Adalar’ın en kalabalık adası neresi?

İstanbul’un Adalar ilçesi, Büyükada, Heybeliada, Sedef Adası, Burgazadası, Kınalıada gibi oldukça geniş bir alana sahip adalardan oluşur. Adalar ilçesine bağlı her adada mahalleler var. Adalar ilçesine bağlı adalarda yer alan mahalleler ile beraber hangi adada ne kadar insanın yaşadığı ortaya çıktı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan en güncel nüfus rakamları baz alınarak yapılan sıralama ile Adalar’ın en kalabalık adası belli oldu. Adalar’da hangi adada kaç kişi yaşıyor? Adalar’ın mahalle bazlı nüfusu belli oldu. Adalar’da en fazla nüfusun hangi adada olduğu ortaya çıktı. TÜİK’in adrese dayalı nüfus verilerine göre Adalar’ın en kalabalık adası Büyükada oldu.

Adalar’da ada nüfusu

Adalar’ın hangi adasında ve mahallesinde ne kadar insanın nüfusa kayıtlı olduğunu aşağıdaki listeden öğrenebilirsiniz:

  1. Büyükada: 8598 (Maden Mah. 4845, Nizam Mah. 3753)
  2. Heybeliada: 4057
  3. Burgazada: 1654
  4. Kınalıada: 2016

Sedef Adası, Büyükada Maden Mahallesi’ne bağlıdır. Maden Mahallesi aynı zamanda Büyükada içerisinde de önemli bir alana sahiptir. Bu nedenle Sedef Adası’nın nüfusunu ayrıca veremiyoruz. Tavşan Adası, Yassı Ada ve Sivri Ada için bir nüfus bilgisi bulunmamaktadır.

TÜİK’in 2024 yılında henüz açıklanmış olan en güncel nüfus verileri, 2023 yılı nüfus rakamlarına dayanmaktadır. Ayrıca Adalar’ın toplam nüfusu ve geçmiş yıllardaki nüfusu hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz, aşağıdaki ekli habere bakabilirsiniz.