Zombi Ekspresi inceleme ve yorum

‘Train to Busan’ veya Türkiye’deki adıyla Zombi Ekspresi, Sitges Festivali’nin son bölümünde en iyi yönetmen ve en iyi görsel efekt ödüllerini aldı. Aynı zamanda Kore’de tüm tarihindeki en büyük gişe hasılatlarından birini elde etti. Zombiler ya da virüslüler hakkında bir film, onlara kaybolan prestijini geri kazandırmaya istekli bir ölümsüzler sürüsü gibi hitap ediyor.

Doygunluk, her zaman olduğu gibi, zombi alt türünü açık bir isteksizlik ve olağanın sıkıcı yineleme aşamasına sokmuştu. Türün açılışını yapan George A. Romero’nun orijinali, ’28 Days Later’ ve ‘Dawn of the Dead’ gibi gerçekten çok az film hala hatırlanıyor. Bugün bile Zack Snyder’ın en iyi filmi bunlardan bazıları. ‘Train to Busan’, animasyon filmi ‘Seoul Station’ın devamı niteliğindedir.

İçinde, Sang-ho, gerçek görüntüdeki ilk uzun metrajlı filminde anlatılan olaylardan bir gün önce, Seul şehrinde yaşayan ölülerin salgınını anlatan zombiler dünyasına çoktan girmişti. Sonuç, alt türde bilinen evrensel unsurları kullanan, yani Batı formüllerini miras alan, aynı zamanda filmi mevcut Kore sinemasının karakteristik unsurlarıyla dolduran, şimdiye kadar yapılmış en iyi zombi filmlerinden biri.

Zombi Ekspresi inceleme

Billy Wilder’ın özdeyişlerinden biri: “Sıkılmayacaksın” der. Sıkıntının herkes için aynı olmadığı açıklığa kavuşturulmalı, ama bu tartışmayı gerçekten kavga etmek istediğiniz zamana bırakıyoruz: Bu filmde anlamını buluyor. Yaklaşık iki saat içinde tek bir saniye bile kaybetmeden, eğlencenin ötesine geçmeye çalışan bir film.

Her şeyden önce merkezdeki ve genç kızına odaklanan karakterlerin yalnızca bir tanıtımı, son yıllarda bir sinema perdesinde görülen en çılgın korku gösterilerinden birinin öncesinde geliyor. Pratik olarak tüm hikaye bir trenin içinde geçiyor, bu da yönetmene kapalı alanlar ile oynamasını sağlayarak onları hem hapishaneye hem de kurtuluşa dönüştürüyor.

zombi-ekspresi-inceleme-2

Yönetmen Sang-ho, daha çok ‘United 93’ ve ‘Capitán Phillips’ gibi filmlerden ilham aldığını belirtti. Elbette ‘Zombi Ekspresi’nde bu öğenin, güç sınıflarına ve ayrıca insanın kendisine yönelik eleştirel düşüncelere yol açan fantastik çağrışımları vardır. Bir kez daha, korkunç ve durdurulamaz bir düşmana karşı birleşmek yerine korku ve cehalet tarafından baştan çıkarılan türümüzün en az sevilen yönlerini tarif etmenin harika bir yolu.

Zombi Ekspresi nasıl bir film?

Ancak ‘Zombi Ekspresi’ derin bir eleştiride bulunmaz, büyük sorulardan bahsetmez, onları fark etmemiz için onların üzerinde yeterince zaman harcar. Bazı karakterlerin büyük bir baskıya maruz kaldıklarında davranışlarını ortaya koyar. Buna karşılık, iç ritmin ve planlamanın gerilimi yoğunlaştırdığı, örneğin tren tünel bölgelerinden geçtiğinde, antolojik setlerle dolu hızlı tempolu bir hayatta kalma hikayesiyle bunu telafi ediyor.

zombi-ekspresi-inceleme-3

Yönetmen, ekranı kanla doldurmaktan çok, daha fazla yolcu kurtarmak için zombilerle dolu birkaç vagondan geçmek zorunda kalma gibi belirli durumların etkisiyle oynuyor. Üzerinde çalışılmış bir ritim duygusuyla bize ölümle dolu duygusal bir yolculuk sunuyor ve bu, bazı anlarda Kore sinemasında çok normal olan duygusal yönlerle sonuçlanıyor.

Harika bir film. Belirsiz katkı maddeleri olmadan eğlenceli olduğu kadar patlamış mısır gibi bir eğlence. Ve ayrıca alt türdeki en orijinal notalardan birini önerir: dönüşümün önceki anında, her birinin en gizli duygularını gösteren nota. Gerçek benliğimizin ortaya çıkması için ölmemiz gerekiyor. Heyecanlı.