Apple Car ne zaman çıkacak?

Apple'ın otonom aracının ne zaman çıkacağı belli oldu.

Apple Car ile ilgili son son bildirimler, ticari bir başlangıç aşamasında yeni fırsatlar sunar. 2024 ve 2028’de olası bir lansmanla ilgili birçok söylenti dalgalanıyor. Apple’ın otonom cihazının 2026’da hedefine ulaşacağı söyleniyor.

Apple, Apple Car için 22 teknoloji ürünü ve tescilli patent aldı. Girişlerden sonra, proje çok sayıda geri dönüşe sahipti ve serinin iptal edildiğine dair bir söylentiyi de içeriyordu. Bloomberg prosedürünün nihai bilgileri, 2026’da ticarileşmenin başlayacağını ortaya koyuyor.

Apple Car tek başına bir ağ üzerinde olmayacak

Apple’ın otomatik araç donanımı, 2026’daki varış noktasına ulaşmak için arabaları hızlandırmak için yeniden organize edildiğini ve listelerin yeniden düzenlendiğini haber veriyor. Apple Car, 2026’da tek başına tamamlanamayacak.

Diğer bilgiler, Apple Car ve Apple Car’ı sular altında bırakırken, aracın 100.000 Dolar’lık bir değerle satılabileceği ve Apple Silicon çiplerinin uygulanmasını kapsayabileceği. Şu anda, şu anda, filtreler 2024’te listeye gireceğini gösteriyor.

Apple araba hakkında bilinenler

Bir Apple otomobilinin üretimi ve gelişi, uzun yıllardır ana söylentilerden biri olmuştur. Zamanla bilgiler azar azar yayınlandı ve bazı detaylar ortaya çıktı. Şu anda “Titan Projesi” olarak söz edilen proje, 2021 sonunda bu üründen sorumlu ekibe ait mühendislerin iş ayrılmaya devam etmesinden beri duraklıyor.

Eric Rogers, Apple Car ekibinden ayrılan mühendislerden biri oldu. Ayrılan diğer kişi, Apple Car’ın pillerinden sorumlu mühendis olan Alex Clarabut’du. Son olarak, aynı zamanda Apple Car mühendislik ekibinin bir parçası olacak olan Stephen Spiteri ayrıldı. Rogers, Clarabut ve Spiteri şirketten Joby Aviation Inc.’e katılmak üzere ayrıldı.

2022 sırasında, Apple arabasının 4 koltuklu, direksiyonsuz, kavisli bir çatı ve daha fazlasıyla geleceğine dair birçok söylenti geldi. Ancak proje lideri Doug Field, Apple’dan ayrıldı ve Ford için çalışmaya başladı ve her şeyi durdurdu.

Kısa bir süre sonra, Apple Watch’un başarısının temel direklerinden biri olan Kevin Lynch, Apple Car ile ilgili her şeyin sorumluluğunu üstlendi. Bu, masaya büyük bir soru getirdi, Apple Car nihayet ne zaman gelecek?

Bu büyük bir bilinmez, şirket bu araba için halihazırda düşünülen seçeneklerin bazılarını hayata geçirebilecek bir ekibi yeniden birleştirmeyi planlıyor. Ve bu, analist Ming-Chi Kuo tarafından Apple’ın şu anda sahip olduğu planlar hakkında bilgi içeren bir tweet ile doğrulandı.

Son araştırmam, Apple’ın muhtemelen 2022’nin sonundan önce yeni Apple Car proje ekibini kuracağını gösteriyor.Ming-Chi Kuo

Apple, Apple Car ile daha fazla zaman kaybedemez

Ve bu proje etrafında dönen problemlerin sadece mühendislerin ve proje üzerinde çalışmaktan sorumlu olanların çıkışı ve girişi ile ilgili olmamasıdır. Ayrıca Apple’ın bu Apple Car ile ne yaptığını bilmek isteyen birçok rakibin bakışlarıyla da uğraşmak zorunda.

Bu, eski bir Apple mühendisinin Apple Car sırlarını çaldığı ve ifşa ettiği için 10 yıl hapse girmesine bile neden oldu. Bu doğru, Apple’ın eski çalışanlarından biri Titan projesi hakkında neredeyse 25 GB’lık saf bilgi çaldı ve şu anda kuşkusuz en yüksek teklifi verene sunma hırsından kaynaklanan bu eylemin yasal sonuçlarıyla karşı karşıya.

Apple Car’ın gelişiyle ilgili sorunun cevabı çok uzak görünüyor, çünkü Titan projesinin geçtiği bu kadar çok ekip değişikliği ve bu kadar çok engelle, üretimi ertelenmeye devam ediyor ve dolayısıyla ne zaman duyurusunu göreceğimiz belli değil. Apple’ın en çok beklenen ürünlerinden biri olduğu kesin.

Bazı uzmanlar, Apple’ın yayınlanmış patentlerini kullanarak Apple Car’ı yeniden yaratmaya çalıştı ve sonuç arzulanan çok şey bıraktı. Umarım nihai ürün göze daha hoş görünür. Apple için akıllı bir araba yaratma mücadelesinde en karmaşık noktalardan biri pil gibi görünüyor.