Kurtköy’e ilçe statüsü verilebilir

İstanbul’un Kurtköy bölgesinin “Yenişehir” veya “Kurtköy” adıyla ilçe olması düşünülüyor. Nüfusu 1 milyona yaklaşan Pendik, Esenyurt’tan sonra İstanbul’un en fazla doğum oranına sahip ilçelilerinden biri. Pendik’in geniş yüzölçümü olması sebebiyle ikiye bölünerek yeni bir ilçe yapılması gündemde. Avrupa Yakası’ndaki Başakşehir örneğinden yola çıkan kurmaylar, Anadolu Yakası’nda benzer bir denemeyi Pendik’te Yenişehir ilçesi ile yapmayı planlıyor.

Pendik’in Kurtköy bölgesi için ilçe olma umudu doğdu. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin ‘100 il, 1000 ilçe’ açıklaması sonucu yeni il ve ilçe olacak yerlerin tespitinde kullanılacak kriterler için çalışmalar başladı.

Kurtköy ilçe olabilir

Pendik’in Kartal’dan ayrılarak ilçe olduğu 1987 yılına kadar Kartal’a bağlı bir semt olan Kurtköy, şimdilerde Yenişehir semtine bağlı bir mahalle durumunda. Kurtköy ve Yenişehir bölgelerinin Yenişehir adıyla ilçe olması gündemde. Sabiha Gökçen Havalimanı’nın kuzey batısında yer alan Yenişehir semti, Pendik’in köyleriyle beraber Pendik’ten ayrılabilir.

Kurtköy semti Kartal’a bağlı olduğu dönemde; Pendik’in Kurtköy, Yenişehir, Harmandere, Çamlık, Sanayi, Ramazanoğlu, Şeyhli, Sülüntepe mahalleleri ile Pendik’in mahalle statüsündeki köyleri ve Tuzla’nın Akfırat ve Tepeören mahallelerinden oluşmaktaydı. Yeni ilçede yer alması beklenen tüm bu mahallelerin toplam nüfusu 275 bini buluyor.

Kurtköy parlıyor

Kurtköy’ün gelişen ekonomisi, ilgi çekici emlak piyasası, havalimanı trafiği, artan nüfusu, artan kamu hizmeti ihtiyaçları bakımından ilçe olabilecek potansiyele sahip bir semt olarak öne çıkıyor. Kurtköy bölgesinin nüfusu şimdiden 300 bine yaklaşmış durumda. Elbette bu rakama kaçaklar ve göçmenler dahil değil.

Daha önce Kartal’a bağlı Kurtköy, Pendik’le beraber Kartal’dan ayrılarak yeni kurulan Pendik ilçesi sınırları içine katılmıştı. Kurtköy’ün ilçe olması durumunda Tuzla’da kalan Akfırat ve Tepeören’in yeniden Kurtköy’e dahil olup olmayacağı ise belirsiz.