Kedilerde B vitamini ne işe yarar?

Kedilerde B vitamini ne için kullanılır? Dengeli beslenme evcil hayvanınızın sağlığı için hayati önem taşır ancak B vitamini eksikliği çok önemli durumlara neden olabilir.

B vitamini kedinin doğru fiziksel ve zihinsel gelişimi için gereklidir çünkü hem kaslarına hem de sinir sistemine müdahale eder. Spesifik olarak, B1, B6, B9 ve B12 vitaminleri, hayvanın bilişsel gelişiminde çok önemli bir işleve sahiptir, çünkü bunlar homosistein adı verilen bir amino aside dönüştürülür ve eksikliği, böbrek problemleri, metabolik süreçlerin diğer engellenmesi, kardiyovasküler sistemin yanı sıra sinir sisteminde de kademeli bir bozulmaya neden olur. Şimdi muhtemelen evcil hayvanınız için dengeli bir beslenmenin gerekli olduğunu düşünüyorsunuz, bu nedenle diyetinin dışında hiçbir besin veya vitamin kalmaması için yemi uygun şekilde desteklemek çok önemlidir.

Bununla birlikte, enflamatuar barsak hastalığı veya kronik pankreatit gibi bir tür sindirim bozukluğundan mustarip kediler, B vitaminini emmede ciddi zorluklar yaşayabilirler. Kediniz, ishal veya kabızlık gösteriyorsa, B vitamininin gelişiminde bulunmaması ve sindirim sistemindeki bir emilim probleminden kaynaklanması muhtemeldir.

Uyuşukluk, B vitamini eksikliğinin kesin bir belirtisi midir?

Kedilerin her gün, bazı durumlarda günde 14 saatten fazla, uyuyarak veya sadece dinlenerek çok fazla zaman geçirdikleri doğrudur. Ancak bir kez uyandıklarında aktif, meraklı ve oldukça aklı başında olma eğilimindedirler. Kedilerin uyku döngüsü asla derin değildir, bu nedenle saniyeler içinde uykudan harekete geçebilirler, ancak B vitamini eksikliğinden kaynaklanan sağlık sorunu yaşayan bir kedi sürekli yorgun görünebilir. Ayrıca, yiyeceğe yaklaştığında muhtemelen kokusunu almayı reddedecektir. Bunlar, başınıza garip bir şey geldiğinin açık belirtileridir. Spesifik olarak, uyuşukluk, B vitamini eksikliğinin kesin bir semptomu değildir, aynı zamanda diyabet, böbrek hastalığı veya gıda zehirlenmesi ile de ilişkilidir.

Kediniz, bağırsak işlevini ve besin emilimini azaltan sindirim sistemi ile ilgili bir hastalıktan muzdaripse, diyetine dahil olmasına rağmen B12 vitamini işlevini yerine getirmiyor olabilir. Kedilerde bu vitaminin emilimi azaldığında, vücutları ciddi eksiklikler yaşamaya başlar ve kolon kanseri (küçük hücreli lenfoma ile), inflamatuar bağırsak hastalığı, pankreatit ve karaciğer hastalığı geliştirebilir.

B vitamini eksikliği nasıl giderilir?

Yem çok fazla B vitamini sağlamaz, bunu özellikle taze ette, özellikle karaciğerde ve diğer iç organlarda buluruz. Buna rağmen, onu diyetinize ekleyebileceğiniz besin takviyelerinde de bulabilirsiniz, ancak kedinizin sindirim sorunu varsa, doğal gıdalardan gelen vitamini bileşiklerden daha iyi emecektir.

Tiamin (B1), Riboflavin (B2), Niasin (B3), pantotenik asit (B5), piridoksin (B6), folik asit (B9) veya kobalamin (B12) gibi tüm B vitaminleri suda çözünür; Diğer yağda çözünenlerin aksine, bu, vücut bu vitaminin fazlalığını tespit ettiğinde onu idrar yoluyla kolayca atabileceği anlamına gelir, bu nedenle B vitamininin aşırı beslenmesi makul sınırlar dahilinde bir sorun olmak zorunda değildir.

B vitamininin diğer faydaları

Bu vitaminin eksikliğinin evcil hayvanınız için farklı hastalıklara ve kritik durumlara neden olabileceğini daha önce yorumlamış olsak da, eksikliğinin neden olduğu hasar kadar önemli olan metabolizmanın uyarılması gibi sağladığı genel faydalardır. Bu, kedinin aldığı besinleri daha iyi değerlendirdiği için daha fazla enerjiye sahip olmasını sağlar ve bu durum kedinin çevresiyle daha uyumlu ve dolayısıyla daha mutlu hissetmesini sağlar. Öte yandan, cildin ve saçın düzgün büyümesini destekleyen bir vitamindir.

Bağışıklık sistemi bu vitaminin ana yararlanıcılarından biridir. Ek olarak, kedinin bilişsel gelişimi, doğru şekilde sindirilmiş bu vitaminle daha eksiksiz olacaktır, çünkü kedinin hafızasını güçlendirmekle görevli olan ve davranışını daha yapılandırılmış ve içgüdüleriyle daha tutarlı hale getirmeye katkıda bulunan sinir bağlantıları için gereklidir. Bu aynı zamanda, hareketlerinde ve günden güne karşı karşıya kaldığı tavırda daha fazla kontrol ve güvenlik algılayacağından, kedinin stres seviyelerinin düşmesine yardımcı olur. B vitamininin dahil olduğu bu sinaptik güçlendirme süreci, sinir sisteminin biyokimyasal dengesinin bir parçasıdır ve etkili olması için diğer vitaminler ve besinler ile uyumlu olması gerekir, bu nedenle iyi hedeflenmiş bir diyet sağlık için çok önemlidir.

Ama hangi yiyecekler değerli B vitamini sağlar?

Hayvanın diyetini tamamlamak için gerekli miktarı sağlayan vitamin bileşikleri olmasına rağmen, taze gıdaya entegre edildiğinde sindiriminin daha kolay olduğu doğrudur. B vitaminini genellikle taze ette, daha spesifik olarak diğer hayvanların iç organlarında bulacaksınız. Dana eti, tavşan, tavuk veya hindi etinde de bulunur. Balık da bu besini sağlar, ton balığı, somon, levrek veya sardalya, kedinizin bu vitamini güçlendirmesine yardımcı olacak deniz kökenli yiyeceklere iyi birer örnektir.