Maltepe’deki Bakireler Anıtı

İstanbul Maltepe’deki Bakireler Anıtı, yeni yerine taşındı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) yürüttüğü çalışmalar ile bulunduğu yerden çıkartılan anıt, yeni yerine taşındı.

Maltepe'deki Bakireler anıtı 1
Bakireler anıtı yeni yerinde - Eylül 2023
Fotoğraf lisansı: Kartal 24

Süreyya Plajında denizin içinde yer alan Bakireler Anıtı, Maltepe sahilinin doldurulmasıyla karada kalmıştı. 1953’de açılan ve o dönem yanından tekneler geçen, bir döneme tanıklık eden tarihi anıt daha sonra karada yalnızlığa terk edilmişti.

Maltepe'deki Bakireler anıtı 2
Bakireler anıtı yeni yerinde - Eylül 2023
Fotoğraf lisansı: Kartal 24

Ancak Bakireker Anıtı için bu durum değişti, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin İBB Miras programı kapsamında anıtta yürüttüğü bir çalışma ile anıt kurtarıldı.

Maltepe'deki Bakireler anıtı 3
Bakireler anıtı yeni yerinde - Eylül 2023
Fotoğraf lisansı: Kartal 24

Gömüldüğü yerden titizlikle yapılan çalışma ile gün yüzüne çıkartılan anıt, yeni yerine taşındı.

Anıtın etrafına havuz da yapılacak ve böylece anıt tekrar suyla buluşacak.

bakireler aniti tadilat 1
Bakireler Anıtının taşınması için yapılan kazı çalışmaları - Mart 2023
Fotoğraf lisansı: Kartal 24

Bakireler Anıtı, Maltepe’de önemli bir tarihi eser konumunda ve vatandaşların her zaman ilgisini çekiyor. Venüs heykeli de kaybolan anıtın hali birkaç yıl öncesine kadar içler acıtıyordu. Hatta anıtın yıkılıp birebir kopyasının denizin içine yapılacağı söylentisi bile çıkmıştı.

bakireler aniti tadilat 2
Bakireler Anıtının taşınması için yapılan çalışmalar - Mart 2023
Fotoğraf lisansı: Kartal 24

Bakireler Anıtı nerede diye merak ediyorsanız; Bakireler Tapınağı olarak da bilinen anıt Maltepe dolgu alanının hemen girişinin karşısında bulunur. Anıt yolun üst tarafındadır, sahil tarafında değildir. Bakireler Tapınağı için haritalar konumu: Google Haritalar Bakireler Tapınağı.

bakireler tapinagi
Bakireler Anıtının 2017 yılındaki hali - 2017

Bakireler Anıtı geçmişi

Bakireler Anıtı, bir Maltepe aşığı olan ve Osmanlı Hava Kuvvetlerinin kurucusu Süreyya İlmen (Paşa) (1874-1955) tarafından Süreyya Plajının ve Maltepe’nin sembolü olması için yaptırıldı. 1953’te kendi adını taşıyan plaj ile birlikte açılan anıt, ilk yapıldığında kıyıdan 50 metre uzaklıktaydı.

bakireler aniti eski resim
Bakireler Anıtı denizin içindeyken

Kısa zamanda popülerleşen anıtın etrafında çeşitli efsaneler de ortaya çıkmıştı. genç kızlar anıta yüzerek ulaştıklarında istedikleri sevgiliye kavuşacaklarına inanıyordu. Eski Yunan mitolojisinde evlenmek isteyen genç kızların ziyaret ettikleri Bakireler Anıtı (tapınağı) 2-3 metre çapında, 6 direk üzerine oturtulmuş bir kubbeden oluşuyor.

bakireler tapinagi

Maltepe’deki Bakireler Anıtı, yolu Maltepe’ye düşen turistlerin de gözdesi konumunda. Bu tarihi yapıyı görmeden Maltepe’den geçmeyin.