Sıvı soğutmada kullanılan sıvı

Bilgisayarınızı serinletmek ister misin? Göz önünde bulundurmanız gereken birkaç tür soğutma sıvısı vardır. Bu makalede hepsini analiz ediyoruz, hangisini seçersiniz?

Sıvı soğutma dünyasının çok karmaşık bir ekosistem. Sadece gerekli bileşenleri satın almak yeterli olmaz, aynı zamanda bazı faktörlerin de dikkate alınması gerekir. Bunlar arasında sistemin düzgün çalışması için gerekli olan soğutma sıvısı türlerini buluyoruz. Soğutma sıvılarının farklı türlerini görelim ve analiz edelim.

Sıvı soğutmalarda kullanılan sıvı nedir?

Öncelikle AIO kitlerinden değil özel soğutuculardan bahsettiğimizi belirtelim. Bununla birlikte, onlar hakkında sonuçlar çıkarır gibi analiz edeceğimiz birkaç tür soğutma sıvısı vardır. Sıvı türünü değiştirmekle ilgilenebileceğiniz için hepsini okumanızı öneririz.

Damıtılmış veya saf su

Damıtılmış veya arıtılmış suya atıfta bulunuyoruz. Yani suyun süper saf olması, birkaç filtreden geçmesiyle ilgileniyoruz. En ucuz seçenek olduğu ve renkli bir kit elde etmek için boyalar ile kullanıma uygun olduğu için tercih edilir.

Burada, problemlerden kaçınmak için mümkün olduğunca az partikül içeren sudan bahsediyoruz. Aynı şekilde, ortaya çıkabilecek mantar ve bakterileri caydırmak için biyosit veya yosun önleyici kullanmamız gerekecek. Birçok guru, mikroorganizmaların salınımını önlemek için gümüş kullanır. Şeffaf saf su sıvılarını yarı şeffaf olarak görebiliriz. Bunlar için EK ve Mayhems’i öneriyoruz.

Çeşme suyu

Tuz ve kireç içerdiğinden normal sudan kaçının. Ek olarak, küçük miktarlarda bile mantar ve bakteri içerebilir. İkincisine gelince, bunları herhangi bir mikroorganizmanın olmaması gereken kapalı bir devreye koyacağımızı düşünün. Onların üremesine ve sıvı soğutmamıza zarar vermesine neden olan aynı koşullardır. Mantar nedeniyle bloklar tıkanabilir veya kirli su gibi paslanabilir. Tavsiye edilmeyen bir seçenek.

Biyolojik olarak parçalanabilen sıvılar

Tecrübeye dayanarak, herhangi bir reaksiyona neden olmadığı için mevcut olan en güvenli sıvı soğutma sıvılarından biridir. Elbette korozyonu önlemek için biyosit ve koruyucu kullanmamız gerekecek. Normalde şeffaf sıvılardır ancak renklidirler. Biçimlerine gelince, onları saf veya damıtılmış su ile karıştırılmış veya karıştırmaya hazır buluyoruz.

Parçacıklı sıvılar

Yoğunlukları nedeniyle tavsiye edilmezler. Bu nedenle sürekli çalışan hiçbir ekipmanda tavsiye edilmez. Tortu oluştuğu için bu yoğunluk uzun vadeli bir sorundur. Arterlerdeki kolesterolde olduğu gibi, bu tip sıvı tüplerin duvarlarında katılaşır, bu da içlerinden daha az sıvının geçebileceği anlamına gelir. Zaman geçtikçe feci bir çöküş meydana gelir.

Elbette neden satıldığını merak ediyorsunuz? Esas olarak, sergi salonlarında veya gösterilerde kullanımlarına yol açan görünümleri nedeniyle. Gösteri bittiğinde, artık kullanılmazlar.

Pleksi sıvıları

Bu tür sıvıyı giderek daha az buluyoruz, bu yüzden sadece bir noktaya değineceğiz. Bozulan bir bileşik olan pleksi bazlı sıvılardır. Bu bozulma ile tüplerde çatlaklar meydana gelir ve tüplerin patlamasına yol açarlar. Bu tür sıvıları satın almayın çünkü bunlar geçmişte kaldı ve size iyi bir şey getirmeyecekler.

Sıvı soğutma sıvılarının farklı türlerini incelediğinizde, satın almamanız gereken sıvıların yanı sıra tavsiye edilebilecek sıvılar olduğunu gözlemlemiş olacaksınız. Kısacası, özel kitlerde en çok kullanılan sıvılar, biyolojik olarak parçalanabilenler gibi damıtılmış su ve mürekkeptir.

Bununla birlikte, bu iki tip sıvı eşit bakım gerektirir. Bu nedenle, soğutmamızı kurmak ve unutmakla ilgili değil, daha ziyade korozyon koruyucuları ve biyositleri kullanmamız gerekecek. Son olarak metalleri karıştırdığımızda oluşabilecek etkileri görebilmeniz için galvanik korozyon ile ilgili yazımıza bakmanızı tavsiye ettiğimizi söyleyelim.