (Intel Core i9-12900K gibi) kullanıldığı durumlarda, hız aşırtma sırasında veya hava soğutma için alan sorunları nedeniyle iyi bir soğutucunun bulunmadığı bir bilgisayarda sıvı soğutma gereklidir.

Aslında, sıvı soğutmaya ihtiyaç duyanlar, ya çok pahalı bir bilgisayar (kesinlikle yüksek tüketimli bir CPU’ya sahip olan) satın aldıkları için ya da kendilerini hız aşırtmaya adayacaklarını bildikleri için hemen hemen her zaman bunu önceden biliyorlar. Ancak bu, AiO sıvı soğutucunun gerekli olmadığı bir bilgisayarda kötü bir seçenek olduğu anlamına gelmez. Öyleyse keşfetmeye devam edelim!

Sıvı soğutma, zorlu senaryolarda daha iyi performans gösterir. CPU’muz çok yoğun kullanımdayken sıvı soğutma önemlidir. Nasıl yapıldığına bağlı olarak, sıcaklık değişiklikleri genellikle bir hava soğutucudakinden daha az ani olur.

Böylece, daha az sıcaklık artışı sağlayarak, örneğin çok şiddetli hız aşırtma gibi durumlarda termal kısma gibi sorunlardan kurtulabiliriz. Göreceğimiz gibi, aynı zamanda daha düşük bir gürültü seviyesi anlamına gelir.

hava sogutma

Ses

Şüphesiz en önemlilerinden biri olan bu noktanın hava soğutma lehine, sıvı lehine bir argümanı var:

Soğutuculara gelince, sahip oldukları en iyi şey sadece fanların ses yapmasıdır. Öte yandan, bir sıvı soğutmada, her zaman orada olacak olan pompanın sesini de dikkate almalıyız.

Bununla birlikte, koşullar zorlu olduğunda (yani, bilgisayardan güç talep edildiğinde), sıvı soğutma daha düşük bir fan hızı (daha yüksek soğutma kapasitesi nedeniyle) ve devirler açısından daha kararlı olacaktır.

Buradan nasıl bir sonuç çıkarıyoruz? Peki, iyi bir hava soğutucu, bilgisayar hareketsizken seçebileceğimiz en sessiz şey olurken, iyi bir sıvı olan, ondan çok şey istediğimizde en iyisidir.

Estetik

Bu, sıvı soğutmanın genellikle daha iyi olduğu noktalardan biridir: bu tür soğutma, büyük bir kule soğutucuya kıyasla kasanın içinde daha temiz ve daha az aşırı yüklenmiş bir görünüm sağlar. Blok, boru, radyatör ve fan düzeneği her yapıda harika görünüyor ve insanlar bunu takdir ediyor.

Ayrıca RGB’nin gerekli olduğu bilgisayarlar için sıvı soğutmanın estetik olarak çok daha iyi olduğunu da göz önünde bulundurmalıyız. Sadece daha iyi aydınlatma noktalarına (radyatör fanları ve blok) sahip olmakla kalmaz, aynı zamanda daha az yer kaplayarak tüm ekipmanın RGB’sini daha iyi değerlendirebiliriz.

Bu hava soğutmanın bize verdiği şey, sıvı soğutmalı bir PC’nin bize vermediği olağanüstü bir zarafet ve profesyonellik duygusudur. Kule, iyi görünmek için çok iyi tasarlanmış ve birçok kişinin bu asil ve rafine estetiği RGB dolgulu AiO sıvı soğutucusuna tercih ettiğinden eminiz.

sivi sogutma temizligi

Alan

Açıktır ki iyi bir hava soğutucu bizim kasamızın içinde önemli miktarda yer kaplar. Aslında, desteklediği soğutucunun maksimum yüksekliğini görmek için her zaman kutunun özelliklerine bakmanız gerekir.

Öte yandan sıvı soğutma, genellikle çok kalın olmayan radyatörünün boyutları sayesinde neredeyse hiç yer kaplamaz. Özel durumlar olsa da (RL’yi monte etmek için iyi tasarlanmamış kutular), sadece hangi boyutlarda radyatörü desteklediğine bakmamız gerekiyor. Buna ek olarak, örneğin ön veya üst tarafa monte etmeyi seçebiliriz.

Tüm bunlara, daha az yer kaplama gerçeğinin bilgisayarımızın içini daha iyi manipüle etmemizi sağladığını ekleyelim. Çok büyük bir soğutucu ile anakartın belirli bölümlerine erişmek daha zor olacaktır. Bu ne ölçüde önemlidir? Çok değil, ama her birinin ne düşündüğüne bağlı.

Bakım ve güvenilirlik

Bir hava soğutucunun en büyük avantajlarından biri, neredeyse hiç bakım gerektirmemesidir. Aslında yapmamız gereken iki şey de bir sıvı soğutmanın bakımının bir parçası: soğutucu ve fanlar üzerinde biriken tozu temizleyin ve termal macunu zaman zaman değiştirin.

Öte yandan sıvı soğutmada soğutma sıvısı azar azar buharlaşacağından periyodik olarak değiştirilmesi tavsiye edilir. Özellikle, her iki yılda bir makul bir süre. Bu konuda açıklığa kavuşturulması gereken iki konu var:

  • Soğutma sıvısı değişimini desteklemeyen AiO soğutucuları vardır. Bu nedenle, buharlaşmanın etkisi daha kötü bir termal performans olacak ve bir noktada sıvı soğutma bozulduğu için sıvıyı değiştirmemize yol açacaktır. Yani daha az dayanıklılık.
  • Diğer sıvı AiO’larda sıvıyı değiştirmek için valfler bulunur. Bunlar çok daha dayanıklı RL’lerdir ve bakımı neredeyse bir hava soğutucusu kadar kolaydır, ancak her markada durum böyle değildir.

Güvenilirlik açısından, bir hava soğutucu kağıt üzerinde sıvı soğutmadan daha güvenlidir. Bunun nedeni, ekipmanlarımıza zarar verebilecek sıvı sızıntılarının olmamasıdır.

sivi sogutma

Fiyat, büyük anahtar

Analiz edeceğimiz son yön, belki de en önemli ve belirleyici olanıdır: fiyat. Sonuçta bir PC’yi parçalara ayırdığımızda, dengesiz bileşenleri seçemeyiz.

Örneğin, 600 Euro’luk bir bütçede, sınıfının en iyisi sıvı soğutma için fazlasıyla yeterli (yaklaşık 150 €), ancak bizi daha önemli bileşenlerde çok fazla kısmaya zorlamak çılgınlık olurdu.

Aynı zamanda, çok yüksek bir bütçeye sahip olabiliriz ve diğer parçalara daha fazla ayırabilmek için temel bir hava soğutucusu monte edebiliriz. Ancak CPU’nun soğutma sorunları yaşamasına neden olur, bu yüzden bize geri tepebilirdi.

Şimdi sorabilirsiniz, hangisinin dengeli seçim olduğunu nasıl bilebiliriz? Her şey ekipmana bağlıdır, ancak referans olarak bazı limitler tanımlayalım. Oyun veya üretkenlik için güce ihtiyaç duyan ve özel bir GPU’ya sahip olacak bir bilgisayardan bahsettiğimizi varsayıyoruz.

900 veya 800 Euro’nun altındaki hiçbir bilgisayarda sıvı soğutma olmamalı, diğer bileşenlere odaklanmalısınız. 1000 Euro civarındaysa, iyi bir sıvı soğutma sizi kalitesiz bir anakart veya güç kaynağı takmaya zorlamıyorsa ve özellikle bu yazıda tartıştığımız avantajlar önemliyse mantıklı olabilir.

Daha pahalı PC’ler için, kullanıcının tercihine bağlı olarak iyi bir sıvıya ya da üst düzey bir hava soğutucusuna kocaman bir evet.