Kapsayıcı dil nedir? Örneklerle

Kapsayıcı dil kullanımı, şu anda sürekli tartışılan bir konudur. Toplumun büyük bir kısmı (kadınlar, erkekler ve LGBTIQ topluluğu) kapsayıcı bir dilin benimsenmesi için her gün mücadele ediyor.

Dil hem konuşmada hem de yazmada önemlidir. Bunu göz önünde bulundurarak, adlandırılmayan şeyin var olmadığı söylenmiştir. Örneğin, “herkes” dediğinizde veya yazdığınızda ve bu kelimenin aynı zamanda kadınlara atıfta bulunduğunu varsaydığınızda. Ancak bu mutlaka böyle değildir ve bu nedenle iletişim kalıplarına müdahale edilmelidir.

Günümüzde -her türlü olayda görebileceğiniz- erkek ve kadınların başkalarına “herkes” diye hitap etmeleri gitgide daha normaldir, çünkü erkekler, kadınlar ve bu iki cinsiyetten biriyle kendilerini tanımlamayan diğer insanları da içine alırlar.

Her şeyi daha iyi açıklığa kavuşturmak için size kapsayıcı dilin ne olduğunu ve bunu kız ve erkek çocuklara öğretmenin neden önemli olduğunu anlatacağız.

Kapsayıcı dil nedir?

Birleşmiş Milletler’e göre kapsayıcı dil, cinsiyete, toplumsal cinsiyete veya cinsiyet kimliğine karşı ayrımcılık yapmadan kendimizi sözlü veya yazılı olarak ifade etme biçimimizdir. Buna ek olarak, bunu toplumsal cinsiyet klişelerini sürdürmeden yapmaya çalışır.

Kapsayıcı dil öğretimi okuldan başlar. Gelecekte, teknoloji (medya, kanallar) aracılığıyla eğitimde yenilik sadece anahtar olmayacak, aynı zamanda öğretilenler (içerik) de alakalı olacaktır. Erkek ve kızların cinsiyet çeşitliliği hakkında her şeyi bildiklerinde, onu özümseyip kültürel ve sosyal saygı tutumlarını benimseyebileceklerini düşünüyor. Bu şekilde sağlıklı bir birliktelik içinde başkalarıyla ilişki kurmayı ve anlamayı öğreneceklerdir.

Kapsayıcı dil örnekleri ve doğru kullanımlar

1. Kapsayıcı bir dille stereotipleri ortadan kaldırın

Bu çok alakalı bir tavsiye, çünkü kadınları toplumun her zaman tipik olarak gördüğü belirli işlerden ayırıyor. Örneğin, “temizlikçi kadın” yerine “temizlik personeli” kullanımlarının farkına bakın.

Birleşmiş Milletler, toplumsal cinsiyet klişelerini sürdüren ifadelerden kaçınmakla ilgili olarak şu tür ifadelerden kaçınılmasını tavsiye eder:

  • “Onu (erkek kişi) eşiyle (kadın kişi) birlikte gösteriye gelmeye davet ediyoruz.” Bunun yerine şunu tavsiye ediyor: “Sizi partnerinizle birlikte etkinliğe katılmaya davet ediyoruz.”
  • “Erkekler ev işlerine yardım eder.” Bunun yerine: “Erkekler ev işi yapar.”

2. Nötr zamirleri kullanın

Sadece erkeğe atıfta bulunmaktan kaçınmak için nötr zamirleri kullanmak çok faydalıdır.

3. Kadını erkeğin bir uzantısı olarak göstermekten kaçının

Eğer toplum kadın ve erkek arasında gerçek bir eşitlik sağlamak istiyorsa, kadınlara erkeklerin uzantıları olarak muamele edilmemesi adildir. Bunun için pratik örneklerden biri, “göçmenler erkekler ve aileleri” yerine “göçmen nüfus”a atıfta bulunulmasıdır.

4. Gerektiğinde cinsiyeti görünür kılın

İletişim durumu gerektiriyorsa, birçok durumda eril ve dişil çiftleri kullanmak gerekir. Ancak, tutarsızlık yaratmamak veya okumayı zorlaştırmamak için kötüye kullanmamak her zaman bir kural olacaktır.

İşte bunu nasıl yapabileceğinize dair bazı örnekler:

  • Kız ve erkek öğrenciler birinci sınıfa ebeveynleri ile katılmak zorundadır.
  • Mahkeme, erkek ve kadın hakimlerden oluşur.
  • Meclis adayları.

5. Tipografik Stratejiler

Çubuklar veya parantezler, kişilerden bahsetmeden açıklamak için çok yararlıdır. Örneğin: Yönetmen.

6. Kapsayıcı dil, dişil formların kullanılmasına da izin verir

Günümüzde pek çok kişi, bazıları az bilinmesine rağmen, feminen ofis biçimlerini doğru bir şekilde kullanmaktadır. Örnekler: şef, denetçi, yargıç, itfaiyeci, doktor.

Son olarak, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği tarafından yayınlanan bu genel ipuçlarını not edebilirsiniz:

  • “Gençler” yerine “genç bireyler” kullanın.
  • “İşçiler” yerine “emekçiler”.
  • “Öğrenciler” yerine “öğrenci topluluğu”.
  • “İşçiler” yerine “ekip”.

Gördüğünüz gibi, kapsayıcı bir dil kullanmak basittir. Bu küçük düzenlemeler, daha adil bir toplum için önemli adımlardır. Değişime katılın, kadınları ve tüm cinsiyetleri görünür kılarak, tanıyarak ve toplumda hak ettikleri yeri vererek daha iyi bir dünya inşa edelim.