Biyonik okuma tekniği nedir?

Okumak, yapabileceğimiz en ödüllendirici ve üretken faaliyetlerden biridir. Ancak bazen gün içinde istediğimiz her şeyi okumak için yeterli zamanımız olmuyor. Daha hızlı okursak daha çok kitap bitirebilir ve daha çok şey öğrenebiliriz. Bu nedenle, büyük soru, okuduklarımızı anlayarak nasıl daha hızlı okuyacağımızdır. İşte burada biyonik okuma devreye giriyor, bu teknik daha hızlı ve konsantre bir okuma yapmanızı sağlıyor.

Biyonik okuma nedir?

Yazı tipi tasarımcısı Renato Casutt tarafından kurulan okuma hızını artırmak için yeni bir yöntemdir. Bu metodoloji, okuyucunun okuduğunu anlayarak nasıl daha hızlı okunacağına dair sonsuz soruyu yanıtlamaya çalışır.

Casutt’a göre biyonik okuma, kelimelerin en önemli kısımlarını vurgulayarak metni gözden geçirir. Bu, beyin önceden öğrenilen kelimeleri daha hızlı hatırlarken, göze metin boyunca rehberlik eden yapay bir sabitleme noktası yaratır.

Biyonik okuma fikri, 2016 yılında geliştirilmeye başlansa da esasen 2009 yılında doğdu. Son aylarda sosyal ağların yeniden keşfi sayesinde ün kazandı. Bulunan şey, kullanıcıların bunu daha hızlı okumayı bilmek için bir mekanizma olarak görmedikleridir. Ayrıca dikkat eksikliği sendromu ve disleksiden muzdarip kişiler için görsel bir yardımcıdır.

Biyonik okuma ile nasıl daha hızlı okunur?

Bu, hızlı okumayı öğrenmek için tasarlanmış ilk sistem değil. Aslında, popüler “hızlı okuma” yönteminden önce geldi. Bu, bir sayfadaki ifadeleri veya cümleleri hızla tanımaktan ve özümsemekten oluşur. Casutt, biyonik okuma ile hızlı okuma arasında kayda değer farklılıklar olduğunu söylüyor: “biyonik okumanın öğrenilmesi gerekmiyor, çünkü bu sezgisel olarak gerçekleşiyor. Bu yöntem ile daha hızlı okuyabilen kullanıcılar var ama daha iyi okuyabilen disleksik okuyucular da var”.

Bu metodolojiyi oluştururken, Casutt’un ekibi, göz hareketleriyle ilgili tarihsel bilimsel araştırmaların 1905’ten beri var olduğuna dikkat çekerek, daha hızlı okuma ve metin anlama alanındaki çeşitli araştırmacıların çalışmalarını dikkatle inceledi.

Bu nasıl daha hızlı okunur metodolojisinin mantığı, metinlerdeki kelimelerin sadece temel kısımları vurgulanacak şekilde biçimlendirilmesinde yatmaktadır. Bir kelimenin sadece bir kısmına odaklandığımızda, bu beyne iletilir. Bu şekilde, yalnızca uzun süreli belleğin mevcut temsil ürünleriyle ilişki kurması için gerekli olan bilgi ulaşır.

Başka bir deyişle, biyonik okuma, gözlerin bazı kelimelerde ve metinlerde gereksiz ayrıntıları “atlamasına” izin verir. Sonuç olarak, okuyucu sadece metni anlamak için neyin önemli olduğuna odaklanır.

Biyonik okuma nasıl kullanılır?

Nasıl daha hızlı okunacağına dair bu metodoloji çok yenidir. Şu anda, yerleşik özelliğe sahip iPhone için yalnızca birkaç resmi uygulama ve Mac için bir tane resmi uygulama var. Reeder 5, Lire ve Fiery Feeds Gibbs ile deneyebilirsiniz.

Bionic Reading web sitesi ayrıca TXT, RTF, RTFD, EPUB ve DOCX dosyaları için ücretsiz bir dönüştürme aracı sunar. Bu, e-Kitapları dönüştürebileceğiniz ve cihazlarınızda Bionic Reading’i kullanabileceğiniz anlamına gelir.

Yararları sayesinde bu metodoloji iş veya öğrenci ortamına uygulanabilir. Avantajları arasında:

  • Zaman tasarrufu.
  • Daha hızlı öğrenme.
  • Bilginin genişlemesi.
  • Zihinsel gürültüyü ortadan kaldırır ve konsantrasyonu teşvik eder.
  • Dikkat dağıtıcılarda azalma.

Bu sayede öğretmenler akademik metinleri hızlı okuma metinlerine dönüştürebilmektedir. Böylece öğrencilerin akademik metinleri daha hızlı anlamaları ve analiz etmeleri için bir kapı açılmaktadır. Bu, öğrenci stresini azaltmak ve geleceğin profesyonellerinin performansını artırmak gibi faydalar sağlayabilir.

Biyonik okumayı kullanmanın başka bir yolu da sınavlardır. Biyonik okumaya uyarlanmış bir sınav, öğrencilerin soruyu okurken gerçekten neyin önemli olduğuna odaklanmasını sağlar.

Öte yandan, iş dünyasında nasıl daha hızlı okunacağına dair bu metodoloji kullanılabilir. Örneğin, toplantı tutanaklarının veya özetlerinin en önemli ayrıntılarını vurgulamaya hizmet eder. Biyonik okuma, her türden insana yeni bir olasılıklar dünyası getiriyor. Disleksi teşhisi konmuş olmanız, dikkatinizin kolayca dağılması veya daha hızlı okumak istemeniz önemli değil. Biyonik okuma, reddedemeyeceğiniz bir fırsat sunar.