Cebelitarık’ta gezilecek yerler

Görkemli ve güçlü İngiliz kolonisi, 7 kilometrekarelik antik mağaraları, Avrupa’nın tek özgür maymunları, tarihi tünelleri ve hatta beş yıldızlı bir otele dönüştürülmüş bir okyanus gemisine ev sahipliği yapıyor. Giriş sözleri sizi şaşırttıysa, devamını okuyana kadar bekleyin.

Cebelitarık’ı hiç ziyaret etmemiş olanlar, İspanya’daki N-340 otoyolundan, ufukta kesilmiş büyük kayanın inanılmaz siluetiyle karşılaştıklarında muhtemelen şaşkına dönecekler. Belki de havanın açık olduğu bir güne denk gelecek kadar şanslılar ki, Boğaz’ın diğer tarafında Afrika kıyılarını bile görebilirler. Ya da belki de buldukları görüntü, sanki utangaçlıkları soyunmalarına izin vermemiş gibi, kayanın en yüksek kısmını gizleyen bir bulut kümesinin görüntüsüdür.

Her ne olursa olsun, İngiliz kolonisi, sınırı geçerken, sanatın sınır tanımadığını gösteren o Endülüs Spanglish’in ilk kez duyulduğu zaman sizi fethetmeye devam edecek. Veya Cebelitarık’ın kalbine ulaşmak için önce havaalanının pistini geçmeniz gerektiği keşfedildiğinde. Güneyin bu küçük parçasının herhangi bir yer olmadığını özümsedikten sonra, cazibesini keşfetme zamanı gelecek.

cebelitarikta-gezilecek-yerler-2

1. MAIN STREET VE TAPAS

On dokuzuncu yüzyılın başlarındaki antik surlardan geçtikten sonra ulaşılan Cebelitarık’ın ana meydanı, Casemates Meydanı olarak adlandırılır ve tarih boyunca önemli her olayın gerçekleştiği yerdir. Bir mühimmat deposu, kışla ve hatta infazların yapıldığı yer olarak işlev gördükten sonra, bugün kayada yaşayan 30.000 Cebelitarık’ın buluşma yeri ve ticari caddesi Main Street’i keşfetmek için başlangıç ​​noktası.

Cebelitarık dükkanlarının gümrükten muaf olduğunu bilmeye değer, bu nedenle en çok tekrarlanan üç iş olan kozmetik, elektronik veya kuyumcu mağazalarından bazılarında durmak, muhtemelen eve daha dolu bir bavulla dönmek anlamına gelir. Ancak dikkatli olmanız gerekecek, çünkü tüketici ruhunu uzak tutmanın ötesinde, Santa María la Coronada Katedrali‘nin cephesini veya çoğunlukla Ceneviz tarzı pencerelerdeki panjurlar gibi detayları düşünmek için gözlerinizi açmanız gerekecek. On sekizinci yüzyılın ortalarında, bu topraklara, nüfusun %30’undan fazlasını oluşturan çok sayıda Cenevizli göçmen geldi.

cebelitarikta-gezilecek-yerler-3

2. MANZARA VE PLAJLAR

Lezzetli balık ve patates kızartmaları ile biraz atıştırma yapın ve ardından harekete geçin. El Peñón küçük, ancak sundukları çok çeşitli. Kayanın çevresinden geçen yol boyunca sürmek, Akdeniz’in mavi sularının ve manzarasının keyfini çıkarmanızı sağlar. Rota, bazı II. Dünya Savaşı tünellerinden geçerek Britanya Denizaşırı Toprakları’nın en güney noktası olan Europa Point’e kadar uzanıyor. Tam orada bir sürpriz daha: 1841’den beri Boğaz’dan geçen gemilere kılavuzluk eden ve merak uyandıran, Trinity House tarafından Birleşik Krallık dışında yönetilen tek deniz feneri olan Punta Europa Deniz Feneri.

cebelitarikta-gezilecek-yerler-4

Burada arabayı bir kenara çekip, o özel deniz melteminden derin bir nefes almak için Akdeniz ve Atlantik’in buluştuğu yere bakmanın zamanı gelecek. Öte yandan, tüm ihtişamıyla Afrika’yı görebilirsiniz. Kolunuzu uzatırsanız Jebe Musa dağına bir adım uzakta parmak uçlarınızla dokunabileceğiniz hissi, neredeyse sakin bir atmosfere sahip Bistro Point‘te manzara eşliğinde içilen kahve kadar gerçektir.

Ardından, rotaya devam etme zamanı gelecek. Daha fazla tünel ve daha fazla manzara, bu sefer kayanın diğer tarafından. Orada, en sessiz bölgelerden birinde, sıcaklar daraldığında Cebelitarıkların zorunlu yüzmek için gittikleri rüya gibi iki koy: Sandy Bay ve Catalan Bay. İkincisi, pastel renkli evleriyle yerel halk tarafından La Caleta olarak adlandırılıyor. Katalan askerlerinin bulunduğu bir gemi, İspanyol Ayrılık Savaşı sırasında karaya çıkarılan alanda İngiliz ve Hollandalılara yardım etmeye karar verdi.

cebelitarikta-gezilecek-yerler-5

3. Gibraltar Kayası ve Mağaralar

Yükseklik kazanmanın zamanı geldi. Yaya olarak, rehberli otobüsle, teleferikle veya taksiyle -özel araçla mümkün değil- keşfedilecek mücevherlerle dolu Peñón Tabiatı Koruma Alanı‘na ulaşılır. Cebelitarık’ın en doğal kısmında özgürce dolaşan efsanevi makak maymunlarını keşfederek başlayarak. 300’den fazla örnek şu anda topluluğu oluşturuyor, ancak La Roca’da yaşamalarının nedenleri çok açık değil. Afrika’dan boğazı geçen bir yeraltı tüneli ile geldiklerini söyleyenler var ve bugüne kadar hiçbir kanıt bulunamamışken, 8. yüzyılda Araplar tarafından getirildiklerini söyleyenler de var. Her ne olursa olsun ve tarihi detayları ne olursa olsun, Kaya (Rock of Gibraltar) Avrupa’da maymunların özgürce görülebildiği tek yerdir.

Saint Michael Mağarası (St Michaels Cave), ölümsüzleştirilmeye değer sarkıt ve dikitlerle dolu eşsiz bir manzara sunuyor. Hastane olarak kullanılmak üzere hazırlanan mağarada bugün konserlerden kutlamalara kadar her şeyi organize ediyorlar.

En cüretkarlar için, yeraltı gölüne ulaşmak için Alçak Saint Michael Mağarası (Lower St Michaels Cave) ziyaret etmek ekstra bir adrenalin patlamasıdır. Dikkat edin, sadece fiziksel olarak uygun olanlar için uygundur.

cebelitarikta-gezilecek-yerler-6

4. GİZLİ TÜNELLER VE VERTİGO BAKIŞ NOKTALARI

Cebelitarık’ta mutlaka görülmesi gereken bir diğer yer, 18. yüzyılda kazılmış, otantik İsviçre peyniri gibi kayanın bağırsaklarından geçen 52 kilometreden fazla tüneldir. Hepsi ziyaret edilemese de, ulaşılabilen ve müzeleştirilen bir kısmı kendi hikayelerini anlatıyor. Bir merak olarak, dikkat ederseniz, kaya boyunca bir yandan diğer yana geçerken karşı taraftaki ışığı görebileceğiniz Kaya boyunca girişleri keşfedebilirsiniz.

Son bir deneyim, tepelerle yüzleşmeye yol açar, çünkü Peñón Doğa Koruma Alanı’ndan ayrılmadan kaçırılmaması gereken iki turistik yer daha vardır. Başlangıç ​​olarak, Rock’ın batı yüzünü seyretmek için 70 metreden uzun bir asma köprü olan Windsor Asma Köprüsü, şehir ayaklarınızın dibinde. Öte yandan, 340 metre yüksekliğinde, vertigoya meydan okuyabileceğiniz ve 2018’de Luke Skywalker tarafından açılışı yapılan cam zeminli Skywalk Gibraltar. Buradan üç ülkeyi ve iki kıtayı kapsayan etkileyici 360º manzaralara sahipsiniz.

Mavinin tonları, cilveli Cebelitarık koyları ve bir kez daha Afrika kıyılarının hissedilebildiği sonsuz ufku ile Akdeniz manzarası, eve dönmek için en iyi kartpostal olacaktır. Ya da birlikte uyumak için.

cebelitarikta-gezilecek-yerler-7

5. TATLI HAYALLER… LÜKS MEKANLAR

Cebelitarık’ta konaklama seçenekleri çok fazla değil, ancak tüm ilgiyi toplayan iki otel var. Bir yanda 1932’de kapılarını açan ve İngiliz kraliyet ailesi Winston Churchill, John Lennon ve Yoko Ono’nun süitlerinden geçtiği efsanevi dört yıldızlı The Rock oteli. Öte yandan, son yılların en çok konuşulan açılışlarından biri: Transatlantik bir süper yatta yer alan ilk beş yıldızlı lüks otel Sunborn. Ocean Village’da demirleyen bu seçkin açık hava eğlence merkezi, Rock için başka bir cazibe merkezidir ve tesisleri arasında bir kumarhaneye sahiptir.

Ve yemek için? Bin bir çeşit. Sunborn’un en üst katında yer alan zarif restoranla başlayan La Sala, mutfaklarında hem İngiliz hem de İspanyol tarifleri pişiriyor. Ocean Village’da bir yürüyüş, mutfaktan dünyayı dolaşmaya benzer. Las Iguanas’ta menüyü yöneten Latin Amerika lezzetleri iken Little Bay’de Cebelitarıklarda devrim yaratan Hindistan’dır. Lezzetli hamburgerleri ve butik biraları tercih ediyorsanız, The Yard doğru yerdir, ancak etoburlar için önemli bir yer vardır: Gauchos Steakhouse, Casemates Meydanı’nın yanında.