Yaz lastiği ömrü ne kadar? Yazlık lastik ömür uzatma ipuçları

Ortalama sıcaklıkların 7 derece üzerinde olduğu bir bölgede kış lastikleri değiştirilir ve yerlerine daha az gürültülü yaz lastikleri takılır. Yaz lastiklerine geçen otomobil sürücüleri, yeni yaz lastiklerine ödedikleri fiyata değecek kadar uzun süre dayanmalarını umar.

Bazen yepyeni bir lastiğin dayanıp dayanmayacağı tamamen şans olsa da, çoğu zaman sürücüye bağlıdır. Yapmaları gerekeni yaparlarsa yaz lastiği ömrü iki üç yıldan fazla sürecek. Soru şu: Doğru şeyi mi yapıyorlar? İşte lastiklerinizi nasıl koruyabileceğiniz ve daha fazla kilometre için nasıl kullanabileceğiniz hakkında birkaç adım.

İlk olarak, yüksek ve düşük basınç ile sürmeyin. Şaka yapmıyorum. Bir lastiğin basıncı çok yüksek veya çok düşükse, sırasıyla ortada veya yanlarda daha hızlı aşınır. Bunları nitrojenle doldurmak iyi bir fikir olacaktır. Bu gazın sıcaklığa bağlı olarak küçük hacim değişimlerine sahip olduğu bilinmektedir. Ayrıca, molekülleri oksijen moleküllerinden daha büyük olduğu için lastiğin kauçuğundan pek kaçamazlar.

İkinci olarak, tekerleklerinizin hizasını kontrol edin! Daha yeni araçların genellikle arka aks için ayarlamalar yaptığını unutmayın, bu nedenle yalnızca ön akslara odaklanmayın. Tekerlekler doğru ayarlanmışsa, temas yüzeyi düz olacak ve böylece lastikler üzerinde daha az stres olacaktır. Her iki aks için hem içe hem de kamberi kontrol edin. Ayrıca lastikler doğru şekilde hizalanırsa aracınız daha iyi yakıt verimliliği elde eder. Son olarak, aracın yol tutuşu iyileştirilecektir. Her köşede gıcırdayan lastikleriniz varsa, kontrol zamanı.

Lastiklerin pisliğe dayanıklı yapıldığını, ancak herhangi bir pisliğe dayanmadığını unutmayın. Arabalarını garajda nasıl tuttuklarıyla övünen insanları sık sık görüyorum. Ama garaj zemini temiz olmalı! Lastik bileşiklerinin petrol ürünleriyle iyi başa çıkmadığını unutmayın. Yağ, benzin veya diğer kimyasalların üzerine oturuyorlarsa özelliklerini kaybetmeye başlayacaklar. Bu yüzden arabanızın lastiklerini bundan uzak tutun ve eğer onlarla (belki bir benzin istasyonunda) temasa geçerlerse, onları yıkayın.

Lastiklerinizi düzenli olarak kontrol edin. İçlerinde nitrojen olsa bile, hizalama yapılmış olsa ve yüzeyi asla bir yağ parçasına değmese bile, yolda bir çivi tarafından delinebilir ve yavaş yavaş basınç kaybedebilirler. Sessiz bir alanda, kuru kaldırımda yavaş sürün ve lastiklerden gelen olağandışı sesleri dinleyin. Bir tanesinde bir çukur nedeniyle bir tümsek varsa ve değiştirmeye karar verdiyseniz, aynı akstan çiftini de değiştirin. Başka seçeneğiniz olmadıkça asla bir tekerleği tek taraflı değiştirmeyin.

Lastik rotasyonu bir efsane değil, bir zorunluluktur! Tabii ki, farklı ön ve arka tekerlek boyutlarınız olduğunda. Bu durumda, bu konuda hiçbir şey yapamazsınız. Aksi takdirde, onları araba yolunuzda değiştirebilirsiniz. Tekerlekleri her 8.000 km’de bir yer değiştirmek ideal olacaktır. Varsa yedek lastiği de unutmayın.

Ayrıca süspansiyonu kontrol etmeyi unutmayın. Aşınmış bir amortisör veya yay, tekerleğin sıçramasına neden olarak farklı aşınmalara neden olur. Ayrıca, bağlantı çubuklarını ve burçları kontrol edin. Aşınmış bir burç veya mafsal, tekerlek hizalamasını etkileyerek lastiğinize zarar verir.

Çukurlara ve kıvrımlara dikkat edin ve onlardan kaçınmaya çalışın. Bir viraja park etmeniz gerekiyorsa, çok yavaş yaklaşın ve üzerine çıkın. Bunu yapmak için otomobilin ataletini kullanmayın, çünkü lastiğin iç balatalarını kırabilir ve daha sonra bunları çiftler halinde değiştirmeniz gerekecektir.

Son fakat kesinlikle en az değil, sürüş tarzı. Çok agresif sürüyorsanız, lastik acı çeker. Otoparkı bir duman bulutu içinde bırakmak veya son anda fren yapmak lastiklerinize hiçbir fayda sağlamayacaktır.