En iyi vatandaşlık veren ülkeler

Dünyanın dört bir yanındaki birçok ülke, normalde gayrimenkule yatırılan paranın ikinci bir pasaport ve başka bir ülkede vatandaşlık almanın getirdiği elit statüsü satın alabildiği Yatırım Yoluyla Vatandaşlık (CIP) programları sunmaktadır.

Birçok varlıklı insan için ikinci veya üçüncü bir pasaporta sahip olmak, seyahat edebilmek için önemlidir. Bazıları için bu, aynı zamanda bir statü sembolüdür. Vergi yükünün şu anda yaşadığınız ülkeden daha düşük olduğu ülkelerde ikinci vatandaşlık almanın belirli avantajları var. Vatandaşlık kalıcıdır ve onu hileli koşullar altında almadığınız sürece geri alınamaz. Ayrıca bir de pasaport elde ediyorsunuz.

Vatandaşlık verme politikaları ve sıralamaları, hükümet politikaları, jeopolitik durumlar ve ekonomik hususlar gibi çeşitli faktörler nedeniyle zaman içinde değişebilir. Son zamanlarda, aşağıdaki ülkelerin nispeten uygun vatandaşlık verme programlarına sahip olduğu biliniyor.

Malta

malta

Malta, bireylerin ülkeye önemli bir mali katkı sağlayabilecekleri ve vatandaşlık elde etmek için diğer gereklilikleri yerine getirebilecekleri bir Yatırım Yoluyla Vatandaşlık (CBI) programı sunmaktadır.

Kıbrıs

Kıbrıs

Kıbrıs’ta ayrıca bireylerin vatandaşlık almaya hak kazanmak için ülke ekonomisine önemli bir yatırım yapmasına izin veren bir Yatırım Yoluyla Vatandaşlık programı vardır.

St. Kitts ve Nevis

St. Kitts ve Nevis

Bu Karayip ülkesi, bireylerin gayrimenkule yatırım yapmasına veya Vatandaş olmak için Şeker Endüstrisi Çeşitlendirme Vakfı’na katkıda bulunmasına olanak tanıyan bir Yatırım Yoluyla Vatandaşlık programı sunmaktadır.

Antigua ve Barbuda

Antigua ve Barbuda

Diğer Karayip ülkelerine benzer şekilde, Antigua ve Barbuda’da da bireylerin ülkeye yatırım yapmalarını ve vatandaşlık almalarını sağlayan bir Yatırım Yoluyla Vatandaşlık programı vardır. Antigua ve Barbuda’da yatırım yoluyla vatandaşlık almanın üç yolu vardır:

Grenada

Grenada

Grenada’nın Yatırım Yoluyla Vatandaşlık programı, bireylerin vatandaş olmak için onaylanmış projelere yatırım yapmasına veya Ulusal Dönüşüm Fonu’na katkıda bulunmasına olanak tanır.

Portekiz

Portekiz

Portekiz, ülkede gayrimenkule yatırım yapan veya iş yaratan kişilere oturma izni veren Altın Vize programını sunmaktadır. Belli bir ikamet süresinden sonra bireyler vatandaşlık başvurusunda bulunabilirler.

Amerika Birleşik Devletleri

Amerika Birleşik Devletleri

ABD, yasal daimi ikamet izni (yeşil kart) almayı ve ardından vatandaşlık almaya hak kazanmadan önce ikamet ve diğer gereklilikleri karşılamayı içeren karmaşık bir vatandaşlık sürecine sahiptir.

Birleşik Krallık

Birleşik Krallık
Birleşik Krallık, ülkede belirli bir süre yaşamış ve belirli gereksinimleri karşılayan bireyler için vatandaşlığa kabul yoluyla vatandaşlığa giden bir yol sunmaktadır.

Kanada

Kanada

Kanada ayrıca, ikamet şartlarını karşılamayı ve dil yeterliliğini ve Kanada bilgisini göstermeyi içeren vatandaşlığa kabul yoluyla vatandaşlığa giden bir yol sunar.

Avustralya

Avustralya

Kanada’ya benzer şekilde Avustralya, ikamet süresi ve dil yeterliliği gibi gereklilikler ile vatandaşlığa kabul yoluyla vatandaşlığa giden bir yol sağlar.

Vatandaşlık ve ikamet programlarının zaman içinde değişebileceğini ve düzenlemelerin bireysel koşullara göre değişebileceğini unutmamak önemlidir.

Ek olarak, bazı ülkeler yukarıda belirtilenlere kıyasla daha katı şartlara veya vatandaşlığa kabul için daha uzun bekleme sürelerine sahip olabilir.