Maltepe’de ortalama ev kiraları 2024

İstanbul’un Maltepe ilçesinde ev kiraları el yakıyor. Maltepe’de ortalama ev kirasının kaç para olduğunu merak eden ev sahipleri ve ev arayan kiracılar için Maltepe’deki ortalama ev kiralarını araştırdık.

Maltepe’nin her mahallesinde farklı bir kira beklentisi var. Ancak burada Maltepe’nin 18 mahallesindeki ev kiralarını tek tek vermek yerine en düşük kira, en yüksek kira ve ortalama kira beklentisini işleyeceğiz.

Maltepe’de söz konusu kira ücretleri, enflasyon ve döviz kuru artışından etkilenmişe benziyor. Ev kiraları o kadar yüksek ki, kiracıların bu ücretleri karşılaması her geçen ay daha da zorlaşıyor. Ancak ev sahiplerinin de kira beklentisi bu yönde artıyor.

Maltepe’de ortalama ev kirası

Maltepe’de metrekare bazında ortalama kira ücreti 1 metrekare için 171 TL oldu. Böylece Maltepe’de 100 metrekare büyüklüğünde standart bir dairenin ortalama kira değeri 17.100 TL‘ye çıktı.

Ancak kira fiyatları konutun olduğu semte ve konuma göre de değişiyor. Eğer konut alanı toplu ulaşımın ana güzergahında değilse ve konutlar depreme dayanıklı olan yeni bir binada değilse daha düşük olabiliyor.

Böyle bile olsa, yine de bazı ev sahiplerinin 50-60 yıllık binalarına bile yüksek kiralar istediğine rastladık.

Diğer yandan, Maltepe’de en düşük kira 13.250 TL olurken, en yüksek kira ise 25.000 TL oldu. Bu fiyatlar, 100 metrekare standart bir daire içindir. Lüks sitelerde, Arapların satın aldığı türden rezidanslarda ise fiyatlar 30 bin TL’ye kadar çıkmaktadır.

Piyasaya göre kira ücreti algıları:

  • 9 bin TL altı: bedava
  • 9-12 bin TL arası: ucuz
  • 12-15 bin TL arası: idare eder
  • 15-19 bin TL arası: ortalama fiyatlar
  • 19 bin TL üstü: pahalı

Eski kiracılar için ise durum biraz farklı. Onlar için kiralar daha düşük seyrediyor. Eski kiracıların 8 bin TL’nin altında kirada oturma ihtimalleri mevcut. Hem yasal haklar hem de ev sahipleri ile aralarındaki hukuk ile daha düşük ücretlerle oturabilirler.