Hayat boyu öğrenmenin faydaları

Her gün yeni şeyler öğrenmek, herkes için oldukça teşvik edici bir şeydir. İnsan olarak gelişmemize yardımcı olur. Bu sürekli ve gönüllü öğrenme, hayat boyu öğrenme olarak bilinir.

Terim size tanıdık gelmiyorsa, ne olduğunu ve avantajlarının neler olduğunu ayrıntılı olarak açıklayacağız. Ayrıca geleneksel eğitimden farkı nedir?

Hayat boyu öğrenme nedir?

Kelimenin tam anlamıyla bir çeviriye bağlı kalırsak, hayat boyu öğrenme, yaşamlarımız boyunca sahip olabileceğimiz tüm öğrenmedir. Rekabetin her geçen gün arttığı bir sır değil. Bir düşünün, hayat boyu eğitim almak, mesleğinizin içeriği hakkında güncel kalmanıza yardımcı olacaktır.

Bu eğitim, eğitim kariyerinizde bilginizi artıracak tüm aktiviteleri içerir. Amaç, sosyal, kişisel ve istihdam edilebilirlik becerilerinizi geliştirmektir.

Konsepti daha iyi anlamak için size ana özelliklerini göstereceğiz:

  • Bu eğitim türü, insanın tüm eğitim aşamalarını kapsar.
  • Evden geliştirilir ve topluluk önemli bir rol oynar.
  • Hem kişisel hem de profesyonel düzeyde başvuru yapmak mümkündür.
  • Dinamik bir şekilde öğrenilir, bu nedenle bir eğitim inovasyonu modelidir.
  • İçerik ve öğrenme yöntemlerindeki çeşitliliği yönetir. Örgün ve yaygın öğretim modellerini karıştırabilirsiniz.

Hayat boyu eğitim türleri

Bu öğrenmenin en çekici özelliklerinden biri, yapmaya karar verenin bunu gönüllü ve özgürce yapmasıdır. Bir şirketin çalışanları için, özellikle de pazardaki sürekli değişimlerin inovasyon yoluyla üstesinden gelmek istiyorlarsa, çok önemlidir. Gelin hep birlikte yaşam boyu öğrenme türlerinin neler olduğunu ve nelerden oluştuğunu görelim:

Resmi

Belirli bir gündemi vardır ve genellikle yüz yüzedir.

Kendi kendine

Bu öğrenme, günümüzde en yaygın olanlardan biridir, özellikle de insanların çok az zamanlarının olduğu ve evden ayrılmak zorunda kalmadan eğitim almak istedikleri zamanlarda. Bu tür bir sürekli eğitimde, zamanın kontrolü sizdedir. Kendi hızınızda ve istediğiniz zamanda öğrenirsiniz. Genellikle bu kategori, eğitim itibarı yüksek kurumlar tarafından onaylanmış çevrimiçi kursları ve atölyeleri içerir. Ayrıca MOOC kursları.

Profesyonel

Bu öğrenme, siz çalışırken doğal olarak gerçekleşir. İş gününüz boyunca edindiğiniz tüm bilgileri düşünün.

Günümüz dünyasında sürekli bilgi edinmek esastır. Bu, daha uyumlu ve esnek bir insan olmanıza ve iş ve özel hayatınızdaki farklı zorlukları başarıyla çözebilmenize yardımcı olur. Hayat boyu öğrenmenin size aşağıda göstereceğimiz başka avantajları da var.

Hayat boyu eğitimin faydaları

Hayat boyu eğitimin çeşitli kaynaklardan veya günlük koşullardan bilgi edinmenize yardımcı olması, yaşamınız için size katma değer sağlar. Avantajlarına daha yakından bakalım:

  • Yaratıcılığı artırırsınız: Geniş bir eğitim türü olduğu için yaratıcılık gibi becerileri geliştirmeniz için size yeni bakış açıları kazandırır.
  • Değişikliklere uyum sağlamanız için size araçlar sağlayacak bir eğitimdir.
  • Daha fazla motivasyon, çünkü içeriği ilgi alanlarınıza göre seçersiniz.
  • Mesleğinizdeki gelişmeler ve trendler konusunda güncel kalarak iş fırsatlarınızı geliştirirsiniz.

Hayat boyu eğitimi tercih etmek gerçekten heyecan verici değil mi? Hayat boyu öğrenme, geleceğiniz için bir taahhüttür. Mesleklerde her gün ortaya çıkan farklı zorluklarla yüzleşmek için bilginizi güncel tutmanın en iyi yollarından biridir. Ayrıca, eğitime devam etmek için birçok ücretsiz teklif var. LinkedIn Learning Living Uygulaması ile mesleki becerilerinizi geliştirebilir veya Edutainment Living Uygulamaları ile eğlenceli bir şekilde öğrenebilirsiniz. Bu öğrenme yöntemini denemeye cesaret edin ve geleceğiniz için yeni bilgiler edinin.