Maltepe’de zemin sağlamlığı nedir?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından Maltepe’nin zemin sağlamlığı hakkında hazırlatılan rapor ile Maltepe ilçesinin zemin özellikleri incelendi. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü tarafından yapılan araştırmaya göre, Maltepe’de hangi mahallelerde zeminin daha sağlam veya daha kötü olduğu ortaya çıktı.

Rapordan elde edilen sonuçlara göre, en sağlam zemine sahip alanlar D-100 otoyolu çevresi, Aydınevler, Fındıklı, Girne, Altayçeşme Başıbüyük ve Cevizli tarafları. Aşağıda detaylı haritadan da göreceğiniz üzere, beklentinin aksiye, Maltepe’nin yüksek kesimlerinde zemin çok sağlam değil.

Vs30 nedir?

Sismik uygulamalar sonrasında elde edilen sonuçlarda zemin yenilmesi riski (Heyelan, sıvılaşma, oturma, plastik Vb. ) taşıyan zeminler Vp/Vs oranı 3 ten büyük veya Vs kayma dalga hızı 350m/s den daha düşük olduğu birçok araştırmacı tarafından belirlenmiştir. Buna göre, tabloda mavi daha sağlam, kırmızı ise daha kötü zemini ifade eder. Maltepe ilçesine ait Vs30 dağılımı aşağıda gösterilmiştir.

maltepe-zemin

Çalışmada yerel zemin koşulları Vs30 olarak adlandırılan en üst 30m’deki zemin tabakalarının ortalama kesme dalgası hızı parametresi cinsinden ifade eder. Bu parametre deprem tehlikesi belirleme kısmında kullanılan yer hareketi tahmin modellerinin bir girdisini teşkil eder ve bu parametre kullanılarak yer hareketi tahminleri doğrudan yüzeyde, yani zemin etkileri yansıtılmış olarak tahmin edilir.