Maltepe eski ismi – Maltepe adı nereden geliyor

Maltepe ilçesi, kurulu olduğu topraklarda çok büyük bir tarihe sahip, çok eski bir yerleşim yeri. Maltepe’nin eski adını ve hikayesini hiç merak ettiniz mi? Bu makalede Maltepe’nin tarihine ve isminin nereden geldiğine detaylı bir bakış atıyoruz.

Maltepe’nin tarihi, 6. yüzyıla kadar uzanır. Maltepe tarih boyunca yer altı su kaynaklarının zenginliği ve verimli topraklarıyla tanınmış bir yerleşim bölgesi. Bizans ve Osmanlı zamanlarında, su kaynakları nedeniyle tarım bölgesi olarak kullanılmış. Peki Maltepe’nin geçmişinde neler var ve Maltepe’nin adı nereden geliyor? Maltepe’nin adı ile ilgili daha fazla bilgi almak için okumaya devam edin.

Maltepe adı nereden geliyor

Maltepe eskiden Dragos tepesinin Kartal eteklerinde bulunan küçük bir köy iken; tarihteki büyük İstanbul depreminin ardından yerle bir olduktan sonra, şu anki yerinde yeniden kurulmuş. Maltepe’nin ismi Dragos tepesinden gelir.

maltepe sahil
Maltepe sahili
Fotoğraf lisansı: Kartal 24

Bölgenin kontrolü Selçuklu Devleti’ne geçtikten sonra, bölgeye giren Türkler, Dragos tepesinde çok sayıda hazine ve define bulduktan sonra bölgeye Maltepe adını vermiş. Maltepe adı Höyük, Tümülüs gibi içinde hazine ve define veya küp dolu altınların yığıldığı tepe anlamına gelir.

Maltepe eski ismi

Diğer yandan, Bizans İmparatorluğu döneminde Maltepe’nin adı Pelekanon’dur. Ayrıca o devirlerde Maltepe’nin adının Bryas veya Latince adıyla Urias olduğu da söylenir.

Bryas adının tarihçiler tarafından Küçükyalı’da eski Akduman Pınarı yakınlarında bulunan Bryas Sarayı harabelerinden aldığı belirtilmekte ise de buna ilişkin kesin kanıt yoktur. Bryas Sarayı, dönemin Bizans imapratoru THEOPHİLES tarafından 816 yılında Abbasi Halifelerinin Bağdat’taki sarayını model alarak inşa ettiği bir saraydır.

Maltepe’nin daha eski tarihi

Ne yazık ki Maltepe’nin geçmişine dair Bizans öncesi ile ilgili bir bilgi bulunmuyor. Ancak Selçuklu Devleti’nin Anadolu Yakası’nın büyük bölümünü fetih ettikten sonra Bizans’la 1084 yılında yaptığı anlaşma, en net bilinen kayıtlardan biridir ve Bizans ile Türklerin bilinen ilk hudut kapısıdır. Buna göre; Dragos çayının doğu tarafında kalan kısım Selçuklu’da kalırken, Dragos çayı ise sınır olarak belirlenmiştir.

maltepe adalar manzara
Maltepe'den Adalar manzarası
Fotoğraf lisansı: Kartal 24

Daha sonra Bizans yönetimi anlaşmayı bozmuş ve Maltepe’yi işgal ederek Maltepe Şatosunu karargah olarak kullanmış. Maltepe uzun süre doğu ile batı arasında savaş alanı olarak kullanılmış. Aydos kalesinin Osmanlı İmparatoru Ummurağası Abdurrahman Gazi tarafından ele geçirilmesinden sonra, 1400 yılında Maltepe Kartal’la birlikte Osmanlı topraklarında kalmıştır.

Maltepe, 1908 yılında Kartal Sancağına bağlı bir belde olmuştur. Daha sonra İstanbul iline katılan Kartal, ilçe olmuş ve Maltepe de Kartal ilçesine bağlı olarak devam etmiştir. 1992 yılında Maltepe, Kartal’dan ayrılarak ilçe olmuştur.