İlk elektrikli uçan taksinin detayları belli oldu

Uçan arabaların gerçek olduğu bilim kurgu dünyası giderek yaklaşıyor. Çinli Xpeng firması, Dubai’de dünyanın en büyük teknoloji fuarı GITEX Global’de ‘X2’ adını verdiği iki kişi kapasiteli, bin metre yükseklikte uçabilen, 35 dakikalık menzile sahip ilk dikey kalkışlı elektrikli uçan taksisini tanıttı. Ulaşımın geleceği bu mu olacak?

X2, aracın her bir köşesinde ikişer adet olmak üzere sekiz pervane tarafından kaldırılan, iki koltuklu dikey kalkış ve iniş özellikli elektrikli uçan taksidir. İçerisinde gözyaşı damlası şeklinde minimalist bir tasarıma sahip kapalı kabin ve son teknoloji ekipmanlar bulunmaktadır.

Elektrikli uçan takside bulunan iki sürüş modu manuel ve otonomdur. Otomatik sürüşte, yolcular bir düğmeye dokunarak güvenli bir uçuş deneyiminden faydalanabilir ve böylece basit kalkış, dönüş ve iniş işlemleri kontrol edebilir.

Uçan taksiler ne zaman gelecek?

Bu elektrikli uçan taksiye sahip olmanın ne kadara mal olacağını ve ne zaman göklere çıkacağını merak ediyorsunuzdur. Geliştirmenin ilk aşamasında olduğu için fiyat ve bulunabilirlik hakkında hala yeterli bilgi yok. Buna rağmen, uçuşa elverişlilik sertifikasına sahip olmak için çok sayıda güvenlik testi gerektirdiği için çok iyimser bir tarih olmasına rağmen, 2024’ten itibaren piyasaya çıkması bekleniyor.

Fiyatıyla ilgili olarak, 156.000 avrodan daha ucuza mal olabileceği söyleniyor ki bu, birçokları için ulaşılamaz bir rakam, diğerleri ise bunu lüks bir araba satın almakla karşılaştırıyor. Bununla birlikte, birçok şirket, fiyat düzenlemesinin önemli olduğu konusunda hemfikirdir ve hatta farklı hizmetler sunan bir uçan taksi olarak hizmet verecekse, bu nedenle erişilebilir ve karlı olması gerekir.

Uçan bir taksi sürmek için ne gerekiyor? Tahmin edebileceğimiz gibi, sadece bir ehliyet yeterli değil, aynı zamanda sürücünün pilotaj bilgisinin yanı sıra hava trafiği, Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü tarafından onaylanan kural ve düzenlemelere sahip olması gerekecek.

Yasaların oluşturulması, asıl zorluk

Gökyüzünde hareket eden arabalar çok fütüristik bir şey gibi görünüyordu, ancak bu ana her zamankinden daha yakın olabiliriz, bu nedenle Asyalı şirket, düzenlenmiş bir fiziksel altyapı elde etmek için hükümetlerle çalışmayı planlıyor. Bu tür araçlara ve cennet gibi bir mekanda dolaşımına yönelik yasaların olmaması, satışa ve dolayısıyla herkesin kullanımına sunulması beklenen dönemi geciktirebilir.

Hugh Martin, şehirlerin ulaşım düzenlemeleri oluşturmasına yardımcı olan bir teknoloji şirketi olan Lacuna Technologies’in CEO’sudur. Belki hava yollarının olduğu tipik bilim kurgu gökyüzünü hayal ediyorsunuz, ancak uzmanların gelecekte tasavvur ettiği şey bu değil. Ancak kısıtlı bölgelerin sınırlandırılması, seyrüsefer programları, mesafe düzenlemeleri, pillerin boyutu, kalkış ve iniş için altyapıların oluşturulması vb. Bütün bunlar, şu anda hiçbir ülkede olmayan çok detaylı bir planlama gerektiriyor.

Uçan araba modelleri

Uçan arabalar zaten burada, bu yeni teknoloji yasal düzenlemelerin olmaması nedeniyle sınırlı olsa da, pek çok şirket çok da uzak olmayan bir gelecek için projelerini sunmaya başlıyor. Aşağıda, halihazırda başarıyla test edilmiş olan modellerden bazılarını gösteriyoruz:

XPeng Voyager X2

XPeng Voyager X2
Fotoğraf lisansı: XPeng

Tüm yapısı karbon fiberden yapılmıştır, bu nihai ağırlığını azaltmak içindir. Ayrıca en önemli özelliklerinden biri de uçuş sırasında karbondioksit emisyonu üretmemesi, bu da yeşil şehir içi ulaşım arayışında büyük bir ilerlemeyi temsil ediyor. Saatte maksimum 130 kilometre hıza sahiptir ve tek seferde yaklaşık 600 km yol kat edebilir.

Sky Drive

Sky Drive
Fotoğraf lisansı: SkyDrive

Bu, elektrikli bir kalkış ve iniş aracıdır. X2’den farklı olarak bu uçan araba sadece bir koltuğa sahip, ayrıca sekiz motor ve her köşede iki pervane ile çalışıyor. En hafif ve en kompakt tasarımlardan biri olarak kabul edilir. Ancak Sky Drive SD-03, tekerlekleri olmadığı için yolda gidemez.

Wisk aero

Wisk aero
Fotoğraf lisansı: Wisk Aero

Kuzey Amerikalı şirket, hava taksileri dünyasında ilerlemeye devam ediyor. Wisk, Gen6 modelini 4 kişilik ve uçan taksi olarak hizmet vermek amacıyla sunuyor. Her ne kadar Kuzey Amerika makamları, aynı zamanda sürücüsüz bir araba olduğu için bu hizmete henüz izin vermemiş olsa da. 12 pervanesi, 12 elektrik motoru vardır ve tüm uçağa güç sağlamak için pil paketleri ile donatılmıştır. Bu uçan taksi, 40km menzil ile 160km/s hıza ulaşabiliyor.

Black Fly

Black Fly
Fotoğraf lisansı: Opener

Silicon Valley ve Opener firmasının on yıldır üzerinde çalıştığı %100 elektrikli modeldir. En dikkat çekici özelliklerinden biri de çıkarılıp “küçük bir karavanda” saklanıp 30 dakikada tekrar monte edilebilmesi. Sürüş otonomdur ve dikey kalkış ve inişe sahiptir. Ayrıca yaklaşık 40 km uçabilir ve 80 km/s hıza ulaşabilir.

Joby Aviation

Joby Aviation
Fotoğraf lisansı: Joby Aviation

Bu şirket, uçan taksi pazarında en umut verici olanlardan biridir. Bölgesel uçuşlardan oluşan tamamen sürdürülebilir ve emisyonsuz bir hizmet başlatabilmeyi umuyorlar. Toyota şirketinin desteğine sahip ve Uber’in gelecekte Joby Aviation uçan taksi hizmetini uygulamasında sunacağını umuyorlar. 241 km menzile ve maksimum 321 km/s hıza sahiptir.