Meksika’nın en güzel şehirleri

Mimarilerini, geleneklerini veya tarihlerini korumak için 132 Meksika kasabası bu rozeti ulusal kimliğin bir işareti olarak taşıyor. Size sunduğumuz bu on tanesi, bu devasa ülkenin turistik cazibe merkezlerinin güzel bir özetidir.

Cholula

Cholula

Puebla eyaletinde ve Mexico City’den iki saat uzaklıkta bulunan Cholula, tapınaklarla dolu pitoresk, büyülü bir kasabadır. Ve ona en ikonik görüntüsünü veren de bunlardan biri, bir zamanlar Hispanik öncesi büyük Tlachihualtépetl piramidinin tepesinden kiremit kaplı kubbeleriyle manzaraya hakim olan Los Remedios Kutsal Alanı ve arkasında Popocatepetl vulcan. Kutsal alandan birkaç metre ötede Olula’nın başka bir mimari sembolü var: Amerika’nın en eskilerinden biri olan San Gabriel’in Fransisken manastır kompleksi.

Bacalar

Bacalar

Mayalar tarafından kurulan Bacalar, Quintana Roo eyaletinin başkenti Chetumal’a çok yakın büyülü bir kasaba ve aynı zamanda dalış, yüzme ve şnorkelli yüzme için ideal alan sunan mavinin yedi tonundan oluşan güzel bir lagün. Aynı zamanda Cenote Azul’un su altı mağaralarına ve Chacchoben gibi ormanla kaplı ilginç Maya arkeolojik alanlarına açılan kapıdır.

Orizaba

Orizaba

Muhteşem ve karla kaplı muhteşem Pico de Orizaba, adı “mutlu suların yeri” anlamına gelen Veracruz’un merkezindeki dağlarda yuvalanmış bu büyülü kasabayı izliyor. Koloni binaları ve dünyadaki metalden yapılmış tek art nouveau kalesi olan Gustave Eiffel tarafından tasarlanan Palacio de Hierro ile ülkenin en kültürlü ve zengin bir mimari mirasa sahip önemli bir genel valilik şehriydi.

Valle de Bravo

Valle de Bravo

Mexico City yakınlarındaki bu belediyeye ayak basar basmaz, Arnavut kaldırımlı sokakları, kırmızı kiremitli geleneksel kerpiç evleri, el sanatları dükkanları, sokak tezgahları ve binaların isimlerinin tahtaya oyulduğu kapı veya girişleri sizi şaşırtıyor. Daha maceracı tarafı uyandırmak için, Miguel Alemán barajında ​​yamaç paraşütü yapmak veya su sporlarının keyfini çıkarmak gibisi yoktur.

San Cristóbal de las Casas

San Cristóbal de las Casas

Chiapas eyaletindeki dağlarla çevrili bu hareketli belediye, kültürel zenginliğin güzel bir göstergesidir. Herhangi bir gezide, iki ana yaya caddesi olan Andador Eclesiástico ve Andador Real de Guadalupe’yi ziyaret edilmeli ve Santo Domingo de Guzmán tapınağı ile Carmen tapınağı arasında kapılarını açan anıtları ve müzeleri ziyaret edilmelidir.

Bernal

Bernal

Nereye yürürseniz gidin, La Peña her zaman Querétaro eyaletindeki bu büyülü Meksika kasabasında bulunur; yekpare yapısı buradan bilinir, Cebelitarık Kayası ve Brezilya’daki Sugar Loaf’tan sonra dünyanın üçüncü büyük kaya şehridir. Mağaralarına girmek için atlet olmanız gerekmese de, en cüretkar olanlar tırmanmaya cesaret edebilir. Yanında oturanlara canlılık verdiği söylenir. 17. yüzyılda inşa edilen konaklar arasında başlıca ilgi çekici yerler öne çıkıyor: genel vali kalesi ve Animitas ve Santa Cruz şapelleri.

Huasca de Ocampo

Huasca de Ocampo

Regla Kontu Pedro Romero de Terreros’un kendisini zamanının en zengin adamı yapan birkaç faydalı çiftlik inşa ettiği eski güzel günlerin hala yankılandığı Hidalgo eyaletindeki bu büyülü kasabayı muhteşem bir dağ manzarası çevreliyor. Bugün, geçmişin sıkı çalışmasını anlatan harabeler var, şimdi ise bazalt prizmalarının, şelalelerin, barajların ve goblinlerin ziyaretçilerin ilgisini çektiği ormanlar ve vadilerle dolu manzaralar var.

Izamal

Izamal

Mérida’ya 65 kilometre uzaklıkta, aralarında 5 Maya piramidinin öne çıktığı önemli arkeolojik kalıntılarıyla tepeler şehri olarak bilinen Izamal yer alıyor. Koyu sarı ve beyaz tonlardaki bu şehir, sizi sokaklarını yürüyerek, bisikletle veya faytonla keşfetmeye davet eden canlı bir yaşama sahiptir. Amerika’nın en büyük kapalı atriyumuna sahip olan San Antonio de Padua manastırını ve piramitlerinin yanı sıra Kültür ve El Sanatları Merkezi’ni ziyaret etmek zorunludur.

Tequila

Tequila

Meksika’nın kendine özgü içeceğine adını veren kasaba, Tequila yanardağının ve Rio Grande kanyonunun eteklerinde, Unesco listesindeki agav bitkilerinin, eski hacienda’ların ve ünlü içeceğin içki fabrikalarının bulunduğu manzaralar arasında yükseliyor. Chichimecas, Otomi, Toltecs ve Nahuatlacas, İspanyollar 1530’da gelmeden önce mavi bitkinin oyunlarını çoktan tatmışlardı. İlk içki fabrikası 1600 yılında kuruldu, ancak bir endüstri olarak ortaya çıktığı 18. yüzyılın sonlarına kadar olmayacaktı. Tekila aynı zamanda en eski geleneklerinden bazılarını, örneğin gece saat dokuzdaki tipik kutsama gibi, kıskançlıkla korur. Ve kahve, mango ve muz tarlalarının arasına gizlenmiş Los Azules şelalesi gibi yerler var.

Pátzcuaro

Pátzcuaro

Purépecha gelenekleri, Avila’dan Vasco de Quiroga tarafından bölgenin siyasi ve dini merkezi olmak üzere kurulan Michoacán eyaletindeki bu büyülü kasabada modern yaşamla bir arada yaşıyor. Our Lady of Health Bazilikası’nı inşa etti ve Meksika’daki ilk üniversite olan Colegio de San Nicolás’ı, bugün Popüler Sanatlar ve Endüstriler Müzesi’ni kurdu. Ve ülkenin en güzellerinden biri olan Patzcuaro’nun ana meydanı ona adanmıştır. Kerpiç ve kiremit evleri, Arnavut kaldırımlı sokakları, Barok ve neoklasik kiliseleri ile tarihi merkezinin geleneksel mimarisi, gölü ve geleneksel yemeklerinin lezzeti özünü özetliyor.

Tepoztlán

Tepoztlán

Tepozteco tepesinin korunağı altında, gizemi ve enerjisiyle dikkat çeken bir tarihe sahip olan Morelos eyaletindeki bu büyülü kasabaya ilk ziyaret, tepesinde yer alan arkeolojik kalıntılardan başka olamaz. Hispanik öncesi zamanlardan beri bu ibadethanede, ay ve bitki doğurganlığıyla da ilişkilendirilen küçük pulk tanrısı Ometochtli Tepoztécatl’ın imgesine saygı duyuldu ve arınma törenleri bugün hala yapılıyor.