En iyi süper kahraman filmleri

Süper kahraman filmleri, büyük ölçüde Marvel filmlerinin ve daha az ölçüde DC filmlerinin büyük popülaritesi nedeniyle, özellikle Hollywood’a yıllardır hükmediyor. Ancak her şeyi bu iki evrene indirgemek hata olur, bu yüzden bugün size farklı akış platformlarında görebileceğiniz Marvel veya DC’den olan ve olmayan en iyi süper kahraman filmlerini tanıtacağız.

Bazı istisnalar dışında neredeyse tamamı Amerikalı ve büyük çoğunluğu piyasadaki iki büyük fabrika olan DC veya Marvel’den çizgi roman uyarlamalarına ait. Daha başka yapımlar da olmasına rağmen, en iyilerini seçtik.

Yedinci sanatın bu on yıl boyunca bize verdiği önemli noktaları gözden geçirmeye devam ediyoruz. Hiç kimse bu karakterlerin Hollywood’da yıllardır hüküm sürdüğünü iddia edemez ve hiçbir şey onların yakın gelecekte tahtlarından vazgeçeceklerini göstermez. Aşağıda, 2000’li yıllardan itibaren var olan en iyi süper kahraman filmlerinden bir seçki bulacaksınız.

Aquaman

Aquaman

Sadece diğerlerinden farklı bir süper kahraman değil, aynı zamanda karasal ve okyanusun derinliklerindeki iki dünya arasında bölünmüş olmasına rağmen halkını savunan ve onlar için savaşan bir hükümdar.

Birdman

Birdman

Film, süper kahraman Birdman rolüyle ünlü bir Hollywood aktörü olan Riggan Thomson’ın hikayesini ve aktör olarak gerçek bir tanınma elde etme umuduyla her şeyini yatırdığı bir Raymond Carver hikayesinin sahne uyarlamasını sahneleme mücadelesini anlatıyor.

Black Panther

Black Panther

MCU’da bir Afrikalı süper kahramanın oynadığı ilk film, bu evrene farklı bir enerji getirdi. Kahramanın diğerleri kadar karizmatik olmadığı doğrudur, ancak rahatça uyum sağlar ve çok iyi eşlik eder. Buna ek olarak, sahnede birinci sınıf bir kötü adam var, bu genellikle Marvel yapımlarında başarısız olan bir şey.

Captain America: Civil War

Captain America Civil War

MCU’daki en yoğun maceralardan biri, Steve Rogers ve Tony Stark arasındaki rekabete başka bir bakış açısıyla yaklaşmak için vinyet dünyasındaki eşdeğerinden uzaklaşıyor. Tek başına havaalanı savaşı, her yıl vizyona giren çoğu filmden zaten daha zevkli, ancak genel olarak çok sağlam bir eğlence ve aynı zamanda Marvel filmlerinin her zaman sahip olmadığı bir heyecanı da beraberinde getiriyor.

Captain America: The First Avenger

Captain America The First Avenger

Karakteri diğer Marvel süper kahramanlarından ayırmaya ve ayrıca MCU’da önemli bir mitolojiyi tanıtmaya yarayan çok çekici bir macera filmi. Daha eski moda dokunuşu ona masalsı bir şekilde uyuyor ve ayrıca kameraların arkasında bunu nasıl iyi kullanacağını bilen ama aynı zamanda oyuncu kadrosunun başarısına dikkat eden biri var.

Captain America: The Winter Soldier

Captain America The Winter Soldier

Casusluk gerilim filmlerine süper kahramanca bir dokunuş, kusursuz bir şekilde güncellenen bir alt tür vermeyi seçerek, hala şimdiye kadarki en iyi MCU filmi olduğunu düşünüyorum. Tarih, aksiyon ve mizah arasında harika bir denge ile. O zamana kadar Marvel, son iki yönü oldukça iyi yönetmişti, ancak burada ilkinde ileriye doğru büyük bir adım attı.

Deadpool

Deadpool

Süper kahraman filmlerine yeni bir soluk, Reynolds’ın oynadığı ağzı bozuk paralı asker, kelime dağarcığında en ufak bir kesinti yapmadan şakalar yaptığından filme her düzeyde aktarılan bir şey. Daha fazlasını istemenize neden olan, ancak ikinci bölümde seviyeyi düşüren birinci sınıf bir eğlence.

Doctor Strange

Doctor Strange

Cumberbatch boyunda bir aktöre sahip olmak her zaman yardımcı olur, ancak anahtar, MCU’ya sihri nasıl sokacağınızı ve ondan nasıl kurtulacağınızı bilmek. Buna ek olarak, sonucu olağanüstüdür ve kahramanın harika bir fikrini seçmek için olağan görsel efekt fazlalığını bırakır.

The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

Destansı kara şövalye üçlemesinin harika bir sonu. Selefine kıyasla seviyeyi düşürür ve muhtemelen üçünün en kötüsüdür, ancak yine de Batman ve Bane arasındaki ilk çatışmaya kadar bir atış olabilecek çok teşvik edici bir filmdir.

Rise of the Guardians

Rise of the Guardians

Kuzey Kutbu’nun en derin derinliklerinden Şanghay’ın çatılarına, bir New England köyüne ve ötesine kadar Rise of the Guardians, dünyayı fethetmek için entrikaları tüm dünyaya korku yayan baştan çıkarıcı kötü Gölge’ye (Jude Law) karşı destansı, dünya çapında bir savaşa girerler.

Unbreakable

Unbreakable

Disney, Marvel ile ilişkilidir, ancak gerçek şu ki, bu stüdyoda bize o evreni veren herkesten daha üstün iki süper kahraman filmi var. ‘Avengers’i ekarte etmek zor oldu, ancak ‘Protégé’ M. Night Shyamalan’ın bugüne kadar yaptığı en iyi şey, çizgi roman dünyası ve bunun görüntülere nasıl yansıtılacağı hakkında büyük bir bilgi birikimi olduğunu gösteriyor. Bruce Willis ve Samuel L. Jackson’ın muhteşem performansları eşlik ediyor.

Hancock

Hancock

Birçok filmde hak etmeyen bir veya birkaç devam filmi vardır ve sahip olması gereken çok az film onsuz kalmıştır. Bu, kendi başına farklı ve zorlu bir süper kahraman evreni yaratıldığından, daha fazla macera için kapıyı açık bıraktığından, bu tür bir örnektir. İlk birkaç dakikadaki daha komedi yaklaşımı arasındaki geçişin son perdenin dramatik aşırı yüklemesine örnek olmadığı doğrudur, ancak yine de daha fazlasını istemenize neden oldu.

Hellboy

Hellboy

Marvel ya da DC ile hiçbir bağı olmayan, muhtemelen tarihin en popüler süper kahramanı Mike Mignola tarafından yaratılan ünlü karakter, orijinal çizgi romana sadık kalmayı bilen Guillermo del Toro imzalı harika uyarlama. ayrıca daha geniş bir kitleye ulaşmak için erişilebilir bir teklif sunar. Oyuncu kadrosu bir başka büyük başarı, özellikle de Hellboy olarak yenilmez bir Ron Perlman.

Glass

Glass

Çok uzun süredir mükemmel ilk bölümünün ötesine geçmeyecek gibi görünen bir üçlemenin olağanüstü kapanışı, bugün hala yönetmeninin en iyi filmi. İki dünya arasında harika bir geçiş ve süper kahraman olma kavramının çok ilginç bir yansıması. İlk filmin seviyesine ulaşmıyor ama çok iyi bir seviyede sınır çiziyor.

Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

Bu destanda Disney’in onu kovduktan sonra geri adım atmak zorunda kaldığı bir kişiliği damgalama yeteneğine sahip bir James Gunn’ın ve beklenmedik bir süper kahraman grubuna hayat veren harika bir oyuncu kadrosunun bir araya gelmesi nedeniyle on yılın en iyi eğlencelerinden biri.

Joker

Joker

Tamamen Phoenix’in olağanüstü yorumuyla ilişkili dünya çapında bir fenomen. Sonuç olarak, hala birkaç Scorsese eseri arasında bir geçiş, ancak aynı zamanda Nolan’ın Batman’da bastığı yetişkin tonunu geliştirmeye en yakın DC.

Iron Man 3

Iron Man 3

Marvel genellikle güvenli oynadığı için eleştirilir, ancak burada Mandarin’deki havalı dönüşle ilgili şikayet barajını hala hatırlıyorum. Bir Shane Black filmi olduğu için çok belirgin olan, ilk iki perdesi sırasında, görsel aşırılıklar nedeniyle son bölümünde yorucu biten harika bir eğlenceyle karşı karşıyayız.

Logan

Logan

Listede yer alan X-Men evreninden tek macera. Wolverine -ve Charles Xavier için- batılı bir dokunuşla etkileyici bir veda ve hikayeye onsuz devam etmek için her şeyi açık bırakan, ama görünüşe göre bu asla bitmeyecek.

The Avengers

The Avengers

Marvel için her şeyi değiştiren film. Bu evren kârlılığını zaten göstermişti, ancak Whedon’u, hiçbir zaman aşağı inmediği başka bir düzeye taşıyan ve hepsini neredeyse kusursuz bir şekilde bir araya getiren Whedon’dı.

Power Rangers

Power Rangers

Neredeyse mucizevi bir yeniden başlatma, çünkü franchise’a saygı duyuyor, ancak karakterler açısından çok daha ilginç bir dokunuş veriyor, onları önemli kılıyor ve sizi onlar hakkında daha fazla şey bilmek istemenize bırakıyor gibi görünen bir devam filmi yapıyor. Ne zaman muhteşem olacağını, ne zaman mizahı geliştireceğini ve ayrıca hikayenin ve kahramanlarının nefes almasına izin vermeniz gereken anları bilen iyi bir eğlence.

Split

Split

Üç genç okul arkadaşı, yolculuk ettikleri araca binerek onları bir labirent binasının bodrum katına götürmek için gizemli bir genç adam tarafından kaçırılır. Tıpkı onlar gibi biz de seyirci olarak söz konusu suçun arkasındaki saiklerden habersiziz. Çok geçmeden, kaçıranın kişilik bozukluğundan muzdarip bir çocuk olduğunu ve onun içinde tam olarak 23 tane olduğunu keşfederiz.

Shazam

Shazam

Shazam, bir süper kahraman hayranı olan arkadaşı Freddy’nin yardımıyla, bir çocuğun pervasızlığıyla becerilerini test etmek istiyor. Ancak Shazam’ın güçlerini talep etmeye hevesli Dr. Thaddeus Sivana tarafından kontrol edilen kötülüğün ölümcül güçleriyle savaşmak için bu güçlerde hızla ustalaşması gerekecek.

Spider-Man: Homecoming

Spider-Man Homecoming

Neredeyse biter bitmez tekrar izlemekten bıkmayacağınız, çok keyif aldığınız filmlerden biri. Muhteşem bir oyuncu kadrosuyla ve duvar paletlisinin cazibesini en üst düzeye çıkarmak için ideal tonu ortaya koyuyor.

Spider-Man: Far from Home

Spider-Man Far from Home

Selefinden biraz daha düşük ancak bu, ‘Avengers: Endgame’in yoğun bitiminden sonra MCU’yu arındırmaya hizmet ediyor. Kendi yolunda, hem Marvel hem de duvar gezgini için, veda ettiği muhteşem uçurumda önerdiği şeyden sonra bir ara adımdır, ancak ondan önce Robert Downey Jr’ın üstlendiği akıl hocası rolünü çok iyi oynamıştı.

The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

Haksız yere eleştirildi, öyle ki, çoğu kişinin söylediğinden çok daha eğlenceli bir duvar gezgini versiyonuyla sonuçlandı. Bir yandan, ana karakter ve Gwen Stacy arasındaki ilişkiyi ele almanın yolu çok fazla kancaya sahip, canlı ve heyecan verici sonda doruk noktasına ulaşıyor, ancak aynı zamanda duvar tırmanıcısının tam olarak olmayan özelliklerini nasıl daha iyi tasvir edeceğini de biliyor. Andrew Garfield ile önceki taksitte yakalandı.

Avengers: Endgame

Avengers Endgame

Her ne kadar hepsi bir önceki bölümde yapılan hatadan sonra Thor’un karakterinin tedavisi gibi beklenmedik şeylere izin veren harika bir doruk noktası olsa da, MCU için son streç sayesinde sonsuza dek hatırlanacak bir nokta.

Avengers: Infinity War

Avengers Infinity War

Bazı küçük ayrıntılar, MCU’nun zirvesi olabilecek bir filmi lekeliyor, ancak insan her zaman sahip olduğu özgürlüğün, daha sonra gerekli olan her şeyi geri alacakları gerçeğinden kaynaklandığını düşünüyor. Buna rağmen, hatırlanması gereken çok sayıda sahnesi olan etkileyici bir macera. Ve Thanos’u tüm ihtişamıyla görmek için bu kadar uzun süre beklemeye değdi.