Puantilizm tekniği nedir?

Resim yapmak, çocuklarımız için en eğlenceli aktivitelerden biri, aynı zamanda konsantrasyonlarını artıran, rahatlamalarına ve yaratıcılıklarını serbest bırakmalarına yardımcı oluyor… Aile ile vakit geçirmek için mükemmel bir teknik. Adım adım nasıl yapacağınızı not edin!

Puantilizm, neo-izlenimciler Georges Seurat ve Paul Signac tarafından 1880’lerin sonunda yaratılan, küçüklerin konsantrasyonunu destekleyen küçük noktalar kullanarak bir eser yapmaktan oluşan sanatsal bir tekniktir.

Boya, sulu boya veya hamuru kullanarak etkinlikler yapmak çocukları harekete geçirir. Spesifik olarak, noktacılık veya bölmecilik tekniği, tuval üzerinde bir araya getirilen ve yazar tarafından istenen tam bir kromatik görüntü oluşturan küçük renkli noktaların yaratılmasından oluşur.

Bu sanat eserine ulaşmak için küçük sanatçılar birkaç adım atmalıdır:

  1. Konuyu ve tuvali seçmek: Üzerinde çalışacağınız boyut çok önemlidir, çünkü şüphesiz yüzey ne kadar büyükse, optimum sonuca ulaşmak için o kadar çaba harcanır.
  2. Materyal seçimi: Puantilizm resme odaklansa da ideal olan, küçüklerin farklı materyaller kullanmalarına izin vererek yaratıcılığını teşvik etmek. Çoğu akrilik boya ve hamuru üzerine odaklanıyor… bununla birlikte noktacılık tekniğiyle doldurmak istediğimiz şekli ve farklı boşlukları çizmek için kalemi de kullanacağız.
  3. Arka planı uyguluyoruz: Daha iyi bir etki elde etmek için çocuklar tuvalin tamamına bir renk katmanı uygulamalıdır. Bu sayede kurumasını beklerken sabrınızı test edecekler. Bu süre bir sonraki adımda kullanılacak malzemeleri hazırlamak için kullanılabilir.
  4. Renkli bir arka plana sahip olduğumuzda, farklı alanlarda noktalar uygulanarak tamamlanır. Boya ile yapmayı seçenler için bu çalışma büyük bir çaba anlamına geliyor çünkü son çalışmaya en büyük etkiyi verecek olan noktaların boyutu. Ne kadar küçük ve yakınsa, o kadar fazla gerçekçilik. Hamuru tercih edenler, daha sonra tuvale uygulayacakları farklı renklerde küçük toplar oluşturmak için önceden çalışmalıdır.
  5. Bütün çocuklar, sadece noktalarla yaratılmış bir şeyin uzaktan nasıl tekdüzelik ve homojenlik etkisi verebileceğine şaşırırlar.
puantilizm-teknigi

Puantilizm tekniğinin faydaları nelerdir?

Bu teknikle çocukları renkleri belirlemek için ilham aldıkları işi önceden değerlendirmeye, malzemeleriyle nasıl yeniden yaratacaklarını düşünmeye ve tuvalde yakalamaya zorluyoruz. Yaratıcılığın dışında, bu tür faaliyetler çocuklarda çabanın değerini arttırmayı amaçlar.

Noktacılıkta, onları düşünmeye ve kaynaklarına değer vermeye zorlayan önceki çalışmalar vardır. Ayrıca, zaten var olan bir eserden ilham alarak ve üzerine inşa ederek, rekreasyonu olabildiğince doğru hale getirmeye çalışırlar. Yeniden canlandırma sürecinde tuval üzerindeki noktaları ne kadar yoğun bir şekilde uyguladıklarını görüyoruz ve bu da yaptıkları işe gösterdikleri çabanın açık bir örneği.

Ayrıca, rahatlamalarına yardımcı olan ve grafomotor becerilerini geliştirebilen, böylece gelişmiş bir yazma tekniğini destekleyen bir tekniktir.