Tuzla temizlik nasıl yapılır?

Tuz hepimizin evinde bulunan bir üründür. Her ne kadar yemeklerimizi tatlandırmak için her zaman kullansak da, evinizi temizlemenize de yardımcı olabilir. Tuz, lekeleri çıkarmaya yardımcı olan suyu emer; aşındırıcıdır, yani onunla ovalayabilirsiniz; ve bir asitle (temizlik sirkesi veya limon gibi) birleştiğinde çok güçlü bir temizleyicidir. Bu nedenle tuz, küfü gidermek, çamaşırları beyazlatmak veya mutfak masalarını temizlemek için oldukça pratiktir. Tuzla, tek başına ve limon, su veya sirke gibi yaygın diğer malzemelerle temizleyebileceğiniz her şeyi anlatıyoruz.

1. Ütüyü tuzla temizleyin

Ütünüzün tabanının kahverengi veya yanık bölgeleri varsa, bu durum kötü ütüleme sonuçlarına, giysilerin üzerinde leke kalmasına ve bozulmasına neden olabilir. Ancak kaba tuz, ütünüzü minimum çabayla yeni gibi göstermenize yardımcı olabilir. Bunu yapmak için mumlu kağıt veya bir bez alın ve üzerine bir avuç kaba tuz koyun. Ütüyü açın ve orta sıcaklığa ayarlayın ve tabanı tuzun üzerine sürün. Gerekirse işlemi tekrarlayın. Ardından fişini çekin ve soğuduğunda yüzeyi nemli bir bezle silin. Yeni gibi olacak!

2. Krom metal eşyalarınızı tuzla yeni gibi bırakın

Zamanla, krom kaplamalı metal nesneler çıkarılması zor lekeler gösterebilir. Krom, çizilmelere karşı çok hassas bir yüzeydir, bu nedenle onları temizlemek için kullandığınız ürünlere özellikle dikkat etmelisiniz. Bu nedenle, çok aşındırıcı olan kimyasal ürünlerden her zaman kaçınılması ve parlaklığını koruyan diğer doğal ürünlerin tercih edilmesi önerilir. Krom metalleri temizlemek için bir tencereye bir litre su doldurun ve bir yemek kaşığı tuz ve bir miktar daha kabartma tozu ekleyin. Kaynamaya başladığında ve hem tuz hem de karbonat eridiğinde, söz konusu nesneyi tencereye koyun. 5 dakika bekletin ve çıkarın. Ardından kurulamak için temiz bir mikrofiber bez kullanın. Nesne ne kadar büyükse, güveç de o kadar büyük olur ve su, tuz ve kabartma tozu oranlarının da o kadar büyük olması gerekeceğini unutmayın. Derinlemesine temizlemek istediğiniz bir musluksa, önce onu sökmeniz gerekir.

3. Gümüş eşyalarınızı parlatın

Gümüşü temizlemek için özel ürünler olsa da, tercih ederseniz size yardımcı olabilecek birkaç doğal çözüm vardır. Bunların arasında, diğer bileşenlerle birlikte tuz, parlaklığını geri kazanmanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca kimyasal bir ürüne yatırım yapmadan önce size yardımcı olabilecek zararsız çözümlerdir. Önce tozu kuru bir bezle alın. Şimdi iki seçeneğiniz var. Birincisi, bir limonu ikiye bölüp tuzla kaplayabilir ve ardından temizlemek istediğiniz gümüş parçasını ovabilirsiniz.

Başka bir seçenek de su, biraz yumuşatıcı ve biraz tuzla bir karışım yapmaktır. Parçayı 15 dakika bu karışıma batırın ve ardından suyla durulayın ve mikrofiber bir bezle kurulayın.

4. Mutfak masalarını tuzla temizleyin

Tuz, mutfak kesme tahtalarını temizlemek için mükemmel bir temizleyicidir. Bu mutfak eşyaları, özellikle tahtadan yapılmış olanlar olmak üzere birçok bakteri biriktirir. Bunları temizlemek için tahtanın üzerine bir avuç tuz serpin ve üzerine birkaç damla limon suyu sıkın. Daha sonra temiz bir sünger veya bezle ovun. Doğal bir dezenfektan olduğu için limonla temizleyebileceğiniz pek çok şey olduğunu ve tuzla birlikte kesme tahtalarınızdaki tüm kiri temizlemenize yardımcı olacağını unutmayın.

Kesme tahtalarının kullanımıyla ilgili bir diğer önemli öneri de çapraz kontaminasyonu önlemek için her kullanımdan sonra çok iyi temizlemenizdir. Aslında, sebze için bir tane, et ve balık için bir tane olması en çok tavsiye edilir.

5. Kıyafetleri tuzla ağartma

Beyaz giysiler, kullanım nedeniyle veya renkli giysilerle yıkadığımız için zamanla sarımsı bir renk alma eğilimindedir. Tuz, orijinal beyazlığını geri kazanmanıza yardımcı olabilir. Bunu yapmak için iki limonun suyunu bir litre su ve üç yemek kaşığı tuzla karıştırın. Beyaz parçayı bu çözeltiye batırın ve en az bir saat bekletin. Daha sonra kıyafetleri her zamanki gibi yıkayın ve güneşte kurutmaya çalışın. Beyazlığını nasıl geri kazandığını göreceksiniz. Bir tavsiye: Giysi hassassa, ¼ bardak deterjan ve ¼ bardak hidrojen peroksit içeren iki litre suya batırmanız daha iyi olur.

6. Dökme demir tavalardaki yapışkanı tuzla çıkarın

Tavada yiyecek yaktıysanız (hepimizin başına gelir), çıkarmak için tuzu kullanabilirsiniz. Yarım çiğ patates, bir yemek kaşığı kaba tuz ve bir çay kaşığı zeytinyağı kullanabilirsiniz. Bunu yapmak için önce tavayı yıkayın ve mümkün olduğu kadar yanmış artıkları temizleyin. Ardından kaba tuzu tavanın yüzeyine serpin ve yarım patatesle dairesel hareketlerle ovun. Patatesiniz yoksa mutfak kağıdı ile de yapabilirsiniz. Bunu yapmak için tavada biraz yağ ısıtın ve yüzeyi tuzla kaplayın. Mutfak kağıdıyla ovun. Mutfak folyosu yerine alüminyum folyo da (top haline getirip yanmış kısımlarını ovuşturarak) kullanabilirsiniz.

7. Kahve lekelerini çıkarın

Bu numara hem kahve lekelerinin çıkmayan bulaşıkları için hem de üzerine biraz kahve dökülmüş çamaşırlar için geçerlidir, ancak uygulaması tamamen aynı değildir. Kahveden kahverengimsi bir renk tonu olan bulaşıklar için biraz limon kabuğu rendesi ve tuz alın ve karışımı lekeye sürün.

Kahve lekesi olan giysiler için bir limonun tamamını sıkın ve bir çorba kaşığı tuzla karıştırın. Bu karışımı kahve lekesinin üzerine dökün ve yumuşak kıllı bir fırça veya giysi hassassa süngerle dairesel hareketlerle ovun. Birkaç dakika bekletin, ardından giysiyi sabun ve suyla yıkayın.

8. Evinizdeki boruları temiz tutun

Banyo ve mutfak borularının tıkanmaması için düzenli olarak bakımını yaptırmalısınız. Tuz size yardımcı olabilir ve oldukça kirletici olan kimyasal ürünlerin kullanımından kaçınırsınız. Bu nedenle, ayda bir, bir bardak tuzu bir bardak kabartma tozu ve yarım bardak beyaz sirke ile karıştırın. Karışımı gidere koyun, yaklaşık 10 dakika bekleyin ve üzerine kaynar su dökün. Böylece borularınız temiz kalacaktır.

9. Fırını temizlemek için tuz kullanın

Fırını temizlemek için birçok ev ilacı olmasına rağmen, duvarlarında yanmış veya kabuk bağlamış yemek artıkları varsa, bunları çıkarmak için tuz kullanabilirsiniz. Bir bardak tuzu bir kabartma tozu ve bir su ile karıştırın. Homojen bir macun elde edene kadar her şeyi karıştırın ve fırının duvarlarına uygulayın. Solüsyonun bir buçuk veya iki saat etki etmesine izin verin ve ardından nemli bir bezle çıkarın.

Fırından çıkan kötü kokuları gidermek için de tuz kullanabilirsiniz. Bunu yapmak için 250 gram tuzu yarım litre temizlik sirkesinde seyreltin. Bir sprey şişesine dökün ve fırının içine solüsyonu püskürtün. Birkaç dakika etki etmesine izin verin ve kalıntıları nemli bir bezle çıkarın.

10. Çiçeklerinizi daha uzun süre taze tutun

Evde taze çiçekler olmasını seviyorsanız, onların ömrünü uzatmak ve evinizi daha uzun süre dekore etmek ve güzel kokması için bu numaraya bayılacaksınız. Bunu yapmak için sudaki mineral tuzların seviyesini artırmanız gerekir, böylece vazodaki suya bir çay kaşığı tuz ekleyebilirsiniz. İki günde bir yapın ve suyu sık sık değiştirin. Başka bir seçenek de bir aspirin veya bir çay kaşığı şeker almaktır.

Bir tavsiye: Vazolarınızdaki suyu değiştirirken, her çiçeğin son sapını çapraz olarak kesin ve en çirkin görünen kısmı ortadan kaldırın.