Kartal’ın kuzeyi neresi

Kartal’ın kuzeyinin neresi olduğunu merak ediyorsanız, Kartal’ın kuzeyinde neler olduğunu burada öğrenebilirsiniz.

Kartal’ın kuzeyinin neresi olduğunu söylemek için öncelikle nereyi merkez olarak aldığınız önemlidir. D-100’e ve sahile paralel şekilde düşünüp Kartal’ın kuzeyini düşünürseniz farklı, pusulada yer alan kuzey yönünü düşünürseniz farklı sonuç ortaya çıkar.

kartalin-kuzeyi-kopya
1. durum ulaşıma göredir, 2. durum ise pusulaya göredir.
Fotoğraf lisansı: Yandex / Kartal 24

1. Ulaşıma göre Kartal’ın kuzeyi

Denize ve D-100’e paralel olarak düşünürsek Kartal’ın kuzeyi sırasıyla aşağıdaki gibidir:

 1. Sultanbeyli
 2. Samandıra
 3. Pendik
 4. Çekmeköy
 5. Şile
 6. Karadeniz

Kartal’ın kuzeyinden bahsetmek gerekirse, öncelikle D-100’ün (E5) yukarı tarafından bahsetmek gerekiyor. D-100’ün yukarı tarafında Soğanlık, Yakacık ve Uğur Mumcu semtleri bulunur. Ayrıca Maltepe’nin Büyükbakkalköy Mahallesi sınırları içindeki askeri alan da D-100’ün yukarısında ve Kartal’ın kuzeyinde yer alır.

Kartal ilçesinin kuzeyinde yer alan ilçeler; Sultanbeyli, Sancaktepe ve Çekmeköy ilçeleridir. Çekmeköy biraz daha Maltepe’nin kuzeyinde kalsa da ulaşım açısından Kartal’ın kuzeyinde gösterilebilir. Aydos Dağı da Kartal’ın kuzeyinde yer alır ve konum olarak Yakacık içinde bulunur. Aydos Dağı da Kartal’ın kuzeyindedir ve Yakacık Çarşı Mahallesi içinde yer alır.

Kartal’ın kuzeyine ulaşım için Kartal merkezden Spor Caddesi üzerinden D-100’e ulaşılabilir. Oradan Kartal – Samandıra bağlantısı kullanılabilir. E-80’e kadar giden bu yol ile Kartal’ın kuzeyindeki ilçelere ulaşılabilir. Kartal’ın kuzeyinde yer alan Samandıra, eskiden Kartal’a bağlı bir beldeydi. Şimdilerde Sancaktepe adıyla bağımsız bir ilçedir. Sultanbeyli ilçesi ise eskiden Kartal’a bağlı bir beldeydi. Şimdilerde Sultanbeyli de bir ilçe durumunda.

2. Pusulaya göre Kartal’ın kuzeyi

Pusulaya göre Kartal’ın kuzeyini düşünürsek Kartal’ın kuzeyi coğrafi olarak şöyledir:

 1. Maltepe
 2. Samandıra
 3. Sultanbeyli
 4. Ataşehir
 5. Ümraniye
 6. Çekmeköy
 7. Beykoz
 8. Karadeniz

Kartal Orhantepe Mahallesi’nden itibaren Kartal’ın pusulaya göre kuzeyinde Maltepe yer alır. Kuzey sınırlarında en fazla sınır Maltepe iledir.