Girit adasında gezilecek yerler

Bu sadece Yunan ülkesindeki en büyük ada değil, aynı zamanda en fazla çeşitlilik içeren ve en büyüleyici adadır. Baştan çıkarıcı dağlar ve kumsallar, ovalar ve geçitler, balıkçı köyleri ve Venedik limanları, efsanevi kalıntılarının büyüsü ve Akdeniz’in iyi yaşam kültüyle birleşiyor.

Minotor adası ve rafine Minos uygarlığıdır. Zeus ve daha çok El Greco olarak bilinen Doménico Theotocopulos’un doğduğu ada. Genç Anthony Quinn’in, hareket konusunda uzman olmayan Yunan Zorba için özel olarak bestelenmiş, bu arada, kolay bir versiyonu olan bir sirtaki dansı yapmaya cesaret ettiği ada. Bütün bunlar Girit’i temsil eder. Kendinizi antik çağın hikayesine kaptırmak için bir varış noktası. Kayıp medeniyetleri arayanlar için bir sığınak, tanrılar ve şairler için nostaljik bir mekan.

Ancak Yunanistan’ın bin kilometreden fazla kıyı şeridiyle süslenen en büyük adası, aynı zamanda bir doğa patlamasıdır. Harika plajlar ve ücra koylar, geçitlerle dolu dağlar ve enfes bir vişne likörünün yapıldığı verimli ovalarla dolu bir bölge. Bütün bunlar ve Canaletto’nun tabloları gibi çağrıştıran limanları, onu, bugün turkuaz olarak gördüğümüz ama Homer’in körlüğünden şarabın koyu rengi olarak hayal ettiği o denizi, Ege’nin büyük hazinesi yapıyor.

girit-adasi-2

Minoan İncelemesi

Girit’e seyahat etmek, yalnızca Minos kültürünün doğuşuna tanık olmakla kalmayıp, aynı zamanda daha sonra Akdeniz’i okşayan çoğu uygarlığın üst üste yığıldığı bir yerleşim bölgesinde zamanın kökenlerini yeniden yaşamaktır. Bu nedenle Knossos Sarayı esas ziyaret yeridir. Sanat ve mühendislikte çıtayı çok yükseğe koyan bu insanların inceliklerini takdir edebileceğiniz ve aynı zamanda artı bir mitolojik yankıları olan ilginç bir tarihi site.

4000 yıl öncesinden kalma bu sarayın Zeus’un oğlu Kral Minos’un evi olduğunu söylerler, bu da tarih ile efsane arasında bir bölüme yol açar: İnatçı Minotor’u gizlemek için duvarları arasına inşa edilen labirent ve sadece Ariadne ile Theseus, güvenli bir şekilde kaçmayı başardı.

girit-adasi-3

Seçkin şehirler

Girit’in zengin tarihi kent merkezlerinde de yankılanıyor. Sanatını aydınlatmak için Toledo’yu seçmeden önce yaşadığı El Greco’nun memleketi olan hareketli başkent Kandiye’de olduğu gibi. Mimari uyumu biraz eksik ama kafelerinin tadını çıkarmak, limanın koşuşturmacasına kendinizi kaptırmak ve Atina’daki kardeşinin izniyle Koules kalesini ve Arkeoloji Müzesi’ni gezmek için ideal bir şehir.

Ama Hanya gibi hiçbir şehir donmuş zamanın ne olduğunu bilemez. Çoğu kişi için adadaki en güzel şey, yalnızca Minos, Helenistik ve Roma yankılarının değil, aynı zamanda Venedikliler ve Türklerin geride bıraktığı söylentilerin de yankılandığı, denizde son bulan kıvrımlı sokaklardan oluşan bir ağ olarak düzenlenmiş. Surlar, deniz fenerleri, güzel balkonlu evler ve Janízaros’taki gibi göze çarpan camiler, Yunanistan’a zemin hazırlıyor: sıcak ve misafirperver insanlarının sıcaklığında meyhanelerde zonklayan Yunanistan.

Rethymnon da güzel, gondol kentinin lezzetini en iyi koruyan liman, Venedik egemenliği altında emprenye edilmiş ortaçağ tarzı. Enfes mağazalara ve şık restoranlara dönüştürülen yozlaşmış evleri daha yakın bir zamanı gösteriyor: Konstantinopolis’ten gelen entelektüeller ve sanatçılar sayesinde bu kasabanın Girit’in bohem merkezi olduğu zamanlar.

girit-adasi-4

Mükemmel manzaralar

Ancak insanlar aynı zamanda Yunanistan’ın en büyüleyici plajlarından bazılarının tadını çıkarmak için Girit’e gelirler. Düzinelerce var (Triopetra, Vai, Falasarna…), ama mükemmel kartpostal olan iki tanesi kaldı geriye: Uzak batıda, Avrupa’nın en iyi plajları arasında yer alan, pembe rengini borçlu olduğu kumuyla ünlü Elafonisi, kırmızı bir mercanın parçacıklarına benzer renkli ve adanın kuzeybatısındaki doğal bir parkta yer alan ve güzelliği dergi kapaklarına konu olan Balos plajı.

Girit’in bir başka güzel manzarası, denize doğru kayan yüzden fazla geçidin tercih ettiği dağlık kabartmasında bulunur. Beyaz Dağların kalbinde Omalos Nehri tarafından oyulmuş, Avrupa’nın en uzun Samiriyesi gibisi yok. Yolun, on sekiz kilometre boyunca gökyüzünü çizmek için yarışan dikey duvarlar arasındaki geçitlerden oluştuğu muhteşem bir manzara.

Ayrıca dağda saklı olan, Yunanlıların Osmanlı işgaline karşı Girit direnişini onurlandırmak için hac yaptıkları, Rönesans ve Barok etkilere sahip güzel bir kompleks olan Arkadi Manastırı’dır. Ve kıyıya doğru, yamaçlardan sarkan güzel köyleri veya zaten denizde balık tutmanın özünü yayan diğerlerini kaçırmayın. Bunlardan Agios Nikolaos, mitolojiye göre Atina ve Artemis’in yıkandığı bir gölün etrafına dizilmiştir.

girit-adasi-5

Leziz Lokumlar

Birçok kişi Girit’in dünyanın en sağlıklı mutfaklarından birine sahip olduğunu bilmez; bu, Hanya’daki Eugonía (Milonogianni, 120) ve To Koutourouki (Episkopou Chrisanthou, 731) gibi restoranlarda doğrulanabilir.

Bunların herhangi birinde, öğle veya akşam yemeği, mükemmel bir alkol sindirimi olan rakı ile sona erecektir. Her evde veya kuruluşta özel olarak yapılan, her zaman yetkililerin kontrolüne tabi olan bir Girit içeceği. Ve bu, elbette partinin, şarkının, dansın ve Yunan mutluluğunun bir nedeni ve sonucudur.

Tüm bunlara Blue Palace veya Avli gibi etkileyici otellerde konaklamayı da eklerseniz, macera mükemmel olacaktır. Kendini plaj, kültürel, gastronomik ve doğa deneyimleriyle dolduran çok yönlü bir destinasyon arayan gezgin, her şeye sahip olan adaya Girit’e kesinlikle aşık olacaktır.