Mahmutbey-Esenyurt-Bahçeşehir Metro Hattı ne zaman bitecek?

Ekrem İmamoğlu’nun İBB başkanı olmasının ardından yeniden çalışmaları başlatılan metro hatlarından biri de Mahmutbey-Esenyurt-Bahçeşehir Metro Hattı oldu. 2017’den beri çalışmaları durdurulmuş olan hattın inşaatı yeniden başladı. 10 istasyonlu ve toplamda 18,5 kilometre uzunluğundaki metro hattının finansman ve proje çalışmaları tamamlanarak 1. Etap için inşaat çalışmaları başlatıldı.

Mahmutbey-Esenyurt-Bahçeşehir metrosu açılış tarihi

11 Temmuz 2017’de ihalesi yapılan, ancak çalışmaları hiç başlanmayan hat, 2020’de İBB’nin finansman bulmasıyla beraber yeniden gündeme alındı. Proje ve ihale çalışmalarına 2021’de başlanan hat için 17 Kasım 2022’de inşaat çalışmaları için başlangıç töreni düzenlendi ve 2 adet TMB adı verilen tünel sondaj makinesi ile kazılar başladı.

Hattın 1. Etap kazılarını yapacak TBM makinalarının şantiyeye indirilişi için düzenlenen törene, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Küçükçekmece Belediye Başkanı Kemal Çebi ve Esenyurt Belediye Başkanı Kemal Deniz Bozkurt katıldı.

mahmutbey-esenyurt-bahcesehir-metro-hatti-2
Fotoğraf lisansı: İstanbul Büyükşehir Belediyesi

Avrupa ülkelerinin 3-3,5 milyon nüfuslu bazı şehirlerinde, İstanbul’da bulunan raylı sistemden uzun metro hatlarının bulunduğunu belirten İmamoğlu, “Öyle engellemeler, öyle sıkıntılar yaşıyoruz ki, bazen insan utanç duyuyor. Söylemekte sıkıntı görmüyorum. Kanuni Sultan Süleyman Hastanesi’ndeki bir durak yeri meselesi için, kaç ay uğraştıklarını arkadaşlarımın biliyorum.” dedi.

Hattın ne zaman açılacağına dair henüz tam bir tarih açıklanmadı, ancak 3 etap olarak ilerlemesi planlanan çalışmaların birkaç yılda tamamlanması bekleniyor. Hattın ne zaman açılacağına dair net bir tarih açıklanınca bu yazıyı güncelleyeceğiz.

Mahmutbey-Esenyurt-Bahçeşehir Metro Hattı

Esenyurt, Beylikdüzü, Avcılar, Büyükçekmece, Küçükçekmece ve Başakşehir ilçelerinden geçecek olan Mahmutbey – Esenyurt – Bahçeşehir Metro Hattı, sırası ile Mahmutbey, Atatürk Mahallesi, Toplu Konutlar, Tema Park, Hastane, Tahtakale, Ispartakule, Bahçeşehir, Esenkent ve Ardıçlı İstasyonlarından geçerek Esenyurt Meydan’da son bulacak.

18,5 km’lik 10 istasyonlu hattın Esenyurt Meydan – Mahmutbey arasında yolculuk süresi 28 dakika sürecek. Son teknolojiyle inşa edilen ve Tam Otomatik Sürücüsüz Metro olarak hizmet verecek hattın istasyonlarında, tam boy peron ayırıcı kapılar kullanılacak.

İkinci etapta; Atatürk Mahallesi-Toplu Konut Tema Park ve Kanuni Sultan Süleyman Hastane istasyonlarından oluşan 7 kilometrelik, 4 istasyonluk, M7 hattının da devamı niteliğindeki kesimin imalatına başlandı. İkinci kısımda ise Tahtakale-Bahçeşehir-Esenkent-Ardıçlı ve Esenyurt istasyonları var.