En iyi korku filmleri 2022

Her 12 ayda bir yeniden doğuş beklenemez; Her yıl istisnai bir yıl olmayacak. Yine de, yüksek puanlı korku filmlerini bulmak normalden biraz daha fazla araştırma gerektirse de, bu yıl akış hizmetlerinde ve orta kapasiteli sinemalarda değer gören bazı inanılmaz filmler vardı. Hemen gidip mikrodalgadan patlamış mısırı ve en dayanıklı minderlerinizi alın: 2022’nin en iyi korku filmleri çok güçlü geliyor.

Son yıllarda korku, en güçlü türlerden biri olmuştur. Seksenlerin keskin koşuşturmacasından sonra, doksanlar ve 2000’lerin başları, kelimenin tam anlamıyla, gerçek korkuların art arda geldiği göründü. Ancak son yıllarda dinamik tamamen değişti. Yeni çıkan filmler, türün her zamankinden daha canlı olduğunu ve hala söyleyecek çok şeyi olduğunu gösterdi. Ve bize sinemanın gücünü, sahnelemeyi, atmosferi, ışığı ve gölgeleri gösterecek iyi bir korku filmi gibisi yoktur. Her film tutkunu veya hevesli film yapımcısı, izleyicileri koltuklarında vuracak bir korku filmi yaratmayı hayal etmiştir. 2022 yılında, yedinci sanatın en popüler türlerinden birinin tadını çıkarmak için bir kez daha birçok fırsatımız oldu.

Nope

Nope

Jordan Peele’nin ‘Get Out’ ve ‘Us’ filmlerinden sonra üçüncü uzun metrajlı filmi ABD’de gişede bir numara olarak karşılandı ve bir hafta sonu 44 milyon hasılat elde eden tek orijinal film (devamı, yeniden çevrimi veya franchise değil) oldu. Sadece konseptinin özgünlüğü için zaten bir başarıdır.

Malnazidos

Malnazidos

İspanya İç Savaşı’ndaki savaş filmleri ve zombilerin bu karışımı, beklenenden çok daha iyi ve hala söylenenlerden daha iyi, sadece onlarla zarafetle nasıl savaşılacağını bilemeyecek kadar ezilmiş bir türün mecazlarını bilmekle kalmıyor, aynı zamanda tipik İspanyol komedisinin tonu çok fazla içeri sızıyor, kara mizah ve iyi yazılmış karakterlerle iyi bir film yapıyor, sinemamızda türlerin çarpışması için eşi görülmemiş bir çabayla.

Studio 666

Studio 666

Filmin ve beraberindeki albümün yayınlanmasından kısa bir süre sonra vefat eden Foo Fighters davulcusu Taylor Hawkins’e buruk bir veda. Çılgınca kanlı bir korku filmi (bu yıl gerçekleşecek en iyi ölümlerden bazılarıyla), saçma sapan özel efektler ve 80’lerin ağır metal sinemasıyla birçok kişinin inandığından daha güçlü bir bağlantı şeklinde bir rock grubu deneyi. Dave Grohl’un şarj cihazı bile çalışıyor.

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Marvel bize bir korku filmi sözü verdi ve az çok teslim etti. Aslında canavarlar ve kara büyü dolu karanlık bir macera, tam teşekküllü bir Sam Raimi filmi, Army of Darkness ve Drag me to Hell’i mevcut MCU ile karıştırarak bize Lovecraftian canavarları, mülkleri, doppelgängers, zombiler ve iblisler bırakıyor. Önemli bir konumu hak ediyor.

X

X 2022

A24’ün slasher’ı veya prodüksiyon şirketinin bugün özenle ve yeterli bütçeyle ortaya çıkardığı, ancak bu tür bir planla ilişkili stüdyo kısıtlamaları olmayan bağımsız korku filmlerinin sığınağı olduğunun kanıtı. Kanın ve şiddetin yanı sıra seks ve püriten karşıtı provokasyonlarımız da var. Korku fandomunda kötüleyenleri var, çünkü belki de yönetmeninin yakın zamana kadar televizyonda dolaştığını ve önceki filmlerinin hiçbirinin “yemek yaparım, yerim” gettosundan çıkmadığını unutmuşlardır.

Texas Chainsaw Massacre

Texas Chainsaw Massacre

Kasaplık ve iki tekniği iyi bir şekilde harmanlayan yapışkan özel efektlerle yürütülen vahşi öldürmeler koleksiyonu. Vücut sayımının özüne inen nahoş, insan sevmeyen, kısa ve öz bir film, Texas Chainsaw’dan daha çok Friday the 13th Friday’in devamı gibi.

Men

Men

A24, Cronenberg’den M.R.’ye kadar çeşitli korku karşılaşmalarıyla İngiliz kırsalına klasik bir ziyaret olarak hayat bulan üç fikirde yoğunlaşan görsel bir metafor olan, türünün en tuhaf çalışmasıyla yine şaşırtıyor. James, iyi bir korku filminin yapması gerektiği gibi, bu on yılın Repulsion (1965) filmi olarak görülebilecek kaçak bir kadının merceğinden kozmik, yerel kültürel ya da bedensel olaylardan geçerek, karıştırmayı ve kışkırtmayı başarıyor.

Black Phone

Black Phone

Scott Derrickson, Blumhouse’a prestijini geri kazandırmak için korku filmine geri dönmek zorunda kaldı ve sadece yılın ticari korku başarılarından birini değil, aynı zamanda bir Joe Hill çalışmasının bugüne kadarki en iyi uyarlamasını da elde etti. M.R.’nin Stranger Danger hikayesinin yeniden formüle edilmesi. James, Stranger Danger’in ana noktasında, Black Phone, karakterleri ve büyük bir duygu, melankoli ve korku yükü sayesinde çalışır, aksine, üzerinde gezinen çok sert bir çocuk istismarı temasıyla, kentsel bir masal tonu ile bize gelir.

The Grandmother

The Grandmother

Pazo Plaza, bazı klasik hikayeleri geri dönüştürdüğü ve yaşlılıkta çaresizliğe bu rahatsız edici ve yıkıcı bakış açısıyla günümüzün en büyük korku yazarlarından biri olarak kendini kanıtlıyor. Görsel sembolizm, ipuçları ve ayrıntılarla dolu sofistike bir sahnelemeden, görünüşte basit bir alanda gizlenmiş kötü bir arka planı çözmeye çalışıyor.