Naci Görür’ün açıklamaları akıllara Aydos depremini getirdi

Ünlü deprem uzmanı Prof. Dr. Naci Görür, önceki gün Kartal’daki kitap fuarında açıklamalarda bulundu. Kartal’daki yüksek binalar hakkında konuşan Görür, “Çok heybetli görünüyorlar. Dua ediyorum ki usulüne uygun yapılmışlardır. Ama bu binanın yanında zemin de önemli. Çürük zemin, sağlam bina göreceli olarak belki biraz iyi ama bizi kurtarmayabilir.” dedi.

Görür, açıklamaların devamında yerleşim alanlarından geçen bir fay hattından bahsetti ve Görür’ün açıklamaları akıllara 2021 yılında Yakacık Aydos’ta meydana gelen 4,2 büyüklüğündeki depremi getirdi.

Naci Görür’den yerleşim yerlerinin altından geçen fay hattı açıklaması

Prof. Dr. Naci Görür, yalnızca Kartal için değil, Gebze’den Kadıköy’e kadar herkesi ilgilendiren önemli bir açıklama yaptı. Görür, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

Kartal için özel bir şey diyeceğim dedim ya sadece Kartal değil, Gebze’den Pendik’ten Maltepe’ye ve Kadıköy’e kadar. Karada bir zafiyet zonu var. Yani Kuzey Anadolu Fayının deprem üreten aktivitesi fazla fayları denizde olmasına rağmen sizin buraya çok yakın, Adalar’ın hemen güneyinde geçiyor. Ancak bu saydığım yerlerin kuzeyinde de, karada çok daha zayıf aktivitesi fazla olmayan, ama aktif fay sistemi var. Bu, zamanla 4 büyüklükte depremler üretti, 2000 yıllarında. Prof. Dr. Naci Görür

naci gorur kartal aciklama

Yakacık’ta fay hattı mı var, ne zaman deprem oldu?

2021 Aydos depreminin büyüklüğü 4,2 ve tam konumu, yerin 15 kilometre altında, “40.9563 Kuzey, 29.2358 Doğu Sultanbeyli” olarak açıklandı. Google Haritalar’a bu konumu girdik ve alttaki sonucu aldık: Görüldüğü gibi Yakacık Çarşı Mahallesi sınırları içinde Aydos Dağında bir noktaya işaret ediyor.

2021 aydos depremi
2021 yılında meydana gelen Aydos depreminin merkez üssü

Sadece bununla da değil. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü’nün Aydos’ta meydana gelen depremle ilgili raporuna da ulaştık. PDF olarak okuyabilirsiniz. (2021.06.19 - 15:07:52 - 40.9563 29.2358 - 15.1 -.- 4.2 -.- Sultanbeyli ilksel)

Naci Görür’den Kartal’daki yüksek binalar hakkında açıklama

Prof. Dr. Naci Görür, çürük zemine yapılacak sağlam binanın kurtarmayabileceğini söyledi. Görür, şu ifadeleri kullandı:

Benim Kartal’da gördüğüm binaların çoğu da yeni. Çok heybetli görünüyorlar. Dua ediyorum ki usulüne uygun yapılmışlardır. Ama bu binanın yanında zemin de önemli. Çürük zemin, sağlam bina; yine kötü değil ama her şey değil. Çürük zemin, sağlam bina göreceli olarak belki biraz iyi ama bizi kurtarmayabilir. Sağlam zemin, sağlam bina. Yapı stoku kadar zemin konusunda mikro bölgeleme çalışmasını yaptırın sayın başkanım. Yardım gerekirse ben yardımcı olacağım.Prof. Dr. Naci Görür

naci gorur kartal aciklama 2

Görür’ün açıklamalarının tamamını ve videosunu aşağıdaki ekli haberden görebilirsiniz.