Ekrem İmamoğlu’nun Kartal’da ‘engellenen’ projesi

Ekrem İmamoğlu’nun Kartal’da yapmayı planladığı projede çok büyük bir ‘engel’ çıktı. Kartal Aydos’ta yapılması planlanan kent ormanı projesi iptal edildi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ile Kartal Belediyesi’nin işbirliği ile yapılması planlanan Aydos Kent Ormanı projesi, sözleşmenin yenilenmemesi nedeniyle iptal oldu.

İstanbul’un en yüksel tepesi Yakacık’ın simgesi olan Aydos Ormanlarında 4 etapta yapılması planlanan Aydos Ayazma Kent Ormanı projesi, rafa kaldırıldı. Projenin iptal edilmesinin nedeninin Tarım ve Orman Bakanlığı ile sona eren sözleşmenin yenilememesi olduğu öğrenildi.

Geçtiğimiz yıl Aydos’a proje ziyaretinde bulunan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu arazide incelemelerde bulunmuş ve projenin son aşamalarını değerlendirmişti. Ancak proje gerçekleştirilemedi. Eğer projenin yapılmasının önünde böyle bir engel çıkmasaydı, Kartal’da halka açık bir kent ormanı yapılacaktı. Projenin iptal olmasıyla Aydos Kent Ormanı Projesi rafa kaldırıldı.

Kartal Kent Ormanı projesi nedir?

Aydos Ayazma Kent Ormanı Projesi, Aydos Tepesi’nde halka açık bir kent ormanı ve mesire alanı yapılmasını öngörüyor. Proje, İBB ile Kartal Belediyesi’nin ortak çalışmasının ürünüydü ve yapım işlerini İBB üstleniyor. Proje gerçekleştirilebilseydi Kartal’da yaşayan vatandaşlar Kartal ilçesi sınırları içinde bir mesire alanına kavuşacaktı.

Proje hakkında daha önce bir konuşma yapan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Aydos’ta bir çalışma yapıyoruz. Kartal Belediyesi’ne tahsis edilmiş bir alan var. Kartal Belediyesi’yle güç birliği yapıp Aydos Ormanının içerisinde kent parkı yapacağız. Burada toplamda 30 milyon metrekarelik bir yeşil alanı önümüzdeki 5 yılda İstanbulluya hediye edeceğiz.” demişti.

İmamoğlu, bu açıklamayı yaparken, proje kapsamında yapılacak çalışmalardan dolayı çevrenin bozulmayacağını ve “nimet” olarak nitelediği Aydos ve çevresinin koruma altına alınacağın altını çizmişti. İmamoğlu’nun aklındaki düşünceye göre, Aydos kent ormanı projesiyle beraber vatandaşlara huzur içinde spor, yürüyüş ve piknik yapabilecekleri bir alan verilecekti. Ancak İmamoğlu’nun isteği, Aydos’taki alanın tahsisini öngören sözleşmesinin sona ermesi ve sözleşmenin yenilenmemesi nedeniyle suya düştü.

imamoglu aydos projesi

Sancaktepe Belediyesi’ne izin verildi

Sancaktepe Belediyesi’nin Aydos Ormanlarında millet bahçesi projesi devam ediyor. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ve Sancaktepe Belediyesi, ormanda 500 araçlık otopark inşa ediyor. Birinci derece SİT alanı olan Aydos Ormanının bu yapılaşmadan etkilenmesi bekleniyor. Sancaktepe Belediyesi’nin internet sitesinde, çalışmalardan “Sancaktepe Göl Projesi ve Mesire Alanları” olarak bahsediliyor.

Konuyla ilgili konuşan Aydos Savunması Yürütme Kurulu’ndan Enver Özböler, “Orman olarak kalması gereken Aydos’u şirketler adım adım yok etti ve etmeye devam ediyor. Endemik bitkilerin bulunduğu bir ormanda lunaparkın ne işi var?” dedi.

Pendik Belediyesi’nden orman içinde duble yol

pendik aydos duble yol
Fotoğraf lisansı: Pendik Belediyesi

Pendik Belediyesi, Aydos Ormanları içinde duble yol inşa etti. Otobanı andıran yol, ormanın içinden geçiyor. Yolda 4 şerit var. Bu yol Aydos Ormanları içinde, Pendik kısmında yapıldı. Bu yol ağaçların arasından geçiyor. Pendik Belediyesi tarafından yapıldı.

Çok sayıda ağacın yer aldığı yere yapılan Aydos Orman Caddesi, 8 metrelik genişliğe sahip. Yolda hava ve zemin şartlarına dayanıklı 4 katmanlı imalat yapıldı. Çift şerit gidiş geliş trafik düzenine sahip caddede hız kesiciler de mevcut. Yolun açılışında konuşan Pendik Belediye Başkanı Ahmet Cin, “İki aracın zor geçtiği bu yolu duble yol haline getirdik.” dedi.

Diğer yandan, yolu günde ortalama kaç aracın kullandığı ve yapımı için kaç ağacın kesildiğiyle ilgili elimizde bilgi mevcut değil.