Tavşanlar için zararlı yiyecekler

İnsanlar için faydalı olan bazı yiyecekler tavşanlar için son derece zararlı olabilir. Evcil hayvanınız nöbet, spazm veya ishal yaşıyorsa, muhtemelen bu yasak yiyecekleri yemiştir.

Türkiye’de evlerde giderek daha fazla evcil hayvan var ve tavşan, evde bir köpek veya kedi sahibi olmak gibi klasik aile seçiminde daha fazla öne çıkmaya başlıyor. Bununla birlikte, alışkanlıkları veya tehlikeleri o kadar bilinmediği için, bu dost canlısı kemirgenlere nasıl bakılacağını hala araştırılmak zorundadır. Örneğin, onlar için toksik olabilecek bazı geleneksel gıdalar ve bitkiler vardır ve bunları yanlışlıkla sunmak çok kolay olacaktır.

1. Göbek salata

Bir tavşanın marul yediğini hayal etmek normal görünüyor, ancak buzdağı çeşidi, belirli miktarlarda yutulduğu sürece tavşanın vücudu için özellikle kontrendike olduğu kabul edilen bir madde olarak kabul edilen laktusin içerir.

Bu madde kendi başına tehlikeli değildir, ancak tavşanın vücudunda gerçekleşen sindirim süreci sırasında laktusin laktukaryum haline gelir ve ortaya çıkan bu maddenin opiat özellikleri vardır, bu da tavşanın zehirlenmesine neden olabilecek bir sedasyon durumunu kolaylaştırır ve ölüme neden olur.

Beslenme açısından marul, bazı dozlarda A vitamini ve demir içeren nemlendirici bir besindir, ancak tavşanların marul yiyememesi büyük bir kayıp değildir, çünkü bu marul esas olarak sudur ve çok az kalori sağlar. Tavşanınız için bir marul arıyorsanız, daha koyu bir yaprak rengi olanları düşünün, çünkü bu onların daha yüksek bir besin konsantrasyonuna sahip oldukları anlamına gelir.

2. Kırmızı pancar

Havuç ve pancar iki benzer sebzedir: insanlar köklerini tüketir ve dış yapraklarını göz ardı etme eğilimindedir. Tavşanlar havuç sever ve bunlar onlar için çok faydalıdır, ancak pancar kökü başka bir hikaye.

Pancar kökü, tavşanlar için zehirli bir sebze olma noktasına kadar kolik ve karın şişliğine neden olduğu için tüketilmemelidir. Ancak pancar yeşillikleri tavşanlar için sorun teşkil etmez ve A vitamini, folik asit ve lif sağlar.

3. Patates

Patatesten daha basit olan nedir? Eh, tavşanlar söz konusu olduğunda, bu yumru onların sağlığına zararlı olabilir. Nedeni iki yönlüdür: nişasta ve karbonhidratlar.

Patates, tavşanlarda ishale ve ülser gibi mide sisteminin diğer sorunlarına neden olan yüksek konsantrasyonlarda nişasta içerir. Bunun nedeni, tavşanın bu maddeyi yuttuğunda onu sindirememesi ve nişastanın, enterotoksemi adı verilen belirli bağırsak bakterilerinin büyümesine yol açabilecek bir fermantasyon sürecinden geçmek üzere bağırsağa doğrudan geçmesidir.

Öte yandan patates, tavşanın sağlığına eşit derecede fayda sağlamayan ve ölümcül olabilen aşırı kilo sorunlarına yol açabilen bir karbonhidrattır. Patates denilince, karbonhidrat olarak tavşanların sindirimi zor olan ve genellikle ishale neden olan ekmeği de sayabiliriz.

4. Avokado

İnsanlar arasında çok moda olmasına rağmen, avokado hayvanlar için toksisite açısından zaten bir klasik. Sorun sadece etli meyvesinde değil, aynı zamanda bu sebzeyi köpekler, kediler ve diğer memeliler için potansiyel bir tehlike haline getiren persin içeren kemik ve kabuğunda da.

Persin, insanlar için tamamen zararsız bir maddedir, ancak evcil hayvanlarda ölümcül olabilir. Bunun nedeni, özellikle kalbi etkileyen mide, bağırsak ve kas nekrozunun iltihaplanmasına neden olabilmesidir. Ayrıca avokado posasının yüksek yağ içeriği tavşan için de zararlı olacağından her şekilde uzak durulması gereken bir besindir.

5. Diğer Bitkiler

Tavşanınız için zehirli olabilecek yerli bitkiler, çiçekler ve diğer bitki süslerinin listesi çok geniştir. Eğrelti otları, karanfil, yıldız çiçeği, Atatürk çiçeği, zambak, sümbül, süsen, lale ve açelya, tavşanınız için toksik olabilecek bitkilerdir.

Korkmayın, hayvanların başlarını belaya sokmamak için altıncı hissi vardır ve içgüdüleri onları kendilerine zararlı olabilecek şeyleri yemekten uzaklaştırır, ancak riskleri en aza indirmek için hangi bitkilerin erişemeyeceği yerlerde olması gerektiğini hesaba katmaya değer.

Tavşanım zehirlendi ne yapabilirim?

Zehirli bir maddeyi yuttuğundan eminsek bir insana yapacağımız şey, kusturmaya çalışmaktır, ancak hayvanlarda bu o kadar kolay değildir, bu nedenle genellikle aktif karbon yutmaları sağlanır. Vücudun tepki vermesi için.

Aktif karbonun ürettiği şey, toksik maddeyi toplamak ve böylece kan dolaşımına girmesini önlemek için gastrointestinal bir absorpsiyondur ve eliminasyonunu destekler. Her durumda, evcil hayvanınız için acil bir sağlık durumu karşısında her zaman en iyi ve birincil seçenek, veterinerinizle iletişime geçmeye çalışmak ve izlenecek süreci belirlemesine izin vermektir.

Bir tavşanın zehirlendiğini belirleyen klasik ve olağan semptomlar ishal, kusma ve kanamadır. Ağız yaraları ve deri döküntüleri de tespit edilebilir. Ayrıca konvülsiyonlar, spazmlar, titreme veya aşırı yırtılma gösterirler.