Scream film serisi: çığlık filmleri bağlantılı mı

Korku filmi hayranları, türün son yıllardaki en heyecan verici buluşmalarından biriyle karşı karşıya, çünkü Wes Craven ve Kevin Williamson tarafından başlatılan film destanı Scream, beşinci bölümüyle bu yıl geri döndü ve altıncı bölüm de yolda. Destanın iki babasından hiçbiri bu son yapımda yer almadığından (Craven 2015’te vefat etti), seride farklı bükülmeler bekleniyor.

Sinema tarihi boyunca bilimkurgu filmlerinden kitaplardan esinlenilen filmlere kadar birçok destan ve türde türler olmuştur . Ancak korku filmleri geride bırakılamaz ve birçok efsanevi destan vardır ve bunlardan biri de kahramanın maskesiyle tanınan ve destandan yeni bir filmin yayınlanmasının ardından bir kez daha yükselişe geçen Scream destanıdır.

Serinin koşulsuz hayranlarını her zaman rahatsız eden soruyu kendinize sormak için ideal bir bahane. Scream filmlerinin en iyisi hangisi? Çığlık filmleri bağlantılı mı? Eleştirmenlerden veya izleyicilerden bahsedersek sonuç değişir.

Scream (1996)

Scream 1996

Orijinal ve tekrar edilemez. Sinema tarihinin en iyi başlangıçlarından biri, daha sonra gelecek her şeyin temellerini attı. Kurallarını takip eden ama aynı zamanda bugün izleyici için hala bulaşıcı olan eğlenceli bir tarzla onlara gülen slasher’ın harika bir yeniden keşfi. Ayrıca sahip olduğu erdem ve zaafların ötesinde özellikle korku filmlerine karşı heyecan ya da en azından merak yaratma konusunda iz bırakma yeteneğine sahip ender filmlerden biri.

Scream 2 (1997)

Scream 2 1997

Serinin en iyisi olarak lanse edip etmeme konusunda son ana kadar tereddüt ettim. Pek çok açıdan ilkine bağlı olan açık bir devamdır, ancak bu başlangıçtan itibaren çok daha fazla kanlı olmasına izin verir, ki bu, eksikliğinden dolayı selefi ile aynı etkiye sahip olmadığı doğrudur. Üniversite ortamı, oradaki ilk bölümü geride bırakarak, çok tatmin edici cinayet sahneleri tasarlamak ve yürütmek için ona çok uygun. İlki harika bir sunumsa, bu da aynı yolu izleyen ve bazı yönleri iyileştiren bir partidir.

Scream 3 (2000)

Scream 3 2000

Kötü bir film değil, ama işlenme biçiminden çok daha çekici içeriklere sahip bir film. Bunun, Kevin Williamson’ın benzer şekilde ayrılışı ve Hollywood’un en az heyecan verici senaristlerinden biri olan Ehren Kruger’ın girişi nedeniyle olduğuna inanıyorum. Sonuç olarak, meta kısmın daha mizahi tarafı iyi çalışıyor ve filmi çeşitli noktalarda ayakta tutuyor. Bu tarafta iyi anların sıkıntısı yok ama en ilham verici olduğunda, iki öncekine ulaşmıyor ve en kötü anlarında destanın o zamana kadar olduğu şey için fazla geleneksel. Anında tamamen doğaçlama gibi görünen bir sondan bahsetmiyorum bile…

Scream 4 (2011)

Scream 4 2011

Prologdaki en eğlenceli bileşeni tamamen geliştirmek için muhtemelen tüm destanın en komik olanı. Bu evrendeki sosyal ağlar dünyasını oldukça şanslı bir şekilde ve oldukça iyi seçilmiş genç bir oyuncu kadrosuyla tanıştırırken, burada herkesin zevkine uymayan ama kişisel olarak ona bir hava vermesine yardımcı olduğunu düşündüğüm bir kendi kendine parodi dokunuşu seçiyorlar. Ve Kevin Williamson ve Wes Craven zamanın değiştiğinin farkındaydılar, bu yüzden 1996’da işe yarayan şey, kısmen taklitçilerin barajı nedeniyle 15 yıl sonra yıpranacaktı. Dolayısıyla özü ve bir dereceye kadar formülü geri kazanırlar, ancak farklı şekilde ele alırlar ve hatta yeni kurallar getirirler.

Scream (2022)

Scream 2022

İlk bölümü serinin meta bileşenini yeniden keşfetmek için harika bir referans olarak alan, ancak çoğu zaman bir teğet üzerinde giden, yeniden başlatma ruhuna sahip bir devam filmi. Kendi başlarına yeniliklerin, burada ilk kez görünen karakterlerin ötesine pek çok şey kattığı söylenemez, hiçbiri özellikle unutulmaz, ancak ne oynadığını ve nasıl oynanacağını çok iyi biliyor. Destan ilerledikçe azalan belirli bir doz zulmün geri kazanıldığı iyi cinayet sahneleri ve katilin kimliği etrafındaki gerilimin iyi bir şekilde ele alınmasıyla, bağlantı kurma taahhüdünü de sürdüren çok değerli bir haleftir.

Scream 6 (2023)

Scream 6 2023

Scream 6’nın konusu bu noktada tamamen spekülasyon. Özellikle Sam’in orijinal Scream ile ebeveyn bağlantısı göz önüne alındığında, Sam ve Tara Carpenter’ı çok daha fazla göreceğimizden oldukça eminiz. Paramount, yaklaşan Scream filminin 31 Mart 2023’te vizyona gireceğini duyurdu. Çekimlerine 2022 yazında başlanacak. Bu, birinci ve ikinci filmlerden bu yana Scream filmleri arasındaki en kısa farktır. Ghostface’in yeni bir altın çağına giriyor olabilir miyiz? Kesinlikle öyle umuyoruz.