Apple Watch ile hamilelik tespiti

Yüzlerce referans, Apple Watch’un kullanıcılarında şimdiye kadar çoğu ciddi hastalıklarla ilgili semptomları tanımlama konusunda işlevlerin kesinliğini doğruluyor. Bununla birlikte, son zamanlarda yeni bir tanıklık, bu işlevlerin başka tür durumlar hakkında uyarmak için ne kadar yararlı olduğunu doğruladı.

Bir Apple Watch kullanıcısının Reddit aracılığıyla paylaştığı hikayeye göre, kalp atış hızındaki değişiklikle ilgili bir uyarı, onu olası nedenler hakkında bilgi aramaya ve bunlar arasında hamileliği düşünmeye sevk etti, ancak bunu günler sonra teyit etti.

Genellikle dinlenme kalp atış hızım yaklaşık 57’dir ve kalp atış hızım 72’ye yükseldi.

Apple Watch beklediğimizden fazlasını algılıyor

Kalp atış hızının artmasının birçok nedeni olduğundan, hızlı kalp atışının COVID-19 semptomlarından biri olduğundan kadın başlangıçta COVID-19 olabileceğine inandı, ancak bir COVID testi ona durumun bu olmadığını gösterdi. Sadece normal bir soğuk algınlığı gibi de görünmüyordu.

Erken olasılıkları göz ardı ettikten sonra, kadın hamile kadınların da hamileliğin ilk birkaç haftasında hızlı bir kalp atışı fark edebileceğini öne süren bazı çevrimiçi makaleleri dikkate almayı seçti.

Bunun bazen erken hamilelikte olduğunu okudum ve yeterince eminim, anında test pozitif çıktı.

Bu sonuçtan sonra, hamilelik testi yapmak için bir kliniğe gitti ve bir doktor onun dört haftalık hamile olduğunu doğruladı.

Apple Watch’un hamileliği tespit etmek için resmi bir işlevi olmamasına rağmen, bu vaka, bir semptomun varyasyonundaki uyarının, sağlık durumundaki büyük değişiklikleri tahmin edebilecek kadar hassas bir şekilde nasıl çalıştığını gösteren ilginç bir örnektir. Aslında, bu hikayenin kahramanı bunu doğrulayan ilk kişi oldu:

Çıldırıyorum çünkü başka bir bebeğe hazır değilim, ama bu bana seçeneklerimi gözden geçirme ve ne yapacağımı düşünmem için zaman veriyor. Bunun saat için alışılmadık bir kullanım olabileceğini biliyorum, ancak çocuk doğurma çağındaki bir kadınsanız ve saatiniz artan bir HR gösteriyorsa, denemeye değer olabilir!

Bununla birlikte, Apple Watch Series 8’de kadın sağlığı ile ilgili mevcut işlevlere dayanarak, yumurtlama döngüsünü bile belirleyebilen iki sensörün dahil edilmesi sayesinde, bu tür bir sürece özgü değişiklikleri kontrol etmek çok daha kolay olacaktır.