Kediler neden sudan nefret eder?

Suya karşı ilgisizliklerinin bir başka nedeni de, hayatta kalmak için ihtiyaç duydukları suyun çoğunu yiyeceklerinden aldıklarından kaynaklanmaktadır. Kedileri ve kişiliklerini düşündüğümüzde, hemen sudan hoşlanmadıklarını düşünürüz ve bu hepsi için geçerli olmasa da, çoğunluğu lavabodan akan musluk suyuyla oynamadıkça suyla temas etmemeyi tercih eder.

Bilim adamları, evcilleştirilmiş türler kuru ve kurak iklimlerde geliştiği ve nehirlere veya göllere neredeyse hiç maruz kalmadığı için, bu davranışın atalarını içerdiğini öne sürüyorlar. Tarihsel olarak kediler, yüzmeye hiç ihtiyaç duymadıkları için asla yüzmeyi öğrenemeyen kedigillerin torunlarıdır, bu da evcilleştirilmiş kedileri suya yabancı ve ilgisiz hale getirir.

Ama kediler akan suyla oynamayı nasıl sever? Pekala, tüylü dostlarımız, su kapları da dahil olmak üzere suyun hareketlerinden ve sesinden keyif alıyor gibi görünüyor çünkü bu, içgüdülerini harekete geçiriyor ve bir av yakalama dürtüsüne dayanıyor.

Suya karşı ilgisizliklerinin bir başka nedeni de, hayatta kalmak için ihtiyaç duydukları suyun çoğunu yiyeceklerinden aldıklarından kaynaklanmaktadır.

Kediler ayrıca, kendilerini temizlemek için çok zaman harcadıkları ve farklı bir kokuya sahip olmayı sevmedikleri için ıslak kürkten hoşlanmazlar, bu da çoğunun neden banyo yapmaktan hoşlanmadığını açıklar.