Bağlantılı arabaların bugünü, geçmişi ve geleceği

Teknolojik gelişmeler sadece günlük aletlere veya yazılımlara yansımaz. Araçlar gibi teknolojik düzeyde önemli ölçüde gelişen ürünler de var. Bugün, çoğu arabada GPS navigasyon sistemleri veya sürüşü kolaylaştıran ve yolda güvenliği artıran sistemler bulunur.

Bu, gelecekte görebileceklerimizin yalnızca başlangıcı olmasına rağmen, arabaların birkaç yıl önceki hali için önemli bir ilerlemeyi temsil ediyor. Peki bağlantılı arabalar gerçekten nasıl değişti?

Kendimizi şimdiki zamana konumlandıralım. Bugün, iyi donanımlı bir teknolojik bağlantıya sahip olmanın nispeten kolay olduğunu yineliyoruz. Her şeyden önce, bu tür araçlar için en gelişmiş teknolojilerin bazılarının yakında zorunlu olduğunu veya olacağını dikkate almalıyız. Elbette, farklı araba serileri olduğunu ve en pahalı arabaların genellikle daha ileri teknolojilere sahip olduğunu unutmamalıyız.

Otopilot ve yol güvenlik sistemleri, bağlantılı arabaların günümüzdeki hali

Bağlantılı arabaların günümüzü en iyi temsil eden üreticilerden biri Tesla. Araçlarında çok önemli teknolojik gelişmeler var. Ek olarak, hem yapay zeka sistemleri gibi yazılımların hem de fiziksel bileşenlerinin (sensörler gibi) aracın kendi kendine hareket etmesini sağlamak için nasıl çalışabileceğini gösterme yeteneğine sahiptirler. Tesla, hem trafik işaretlerini hem de yolda karşılaşabileceğimiz engelleri tespit edebilen bu teknolojiye AutoPilot adını veriyor.

AutoPilot kadar karmaşık olmayan, ancak günümüzün bağlantılı arabalarının çoğunda bulunan başka sistemler de var. Aslında, 2022’den sonra piyasaya sürülen tüm yeni araçlarda olmalıdır. Ayrıca, sürücünün ve araçta bulunan diğer kişilerin yanı sıra diğer sürücü ve yayaların güvenliğini garanti etmeyi amaçlarlar.

Bunlardan biri Intelligent Speed ​​Assistant (ISA) olarak biliniyor. İlgili sinyale karşılık geldiği maksimum hızı uyarlamak için trafik sinyallerini tanıyabilen bir yazılımdır. Yani yolda 120 km/h tabelası varsa ISA maksimum hızlanmanın bu hızı aşmasına izin vermeyecektir.

Günümüzün ağa bağlı araçlarında ayrıca, olası engellere karşı sürücüyü uyararak ezilmelerini önleyen arka görüş kameraları da bulunur. Mevcut bağlantılı araç sistemlerinden bir diğeri de, sürücüyü karşı şeride girdiğini veya istem dışı şerit değiştirdiğini görsel ve işitsel sinyallerle uyaran istem dışı şerit değiştirme uyarı sistemidir.

Geçmişte bağlantılı arabaların işlevleri

Geçmişte, elbette, bağlantılı araçlar bugünkünden daha az karmaşıktı. Bununla birlikte, sürüşü iyileştirmeye yardımcı olan sistemlerden de yararlandılar. Örneğin, entegre GPS navigasyon cihazları büyük bir ilerlemeydi. Yalnızca kullanıcının satın alabileceği GPS aksesuarlarından daha uygun bir konuma yerleştirilmekle kalmadılar, aynı zamanda radyo gibi bazı araç seçeneklerinin kontrolüne de izin verdiler.

Bluetooth bağlantısı da uzun süredir arabalarda mevcut ve yine güvenliği sağlayabilecek bir diğer özellik. Harici bir cihaz bağlayıp müzik dinlemek için harika bir özellik olsa da, araç kullanırken cep telefonunuzu kullanmaktan kaçınmak için daha da kullanışlıdır.

Bağlantılı araçların geleceği

Ancak gelecekte, teknoloji ve bağlantı açısından çok daha fazla ilerleme göreceğiz. Araçların tamamen otonom olması bekleniyor, bu da kullanıcının öngörülemeyen bir olay veya sistem arızası durumunda harekete geçmek için yalnızca yola dikkat etmesi gerektiği anlamına geliyor. Standartlaştırılabilecek başka özellikler de vardır. Bunlar arasında, bir parmak izi okuyucu aracılığıyla başlatma, kontrol panelinin tamamen ekran olması veya artırılmış gerçeklik aracılığıyla göstergeler sunulması.

Şimdi, bağlantılı arabaların geleceği sadece avantajlardan ibaret değil. Artan bağlanabilirlik ve yapay zeka veya yazılımdan tasarlanmış, verileri harici sunucularda depolayarak mümkün olan daha fazla özelliğin bir dezavantajı olabilir. Ve bu sistemler, örneğin aracı uzaktan kontrol etmek için üçüncü şahıslar tarafından ihlal edilebilir. Bu nedenle güvenlikleri, bağlantılı arabaların geleceğinde önemli ölçüde ilerleyecek bir şeydir.