En iyi zaman yolculuğu filmleri

Zaman yolculuğu, en uyarıcı kurgusal kaynaklardan biridir. Sinema tarihi boyunca çok sayıda filmde konu edildi ve şimdi zaman yolculuğu konusunda en iyi filmleri inceleyeceğiz.

Sinema dünyası, zaman yolculuğunun büyüleyici konusunu defalarca ele aldı. Bunu yapan son büyük prömiyer ‘Avengers: Endgame’ oldu. Burada en iyi zaman yolculuğu filmleri olarak düşündüğümüz şeyleri gözden geçireceğiz. Lafı fazla uzatmadan onlarla devam edelim…

Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

Tom Cruise ve Emily Blunt’un karizmatik karakterlerine dayanan küçük bir aksiyon sineması mucizesi, aynı zamanda video oyunlarına özgü bir mekaniği mükemmel bir şekilde bütünleştiren bir senaryo üzerine kurulu. Üçüncü perde bütünü biraz karartıyor, ancak o zamana kadar her şey o kadar iyi gidiyor ki, devamının bu son gerginliği daha iyi açıklayacağına dair söze güveneceğiz.

Doctor Strange

Doctor Strange

Birçoğu benimle aynı fikirde olmayacak, ancak bana öyle geliyor ki Marvel evrenindeki en keyifli filmlerden biri ve olası bir tartışma göremediğim yer, son esneme sırasında zaman yolculuğunun ustaca kullanımında. Orada, süper kahraman sunum filmlerine özgü aksiyon doygunluğundan kaçınılır ve Benedict Cumberbatch’ın oynadığı, ‘Doctor Strange’de alışılmışın çok üzerinde görünüyor.

Interstellar

interstellar

Nolan’ın sinemasının en serebral yönünü koruyan, ancak duygusal faktörün büyük bir ağırlığının olduğu yoğun bir uzay macerası. Matthew McConaughey kariyerinin en iyi performanslarından birini sergiliyor, ancak kadronun geri kalanı da üst düzeyde. Ayrıca, kendini fazla karmaşıklaştırmadan çok karmaşık sorunlarla nasıl başa çıkacağını bilir. Güçlü yatırım da dikkat çekiyor, çünkü ‘Yıldızlararası’ aynı zamanda harika bir görsel gösteri.

ARQ

ARQ

Listeye dahil edilen tek orijinal Netflix uzun metrajlı filmi, ‘Edge of Tomorrow’u diğer tüm filmlerden daha fazla andırıyor. Karşılaştırmada kaybeder, ancak kısmen iki kahramanı arasındaki iyi kimya nedeniyle, ustaca bir film.

Predestination

Predestination

Oynadığı önermeyi nihai sonuçlarına nasıl götüreceğini bilen cüretkar bir film. Ayrıca bunu gerekli ölçülülükle yapar, böylece yönettiği çılgınlık, ortaya koyduğu evrende doğal bir şeymiş gibi hissettirir. Aynı zamanda iki kahramanının harika bir işi var, özellikle performansı için mevcut tüm ödülleri hak eden bir Sarah Snook.

Arrival

Arrival

Korkarım bu filmle zaman yolculuğundan bahsetmek spoiler diyarına girmek olur ama 21. yüzyılın en iyi bilimkurgu filmlerinden birini bu listeden çıkarmak haksızlık olur. İçinde, en beyin bileşeni, bize iletişimin önemini anlatmak için önemli bir duygusal yük ile harika bir şekilde birleştirilmiştir. Ve Amy Adams onu her düzeyde ‘Arrival’ın kalbi olarak işliyor.

Back to the Future

Back to the Future

Üçüncüsü hala iyi bir eğlence, ancak önceki ikisinin gerisinde kalıyor. Aslında, birinin bunlardan herhangi birini tercih etmesinin kabul edilebileceği durumlardan biridir. İlki tekrarlanamaz bir tazeliğe sahip, ancak olay örgüsü açısından ikinci bölümden daha çok etkilendim. Her ne olursa olsun, sinemada zaman yolculuğuna nasıl yaklaşıldığı hakkında fikir edinmek isteyen herkes için her ikisi de olmazsa olmazdır.

Terminator

The Terminator

Devam filminin yapı açısından selefinden çok ilham aldığı doğrudur, ancak hakikat anında birbirlerini mükemmel bir şekilde tamamlarlar. İlk bölümde, korku filmleriyle flört ediyor ve Arnold Schwarzenegger’in oynadığı kötü adam, bu türdeki birçok yaratıktan daha korkunç hale gelirken, James Cameron ikinci bölümde aksiyon filmlerinde mükemmel bir ustalık sergiledi.

About Time

About Time

Harika bir romantik komedi, ebeveynler ve çocuklar arasındaki ilişkinin dokunaklı hikayesi ve harika bir zamanda yolculuk filmi. ‘Aslında Aşk’tan sorumlu adamın, bazı büyüleyici karakterlerle başlayıp, ardından kusursuz bir senaryo ile tamamladığı ve çok etkili bir sahneleme çalışmasıyla bitirdiği, kesinlikle her şeyi işleyerek kendini aştığı, üstesinden gelinmesi zor bir erdem üçlüsü.

Avengers: Endgame

Avengers Endgame

Süper kahraman sinemasının harika bir aşamasının doruk noktası. Beklendiği gibi, ‘Infinity War’da olduğu gibi zaman yolculuğunu kullanan tarzda bir kapanış. Baştan sona genellikle komik ve eğlenceli olan son bölümü, üstesinden gelmek için herhangi bir filme mal olacak etkileyici bir savaşla her şeyi başka bir seviyeye taşıyor.