Balıkesir’de Edremit il, Akçay ilçe oluyor

Balıkesir’in Edremit ilçesi il olmak için gün sayıyor. Nüfusu hızla artan Edremit, 2022 yılı sonunda 167.901 kişiye ulaştı. Tatil zamanları ilçenin nüfusu 3 milyonu buluyor. Edremit’in kendine ait havalimanı bile var.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin ‘100 il, 1000 ilçe’ açıklaması sonucu yeni il olacak yerlerin tespitinde kullanılacak kriterler için çalışmalar başladı.

Çalışma kapsamında Edremit’in de il olması bekleniyor. Aynı zamanda Akçay, Zeytinli, Kadıköy, Altınoluk ise ilçe olabilir. Edremit il olursa, Edremit’e dahil edilmesi beklenen Burhaniye gibi yerleşim yerleriyle birlikte nüfusu 300 bini bulacak.

Edremit il oluyor

Edremit gelişen ekonomisi, artan nüfusu, artan kamu hizmeti ihtiyaçları bakımından il olabilecek potansiyele sahip bir ilçe olarak öne çıkıyor. Edremit’in turizm kapasitesi son yıllarda kendini göstermeye başladı.

2022 yılı sonu itibarıyla ise Edremit’te toplam 167 bin 901 kişi ikamet ediyor. Elbette bu rakama kaçaklar ve göçmenler dahil değil. Edremit il olması durumunda ilçeleriyle birlikte yaklaşık 300 bin civarında nüfusa sahip olması bekleniyor.

Balıkesir’in Ege kıyılarındaki ünlü tatil beldeleri Alınoluk, Güre, Akçay, Zeytinli de Edremit ilçesinde bulunuyor. Aynı zamanda Burhaniye’nin de Edremit’e dahil edileceği konuşuluyor.

Ayvalık tarafının ise ne olacağı belirsiz. Edremit’e dahil edilebilir veya İzmir’den Dikili’yi de alarak il olabilir. Ayvalık il olursa Pelitköy’den Dikiliye kadar sahil şeridi Ayvalık iline dahil edilecek. Ayvaklık’ın Altınova beldesi ise ilçe olacak.