Dünyanın en önemli anıtları

İnsan, hayal gücü ve azim gösterdiğinde güzel şeyler inşa edebilir! Tarih öncesi, antik çağ ve hatta tarihin herhangi bir döneminde, her zaman muhteşem anıtlar inşa edilmiştir. Bazıları bir olayı anmak için olmuştur, diğerleri bir fikri, bir gerçeği sembolize eder, diğerleri bir kişinin, bir grup insanın ve hatta bütün bir ulusun anısına inşa edilmiştir.

Belli destinasyonlara seyahat ederken mutlaka görülmesi gereken anıtlar, binalar ve yerler var. Ancak bu çeşitlilik, dünyadaki tüm anıtların kapsamlı bir listelenmesini engelliyorsa, ülkeye, boyuta veya faydaya göre etkileyici bir listede durabileceğimizi kabul etmeliyiz. Bu site sizi çeşitli ülkelerdeki dünyanın en önemli anıtlarından bazılarını keşfetmeye davet ediyor. Liste, insan yapımı anıtlarla sınırlıdır.

EYFEL KULESİ

eyfel kulesi

Fransız başkentine seyahat etmek ve en büyük ikonunu keşfetmemek imkansız. Champs de Mars’ta ve Seine kıyısında yer alan bu mühendislik çalışması, 324 metre yüksekliğinden şehrin en güzel manzarasını sunuyor. Fransa’nın başkenti turistler tarafından en çok ziyaret edilen yerlerden biriyse, ünlü kulesi yaklaşık yedi milyon ziyaretçi aldığı için her yıl dünyanın en çok ziyaret edilen anıtları arasındadır.

ANGKÖR TAPINAKLARI

angkor tapinaklari

Küçük Kamboçya şehri Siem Reap’in yakınında, Khmer uygarlığı tarafından 9. ve 13. yüzyıllar arasında inşa edilen binden fazla tapınak, Angkor’un arkeolojik kompleksini oluşturuyor ve bunların çoğu yüzyıllardır çalılıklarda saklı. Bugün, kısmen kazılmış olsa bile, Güneydoğu Asya ve İnsanlığın en muhteşem yerlerinden biridir. Görkemlerinden dolayı en önemli ve en çok fotoğraflanan tapınaklar, Angkor Wat, Bayon ve ağaçların kökleri tarafından kucaklanan Ta Prohm’dur.

AYASOFYA

ayasofya

Boğaz’ın iki yakasına saçılmış mücevherleri ile Türkiye’nin en güzel şehirlerinden birini minareleriyle bezemiş bir şekilde ufuklar arasında kendi ışığıyla parlıyor. Ayasofya, devasa boyutlardaki kubbesi, muhteşem mozaikleri, sütunlar ve içerideki ışık oyunuyla, heybetli yapısıyla en ikonik olanı. Büyük Konstantin tarafından yaptırılması emredilmiş ve Jüstinyen tarafından 6. yüzyılda yeniden yaptırmıştır. Bir Hıristiyan bazilikasından bir Osmanlı camisine dönüşmüş, sonunda iki kıtada, Asya ve Avrupa’da kurulmuş bu şehrin en önemli müzesi haline gelmiştir.

MISIR PİRAMİTLERİ

misir piramitleri

Kahire’nin eteklerinde, çölün kumlarında, Gizeh nekropolü, Eski Mısır’ın IV hanedanlığı sırasında inşa edilen Cheops, Khafre ve Micerinos’un en mükemmel piramitleriyle süslenmiştir. Ziyaretin tamamlayıcısı, yaylaya birkaç kilometre uzaklıkta bulunan ve yakında kapılarını açmayı ümit eden Büyük Mısır Müzesi olacak. Piramitlerin büyüsü, Nil’in seyri boyunca ördüğü muhteşem firavun izleri ağının tadını çıkarmaya başlamak için temel başlangıç ​​noktasıdır.

ATİNA AKROPOLİSİ

atina akropolisi

Beşinci yüzyılda A. C, Perikles’in sözde Altın Çağı sırasında Atina, Batı medeniyetinin beşiği oldu. Tiyatro, felsefe ya da demokrasi, kentin simgesi olan ve başlıca ibadet yerlerine ev sahipliği yapan Akropolis’in kutsal kayasının yanında ilk adımlarını attı. Bulunduğu tepede Propylaea ve Athena Nike tapınağı, Erechtheion veya büyük Phidias’ın sanatsal yönetimi altında tasarlanan Parthenon tapınağı vardır. Güney yamacında Dionysos Tiyatrosu bulunur.

VATİKAN AZİZ PETRUS BAZİLİKASI

vatikan petrus bazilika

Katolik Kilisesi’nin evrensel koltuğunun sanatsal hazinelerini listelemek zordur. Özetlemek gerekirse, Hıristiyanlığın en büyük kilisesi olduğunu ve kubbesinin dünyanın en yüksek kilisesi olduğunu söylemek yeterlidir. Yapının görkemine ek olarak, Michelangelo, Bramante veya Bernini gibi en büyük Rönesans sanatçılarının eserlerinin tadını çıkarmak, sanat, inanç ve maneviyat yoluyla yürümek, Havari Peter ve haleflerinin mezarını ziyaret etmek veya neflerinde ve çok sayıda şapelde yürümek, bir tur yapmaktır.

ALHAMBRA

alhambra

Sabika tepesindeki bu tartışılmaz dünya harikasını görmek için yeni bahaneler vardır. Suyun mırıltısıyla canlanan ve manzarasından Granada’nın en etkileyici manzaralarını görebileceğiniz bir huzur cenneti. Nasrid sultanlarının kalesi ve ikametgahı, Granada’daki Elhamra ve Generalife, Endülüs kültürünün en yüce mirasına benziyor. İnceliği ve şehveti ilham verici olduğu kadar göz kamaştırıcıdır.

PETRA

petra

Ürdün çölünde, Nebatiler bu kırmızı şehri 2000 yıl önce kayadan oymuşlar, bunun sadece küçük bir kısmı gün ışığına çıkarılmıştır, çünkü geri kalanı hala kumun altında saklıdır. En tanınabilir görüntüsü, Indiana Jones’un maceraları için sahneye dönüştürdüğü Indiana Jones: Son Macera filminde yer alan ön cephesi ve dikey duvarlar arasında yürüdüğünüz, bir eşeğe veya deveye bindiğiniz Siq geçidinin sonunda sizi bekleyen büyük sürpriz. Neredeyse yüz metre yüksekliğe ulaşırlar. Petra bugün bir Dünya Mirası Alanı ve Modern Dünyanın Yedi Harikasından biridir.

TAC MAHAL

tac mahal

Hindistan’ın Agra kentinde, Yamuna Nehri kıyısındaki bu mermer ve kubbelerden oluşan mozolenin ilham verici güzelliği, on dördüncü çocuğunu doğururken kısa bir süre sonra ölen karısına kalbi kırık bir imparatorun bağışladığı bir bedel olarak doğdu. İnşasından yaklaşık beş asır sonra, bu muhteşem bina grubu -ve onu çevreleyen bahçeler, göletler ve köşkler- aşkın en büyük sembolü ve İnsanlığın en önemli anıtlarından biridir.

KIZIL MEYDAN

kizil meydan

Moskova’nın ve tüm Rusya’nın kalbi ve ruhu, ülkenin en önemli tarihi ve siyasi olaylarına tanık olan ünlü Kızıl Meydan’dır. İmparatorluk gücünün sembolü, renkli kubbeleriyle güzel Aziz Basil Katedrali ve UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Çar’ın eski ikametgahı olan Kremlin kalesinin duvarı onu gözden kaçırıyor. Ancak 330 metre uzunluğa ve 70 genişliğe sahip olması çok daha ileri gider ve aynı zamanda Ulusal Tarih Müzesi, Kazan Katedrali, Lenin’in Mozolesi ve hatta Moskova’daki en ünlü mağazalara ev sahipliği yapar.

MACCHU PICCHU

macchu-picchu

Cuzco’ya 130 kilometre uzaklıktaki İnkaların Kayıp Şehri, Peru’nun en büyük hazinelerinden biri ve UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde. İnka imparatorluğunun en önemli dini, siyasi ve kültürel merkezi, Peru And Dağları’nın erişilemeyen bir bölgesinin ortasında bir dağın tepesinde duruyor. Tarımsal ve kentsel yapılarının mükemmelliği, korunması ve Urubamba Nehri vadisinde yer alan doğal ortamı, bu siteyi dünyanın en değerli arkeolojik alanlarından biri yapıyor ve elbette sihir ve gizemle dolu. .

SİDNEY OPERA BİNASI

sidney opera evi

Çinilerle kaplı orijinal yarı müstakil kabuk şeklindeki tonozları ile Avustralya şehrinin en büyük mimari sembolü ve UNESCO tarafından Dünya Mirası Alanı unvanını almış dünyanın en modern binasıdır. Tiyatro, bale, müzikaller ve tabii ki en iyi operalar gibi harika performanslara ev sahipliği yapan ve Sidney Limanı’nda gerçekleşen tüm kutlamaların bekçisi olan harika bir kültürel eser.

ÇİN SEDDİ

cin seddi

Bu devasa duvar, Çin’in 1 numaralı harikası, sakinlerinin inatçılığının ve kendilerini Moğolistan ve Mançurya’nın göçebelerinden korumaya çalışan ardışık imparatorluk hanedanlarının yanılgısının bir sembolü. Modern Dünyanın Yedi Harikasından biri seçilen, 8.000 kilometre uzunluğunda olduğu tahmin ediliyor ve en çok ziyaret edilen ve en iyi korunmuş bölümleri Pekin’e en yakın olanıdır. Başkentten yapacağınız basit bir gezi, ülkenin kuzeyindeki dağların arasından esen bu sonsuz kütlenin üzerinde yürümenizi sağlar.

KOLEZYUM

roma kolezyum

İtalya’nın başkenti Roma’da, devasa bir açık hava tarih müzesi ve imparatorluğun bir simgesi olan Kolezyum’dur. MS 1. yüzyılda inşa edilmiştir. C. Flavia Amfitiyatrosu, kendi arenasında yapılan gladyatör dövüşlerine ve halk gösterilerine katılan, sosyal sınıflarına göre dağılım gösteren 50.000 kişiyi barındırabilecek kapasiteye sahipti. Modern Dünyanın Yedi Harikası’ndan biri olmasının yanı sıra, Dünya Mirası Alanı ilan edilen alanın büyüklüğünü ve varlığını anlamak için etrafından dolaşmanız gerekiyor, çünkü iki bin yıl sonra şehrin günlük yaşamına yön vermeye devam ediyor.

CHICHEN ITZA

chichen itza

Bin yıl önce Maya imparatorluğunun siyasi, dini ve kültürel merkezi olan Yucatan’ın Meksika yarımadasının ormanı, bugün 15 km2’lik büyük bir arkeolojik alan, UNESCO tarafından bir Dünya Mirası Alanı ile medeniyetin en iyi tanıklıklarından biri olan şeyi çevreliyor. Ekinokslar sırasında, sitenin en önemli yapısı olan Kukulcán’ın mevsim değişimini hesaplamak için dikilmiş mükemmel piramidi, benzersiz bir optik etki sayesinde, adımlarından birinden inen Maya’nın büyük tüylü yılanına hayran olmanızı sağlar.

NOTRE-DAME

notre dame

Paris’teki en ikonik tapınağı ziyaret etmek ve kulelerinin, uçan payandalarının ve gargoylelerinin, cephesinin, vitray pencerelerinin ve gül pencerelerinin maruz kaldığı yıkıcı yangından sonra yeniden nasıl parladığını görmek için yeniden inşasının tamamlanması için iki yıl daha beklememiz gerekecek.