Lastiklere azot basmak faydaları

Bir aracın lastiklerini sadece basınçlı hava yerine nitrojenle doldurma konusu yeni değil. Bu seçenek sürücülere ilk sunulduğunda şüpheyle karşılandı, ancak daha sonra daha az popüler bir seçenek haline geldi. Bu dikkate almanız gereken bir şey mi? Bu kılavuz bunu netleştirmenize yardımcı olmalıdır.

Öncelikle, lastiklerinizde sadece hava yerine nitrojen kullanılmasının iddia edilen faydalarını inceleyelim. Azot kullanımının hava kaybını azalttığı, bunun da yakıt ekonomisini iyileştirdiği ve yuvarlanma direncini azalttığı söyleniyor. Ayrıca, güvenlik de geliştirilmiştir. Lastiklerin içindeki kauçuğun da oksidasyona karşı güvenli olması gerekiyor.

Kulağa harika geliyor, değil mi? Ancak eleştirmenler lastikleri nitrojenle doldurma konusunda ne diyor? Pekala, yüksek bir saflık seviyesinden emin olmak için bir lastiğin önce tüm basınçlı havadan arındırılması ve ardından malzeme ile doldurulması gerektiği gerçeğiyle başlar. Bu, lastik başına makul bir miktara mal olurken, çoğu yakıt ikmali istasyonu, lastiklerinizi ücretsiz olarak basınçlı havayla doldurmanıza izin verir.

Azotun ikinci eleştirisi, her basınç ayarına ihtiyaç duyduğunuzda lastiklerinizi aynı tip gazla doldurduğunuzdan emin olmanız gerektiğidir, aksi takdirde sadece nitrojen değil, içlerinde nitrojen ve basınçlı hava bulunan lastikler olacaktır. Bir diğer önemli husus ise kuru havanın yüzde 78 nitrojen, yüzde 21 oksijen ve geri kalanının diğer gazlardan oluşmasıdır.

ABD’de NHTSA adlı bir devlet kurumu lastiklerdeki nitrojenin tamamını kontrol etmeye karar verdi. İlk test, bir yıl ve 16.000 mil boyunca 31 dört mevsim lastik modelini içeren bir çalışmaydı. Her bir lastik, oda sıcaklığında 30 psi’ye (2,06 bar) kadar dolduruldu ve her lastik modeli, bir ünite basınçlı hava ile doldurulurken, bir diğeri yüzde 95 saf nitrojen ile dolduruldu.

Sonuç için hazır mısınız? Bir yıl ve 16.000 milden (yaklaşık 25.749 km) sonra, hava ile doldurulmuş lastiklerin ilk 30 psi (2.06 bar) değerinden ortalama kayıp 3.5 psi (0.24 bar) olmuştur. Bu arada, nitrojen dolgulu lastikler aynı kullanım senaryosunda ortalama 2,2 psi (0,15 bar) kaybetti. İşte karşınızda, tüm bir kullanım yılı boyunca ortalama basınç kaybında 1,3 psi (0,08 bar)’lık bir fark.

Soğuk mevsimlerde, lastiklerinizi ayda bir defadan daha sık kontrol etmelisiniz, çünkü içerideki hava yoğunlaşır ve böylece basınç düşer.

Aklınızda bulundurmanız gereken bir diğer şey de, lastiklere sadece nitrojen basmanın yakıt ekonomisini iyileştirmeyeceği, genel performansı iyileştirmeyeceği veya yuvarlanma direncini düşürmeyeceğidir.

İkincisi, sırt deseni, kauçuk bileşimi ve toplam lastik basıncı ile verilir. İkincisi, önceki parametrelerle bağlantılıdır; bu, düşük şişirilmiş lastiklerin artan yuvarlanma direncinin yanı sıra performansta, yakıt ekonomisinde ve hatta güvenlikte düşüş olacağı anlamına gelir.

Diğer bir deyişle, az şişirilmiş bir lastiğin nitrojen, sıkıştırılmış hava veya bu rolde kullanılabilecek herhangi bir gazla doldurulup doldurulmadığı önemli değildir. Bir lastik yetersiz şişirilmişse, olması gerektiği gibi çalışmayacaktır.

Ayrıca, performans (her açıdan) etkilenirken yırtılma veya delinmelere karşı daha duyarlı olacaktır. Düşük hava basıncı ile aşınma hızlanır, bu nedenle paradan tasarruf etmek için lastiklerinizi sık sık kontrol edin.

Doğru lastik basıncı, bir aracın sağlayabileceği en iyi yakıt ekonomisiyle bağlantılıdır.

Peki ya kauçuk oksidasyonu? Bu mümkün olsa da, tüm tüketiciler lastikleri kırılgan olacak kadar yaşlanmadan önce değiştirirler. NHTSA, nitrojenin oksidasyonu sınırladığını buldu.

İyi haber şu ki, oksidasyona bağlı lastik aşınmasının kauçuğun kırılgan hale gelmesi için on yıldan fazla sürmesi gerekiyor. Bu, bir kişinin bir lastiğin optimal performansında olmasını beklemesi gereken sınırın ötesindedir (yolda güvenliğinden bahsetmiyorum bile), kullanımda veya rafta tutulmasından bağımsız olarak. Başka bir deyişle, lastikleriniz on yaşındaysa, yeni bir lastik seti alın.

Sonuç olarak, lastiklerinizi nitrojenle doldurmak, o hizmete fazla para vermediğiniz sürece sorun değil ve ayda bir kez hava basıncınızı kontrol etmeyi unutmayın. Basınç spesifikasyonun dışındaysa, nitrojenin faydalarını en üst düzeye çıkarabilmeniz için lastikleri nitrojen kullanarak önerilen değere kadar doldurtmalısınız.

Öte yandan, lastiklerinizde düz basınçlı hava kullanmak da iyidir, sadece her ay basınçlarını kontrol etmeyi unutmayın. Bu kadar basit ve kendi lastik basınç göstergenizi aldığınızda sıfır maliyetlidir.

O araç sizin günlük aracınız değilse ve günlerce park halinde duruyorsa, aracı her kullandığınızda lastik basınçlarınızı kontrol edin. Hepsini kontrol etmek bir dakika sürer. Haftalarca kullanılmadan geçen araçlarda, her sürüşten önce lastik basınçlarını kontrol edin.

Aylarca sürülmeyen bir aracınız varsa ayda bir ya da iki kez lastik basıncını kontrol edip düzeltmeniz gerekecektir. Lastiklerin aylarca aynı konumda kalmaması için aracı hareket ettirmeyi düşünün.

Araç herhangi bir nedenle sürülemiyorsa, bir kriko üzerindeki her bir köşeyi kaldırın ve her tekerleği aylarca aynı noktada kalmayacak şekilde döndürün. Lastik basıncınızı düzenli olarak kontrol etmek ve düzeltmek, lastiklerinizi şişiren gazdan daha önemlidir.