iPhone’un pil sağlığı nasıl kontrol edilir?

iPhone'un pil sağlığı, cihazımızdan çok kolay bir şekilde kontrol edebileceğimiz bir şey.

Pil, iPhone’da temel bir şeydir ve durumunu bilmek çok önemlidir. Ömrü bitmiş bir pil, iPhone’unuzu değiştirmek için bir neden olabilir ve ikinci el bir iPhone alacaksanız da önemlidir.

Uzun süre kullanımdan sonra iPhone’un pil kapasitesinin %100’ünü korumanın bazı püf noktaları olsa da, kullanıcıların büyük çoğunluğu iPhone’larını her gün ve gece şarj ediyor. Ve piller, istesek de istemesek de kapasitelerini kaybederler, bu nedenle iPhone’umuzun pilinin sağlığının ne durumda olduğunu bilmek önemlidir.

iPhone’da pil sağlığı

iPhone pilinin sağlığını kontrol etmek için cihaz ayarlarına erişmeniz gerekir. Geçerli pil kapasitesini, orijinal pil kapasitesinin yüzdesi olarak göreceksiniz.

 1. iPhone’unuzun Ayarlar bölümüne gidin.
 2. Pil bölümüne dokunun.
 3. Şimdi Pil Sağlığı ve Şarj Etme kısmına gidin.
 4. Pil sağlığını Maksimum kapasite bölümünde göreceksiniz.
iphone-pil-sagligiüyuzdesi

Apple pilleri, birçok tam şarj döngüsünden sonra orijinal kapasitelerinin %80’ini koruyacak şekilde tasarlanmıştır. Döngü sayısı ürüne göre değişir.

En Yüksek Performans Yeterliliği

Piliniz çok boşalmışsa, iOS size bunun yaratabileceği etkiyi azaltmak isteyip istemediğinizi sorabilir, Apple buna “En Yüksek Performans Yeterliliği” adını verir. Aşırı performans yönetimi biçimlerinin gerekli olduğu durumlarda, kullanıcı aşağıdaki gibi etkilerle karşılaşabilir:

 • Bir uygulama için daha uzun başlatma süreleri
 • Kaydırma sırasında daha düşük kare hızları
 • Arka Işık Karartma (Kontrol Merkezinde geçersiz kılınabilir)
 • Hoparlör ses seviyesi 3 dB’ye kadar azalır
 • Bazı uygulamalarda kademeli kare hızı düşüşleri
 • En aşırı durumlarda, kameranın flaşı devre dışı bırakılır (arayüzünde belirtilir).
 • Arka planda güncellenen uygulamaların başlatıldığında yeniden yüklenmesi gerekebilir
iphone pil sagligi kontrol

Performans etkisi büyük ölçüde azaltılmış olsa da, pil eskimesi gözle görülür, muhtemelen geçici etkilere neden olabilir.

Şarj döngüleri nedir?

Pil kapasitesinin %100’ünü kullandığınızda bir pil döngüsü tamamlanmış olur, ancak tek bir şarjdan sonra olması gerekmez. En iyisi bir örnektir. Bir gün iPhone’unuzu %100 şarj ettiğinizi ve pilin %75’ini kullandığınızı ve bir gecede tamamen şarj etmeye karar verdiğinizi varsayalım. Ertesi gün %25 harcarsanız, ilk günün %75’ini ve ikinci günün %25’ini içeren bir şarj döngüsünü tamamlamış olursunuz. Toplamda %100.

iPhone pilinin kaç şarj döngüsü vardır?

Bir pil, çalışmayı durdurmadan önce binlerce şarj döngüsü alabilir, ancak Apple, iPhone’un pilinin 500 şarj döngüsünden sonra orijinal kapasitesinin %80’ini koruması gerektiğini garanti eder. Her şey iPhone’unuzu ne kadar kullandığınıza bağlı olacaktır, günde %100’den fazla harcarsanız iki yıla ulaşamazsınız. Her gün %70 ila %80 arasında harcama yapmanıza rağmen, pil sağlığının %80’in altına düşmesi muhtemelen 2 yıldan fazla sürecektir.

Pil, iPhone’umuz için çok önemli bir şeydir ve boşalırsa sorun yaşayabilirsiniz. iPhone’da pil ömrünü artırmak ve pil tasarrufu yapmak için birçok püf noktası olduğu doğrudur, ancak tek çarenin onu değiştirmek olduğu zamanlar vardır.