Nöro mimari nedir?

Mekanların kompozisyonunun ruh halimizi muazzam bir şekilde etkileyebildiği biliniyor, elbette bunu fark etmişsinizdir, bir odaya giriyorsunuz ve ışık, renkler veya mobilya türü gibi günlük faktörlere bağlı olarak otomatik olarak daha fazla mutluluk veya stres hissediyorsunuz. Nöromimari, günlük yaşama değer veren, mimarinin teknik unsurlarının ötesinde bizi nasıl etkileyebileceğini anlayan bir tasarım bilimidir.

Ardından, nöromimarinin ne olduğunu ve bu uygulamanın bir yerde çalışanların yaratıcılığını ve konsantrasyonunu nasıl geliştirebileceğini açıklayacağız.

Nöromimari nedir?

Nöromimari, tasarımın, ister duygusal ister davranışsal olsun, insanların çeşitli yönleri üzerindeki mekanın etkilerini dikkate aldığı, bilimsel kanıtlara dayalı ortamların inşası olarak tanımlanabilir.

Bu, nörobilim ile mimarinin, mimarinin içinde yaşayanlar için bir deneyim sağladığını anlayan bir evliliktir. Bu şekilde, bu uygulama hafızayı destekleyen, zihne uyarı sağlayan ve insanın bilişsel yeteneklerinin gelişimini desteklemeyi başaran alanlar yaratmayı amaçlamaktadır.

Nöromimari nasıl ortaya çıktı?

Çocuk felci aşısını bulan Amerikalı doktor Jonathan Salk, kendi kişisel deneyiminden yola çıkarak mekanların duygusallığı nasıl etkilediğini ilk gözlemleyenlerden biriydi. 1950’lerde bodrum katındaki laboratuvarında uzun süre çalıştıktan sonra İtalya’da tatil yapmaya karar verdi ve burada Assisi Aziz Francis Bazilikası’nı her ziyaret ettiğinde kendini daha yaratıcı ve ilhamlı hissettiğini fark etti.

Bu deneyim, 1965 yılında mimar Louis Kahn’ın elinden, işlevselliği geniş laboratuvar alanları, basit ve dayanıklı malzemeler, yeşil alanlar ve Pasifik Okyanusu’nun ayrıcalıklı manzarası ile birleştirdikleri bir araştırma merkezi inşa etmesine yol açtı. Salk Enstitüsü, nöromimarinin dünyadaki ilk örneklerinden biriydi ve tasarımı sayesinde, farklı disiplinler arasında işbirliğine davet eden, dış mekanın sağladığı ilhamı ve içerideki yaratıcı üretkenliği ortaya çıkaran bir yer olarak kabul ediliyor.

noro-mimari

Nöromimarinin günlük uygulamaları

Bu disiplin, insan davranışının oldukça karmaşık yönlerini dikkate alsa da, uygulaması basittir, çünkü her gün bizi çevreleyen unsurları alıp fiziksel, duygusal ve zihinsel refahımıza göre yapılandırmaya dayanmaktadır.

Günlük yaşamda uygulanan bazı nöromimari örnekleri şunları içerir:

1. Gün Işığı

Yapay ışığın aksine, doğal ışık insan beyninin konsantrasyonunu artırır ve insanlar için daha hoş bir ortam yaratır. Bu nedenle, nöromimari önerileriyle tasarlanan bir mekan, bu tür aydınlatmaya her zaman yeterli erişime sahip olmalıdır.

2. Soğuk tonlar

Renk, insanlarda bilişi etkileyebilecek ana değişkenlerden biridir. Ayrıca, deneklerin çeşitli tonlarda boyanmış mekanlara maruz bırakıldığı nöromimari çalışmaları, soğuk tonların sıcak tonlara kıyasla dikkat ve hafıza performansını iyileştirdiğini göstermiştir.

3. Yüksek tavanlar ile düşük tavanların farkı

Tavanların yüksekliği, insanların yaptığı aktivite türüne bağlı olarak da etkileyici olabilir, çünkü alçak tavanların rutin işleri teşvik ettiği, yüksek tavanların ise daha yaratıcı görevleri davet ettiği gösterilmiştir.

4. Yeşil alanlar

Jonathan Salk’ın araştırma enstitüsünün inşasında önerdiği gibi, yeşil alanlar veya sadece bitkilere erişim, insanların stresini azaltmada çok yardımcı olabilir ve her türlü zorlu işi yaparken gerekli olan zihinlerini açmalarına izin verebilir.

5. Ergonomi

“Ergonomik” olarak kabul edilen bir yer, içinde yaşayanların konforunu ve sağlığını ön planda tutan yerdir, bu özellikle çalışma alanları söz konusu olduğunda önemlidir, çünkü sandalye veya masa gibi nesneler insanların refahını etkileyebilir ve her zaman ergonomi göz önünde bulundurularak seçilmelidir.

6. Eğri çizgiler

Nöromimari, açıların ve şekillerin insanların mizacını etkilediğini de belirlemiştir. Kareler ve dik açılar daha fazla strese veya kaygıya neden olma eğiliminde olduğundan, hem mobilyalarda hem de dekorasyonda rahatlık sağlamak ve yaratıcılık için en uygun alanı yaratmak istiyorsanız kavisli hatların ve yumuşak konturların tercih edilmesi önerilir.

Çalışanların stresini azaltmaya ve üretkenliğini artırmaya yardımcı olan daha iyi çalışma alanları oluşturmak, özellikle günümüzün rekabetçi pazarında işletmeleri büyüten yaratıcı becerilerin geliştirilmesinde kilit noktadır.

Bir ofisiniz veya başka bir ortak çalışma alanınız varsa, daha sağlıklı bir iş deneyimi sunmak ve daha iyi çözümlerin tasarlanmasına alan açmak için nöromimariden etkilenebilecek yönleri düşünmekten çekinmeyin.