E-scooter güvenli sürüş eğitimi

E-scooter kayıplarıyla ilgili yakın tarihli bir istatistik analizi, sadece 12 ayda ölümlerde on kat artış olduğunu göstermiştir. Son yıllarda scooter kazalarıyla hastane acilleri vakalarla dolup taşarken ameliyat geçirerek sakat kalan hastaların sayısında önemli bir artış olduğuna dikkat çeken Uzman Dr. Mehmet Özel, acillerde scooter kazalarının her geçen gün arttığını belirtti.

2020, karantina ile birlikte, içeride kalan insanlar nedeniyle kazalardan kaynaklı kayıplarda her zamankinden daha fazla keskin bir düşüş getirirken, 2021’den gelen rakamlar endişe verici. Aynı şey birçok ülkede trafik kazalarında da oldu, aklınızda bulunsun. Yine de istatistikler, e-scooter sürücüleri tarafından kaç yaya veya bisikletlin yaralanmasına neden olunduğundan bahsetmiyor.

E-scooter kazaları artıyor

Türkiye, 2021 yılında e-scooter’ları düzenlemeyi amaçlayan bir kanun çıkardı. Ancak bu pek bir şey ifade etmeyebilir, e-scooter kullanmak için ehliyet gerekmiyor ve polis bu araçlardan her suçluyu tek tek yakalayamıyor. Çalışma Türkiye’den gelen verilerle yapılırken, e-scooter’a sahip her ülke kendi payına düşen çılgın olaylar, kaldırımlarda hız yapan insanlar, çocukların veya yaşlıların karıştığı kazalar vb. gördü.

Bu (sadece) Türkiye ile ilgili değil; insanları sadece yürümekten daha hızlı hareket ettirebilen, ancak başlangıçta onları popüler yapan bir ehliyet, park yeri veya çok fazla alan gerektirmeden, düzenlenmemiş bir cihaz hakkında. Bu arada, binmek için ehliyet gerektirmemek, barda birkaç tane içtikten sonra e-scooter’ların taksiye alternatif olduğu anlamına gelmez. Bunun nereye gittiğini görüyorsunuz. Olayları önemli ölçüde daha düşük bir seviyeye indirmek için e-scooter kullanıcılarının çabası gerekecektir. Umarım artık bu araçlarda insanlar ölmez ama bu bir şeyler yapmak yerine en iyisini dilemektir.

Güvenli e-scooter sürüş önerileri

Ne yapabilirsiniz? Şimdilik en güvenli şey, yaşadığınız yerde net düzenlemeler olana kadar, e-scooter’ınızı (eğer varsa ve yasaklanırsa) satmak ve ortam düzelinceye kadar paylaşımlı olanlara binmeyi bırakmak olacaktır. Açık kurallar ve herkesin bu yeni kurallara uyum sağlaması için biraz zaman ile, güvenlikte bir artış umut edebilirsiniz. Zaten paylaşımlı e-scooter’lar çok pahalı.

E-scooter’ınızı satmak istemiyorsanız ve bunun dünyadaki en iyi şey olduğunu düşünüyorsanız, önerimiz her binişinizde kask takmanızdır. Ayrıca, bir çarpma durumunda yol aşınmasına dayanacak şekilde tasarlandıkları için genellikle motosikletçiler için satılan eldivenlerin takılmasını da öneririz.

İkinci tavsiyemiz, her zaman topuklarınızı kapatan ayakkabılar veya en azından ayaklarınızı mümkün olduğunca kaplayan ayakkabılar giyin, çünkü parmak arası terlik giyerken bir e-scooter’dan düşmek size büyük zarar verecektir.

Üçüncü tavsiyemiz, kazalarda zarar görmenizi azaltmaya yardımcı olabileceğinden bacaklarınızı tamamen kapatan pantolonlar giymektir (yine de yüksek hızlarda işe yaramaz). Asfalta sürtündüğünde teninizin üzerinde bir kot tabakası olması çıplak tenden daha iyidir, inanın bana. Koşarken, patenle kaykaydan düşme hissesi olan ya da paten giyen herkes ne hakkında yazdığımızı çok iyi bilir. Bazılarımızın o günlerden kalma izleri var. Küçük bir yara izine sahip olmak, yaşamı değiştiren veya yaşamı sonlandıran bir yaralanmadan daha iyidir.

Dördüncü tavsiyemiz, kafanızda bisiklet kaskı olsa bile hızınızı düşük tutmanızdır. Bu kask, çarpmanın şokunun bir kısmını emmek içindir, ancak harikalar yaratamaz. Belirli bir noktada, özellikle giriş seviyesi bir motosikleti veya bir mopedi geride bırakabilen bir e-scooter kullanıyorsanız, hiçbir kask bir çarpışmada size yardımcı olamaz.

Beşinci tavsiyemiz hiç düşünmeden, ama lütfen nereye gittiğinize dikkat edin, gökyüzünün güzelliği, kulaklığınızdaki şarkı (onları düşünmeyin bile) veya telefonunda sosyal medya yerine sürüş kısmına odaklanın. Bu tavsiyeye yayalar da uymalıdır; aniden durup bir vitrine doğru gitmeden önce arkanızda neler olup bittiğinden emin olamazsınız. Satranç tahtasındaki bir fil gibi zıplamadan önce arkanıza bir bakın.

Altıncı tavsiyemiz, bisiklet yoluna zik zak çizerek girmeyin. Bisiklet yolundan giderken aniden sağa sola dönmeyin. Arkanızdan hızla bir bisiklet gelebilir ve sizin yüzünüzden bisikletliler yaralanabilir.

Unutmayın çocuklar, sırf kanunu bilmiyorsunuz diye ondan muaf değilsiniz ve daha sonra sadece üzgün olmak bir şey ifade etmeyecek. Bu yetişkinler için de geçerli.