Gram gümüş nasıl hesaplanır?

Gram gümüşün nasıl hesaplanacağını öğrenmek istiyorsanız, doğru yerdesiniz. Bu rehberi takip ederek gram gümüşün Türk Lirası cinsinden nasıl hesaplandığını ve gram gümüş hesaplama formülünü öğrenebilirsiniz.

Gram gümüşün Türk Lirası cinsinden fiyatı, ABD dolarının TL karşısındaki değerine ABD piyasalarındaki spot gümüşün ons fiyatına bağlıdır.

Gram gümüş fiyatı hesaplama

Gram gümüşün Türk Lirası cinsinden fiyatını hesaplamak için ABD spot gümüş ons fiyatı ile ABD dolarının TL cinsinden değeri kullanılarak formül sonucu hesaplama yapılır. ABD spot gümüş fiyatı, ABD doları cinsinden alınır. 1 ABD dolarının TL karşısındaki kur değeri ise TL olarak alınır.

Elde edilen birim fiyatlar üzerinden gram gümüş fiyatı hesaplama formülü ile işlem yapılır. Ulusal piyasalarda 1 ons gümüş 31,10 gram gümüş anlamına gelir. Gram gümüşün fiyatı, ons gümüşün fiyatının 31,10’a bölünmesiyle dolar cinsinden hesaplanır ve ardından TL’ye çevrilir.

  1. ABD ons gümüş fiyatını ABD doları cinsinden alın.
  2. 1 ons gümüş fiyatını 31,10’a bölün.
  3. Çıkan sonucu USD/TRY kuru ile çarpın.

Gram gümüş hesaplama formülü

Tüm bu işlemleri daha kolay anlaşılır şekilde gösterebilmek için bir formül oluşturduk. Gram gümüşı hesaplamak için kullanılması gereken formül, gümüşün ons fiyatını ve dolar kurunu içerir. İşte gram gümüş hesaplama formülü:

Gram gümüş = Ons gümüş fiyatı / 31,10 x USD/TRY

Örneğin şu anda ons gümüş 27,1085 USD fiyata sahiptir. 1 doların TL karşılığı ise 32,32 TL’dir. Bu durumda gram gümüş fiyatı: 27,1085 / 31,10 x 32,32 = 28,1719 TL