Kedilerde tüy yumağı sorunu

Kedilerde tüy yumağı sorununun ne olduklarını, neden oluştuklarını ve ne tür yiyecek ve takviyelerin onları dışarı atmalarına yardımcı olduğunu açıklıyoruz.

Evinizde bir kediniz varsa veya bu evcil hayvanların sevgilisiyseniz, bağırsaklarında oluşabilen tüy yumağı sorunu olduğunu mutlaka duymuşsunuzdur. Size neden oluştuklarını, nasıl önlenebileceğini ve onları dışarı atmak ve bir sağlık sorununa neden olmaması için neler yapabileceğinizi açıklayacağız.

Tüy yumakları nedir?

Muhtemelen bildiğiniz gibi tüy yumakları evcil hayvanlarımızın yuttuğu küçük tüylerdir. Kedilerin sindirim sisteminde, kendi kedilerinden veya onlarla birlikte yaşayan diğer kedilerden veya evcil hayvanlardan, tımar yoluyla aldıkları tüylerin birikmesi nedeniyle oluşurlar.

Ve bu küçük kediler kendilerini temizlemek ve tüylerini sağlıklı ve güçlü tutmak için kendilerini tımarlamak için çok zaman harcarlar. Bildiğimiz gibi bunu, tüylerini sürüklemelerine izin veren bir tür omurga olan konik papillalardan oluşan dilleriyle yaparlar. Ama tüküremezler, bu yüzden onu yutarlar.

Bu tüy yumakları genellikle dışkı veya kusmuk ile atılır. Bu durumlarda, sizi korkutabilecek sesler çıkarabilirler çünkü öksürük veya öğürme nöbetine benzerler. Ancak onları her zaman doğal olarak ortadan kaldırmazlar.

Kıl yumakları tekrarlayan kusmaya neden olabilir, bu nedenle sıklıkla gastrit ve/veya özofajite neden olabilirler. Taşıdıkları en büyük ciddi risk, bazen “yabancı cisimler” gibi davranarak bağırsak geçişini engelleyen bir tıkanıklığa neden olmalarıdır.

Kedimizde tıkanıklık olup olmadığını nasıl anlarız? Normalde, onu garip, iştahsız fark edeceksiniz, dışkılamada zorluk çekecek, kabızlık, kusma olacak ve daha kayıtsız olacaktır. Evcil hayvanınızda bu belirtileri fark ederseniz, ilgilenen veterinerden acil bir randevu almanız önemlidir.

Bunu önlemek için ne yapabiliriz?

Kedileri tımar etmek onların davranışlarının bir parçasıdır ve bundan kaçınmamalıyız. Bu nedenle, tüy yumağının sorun yaratmasını önlemenin en iyi yolu, özellikle uzun tüylü veya yaşlıysa kedimizi her gün fırçalamaktır. Fırçalamanın günlük olması gerekse de, bu hareket kedimizin daha çok tüy kaybettiği dönemlerde, yani ilkbahar ve sonbaharda çok önemli hale gelir.

Öte yandan, lif açısından zengin bir diyet, evcil hayvanınızın bağırsak geçişini iyileştireceği ve tüy yumağı oluşumunu ortadan kaldırmaya yardımcı olacağı için sizi birçok dertten kurtarabilir. Aslında, daha yüksek lif içeriği sağlayan, bağırsak geçişini destekleyen ve sindirim sisteminde saç birikmesini önleyen özel yemler vardır.

Tüy yumaklarını dışarı atmasına yardımcı olmanın bir başka yolu da, kediler için kusmaya neden olan özel otlar vermektir, çünkü evdeyseler ve bahçemiz yoksa veya dışarı çıkmıyorlarsa, bunu yapamayabilirler. Evcil hayvan dükkanlarında catnip bulabilirsiniz. Onlar için özeldirler, sağlık riskleri içermezler, severler ve tüy yumağı kusmalarına yardımcı olur.

Malt, tüy yumağının daha iyi yok edilmesine yardımcı olan bir diğer üründür. Kedilere haftada bir nohut veya bezelye büyüklüğünde porsiyon vermek yeterlidir. Kediler seçici yiyiciler olduğundan ve herkes tüm maltları sevmediğinden, bazen farklı malt markalarını denemeye değer.