İstanbul bir ucundan diğer ucuna kaç km?

İstanbul, İstanbul Boğazı ile bölünmüş, hem Avrupa hem de Asya kıtalarını kapsayan büyük bir şehirdir. İstanbul’un bir ucundan diğer ucuna olan mesafe, belirli rota ve ölçüm noktalarına bağlı olarak değişebilir. Burada farklı ölçüm durumlarına göre İstanbul’un bir ucundan diğer ucuna kaç kilometre olduğunu öğrenebilirsiniz.

İstanbul’un en batı noktasından (Silivri civarı) en doğu noktasına (Şile civarı) yaklaşık mesafe 140-160 kilometre civarındadır. Şehrin sürekli genişlemesi ve gelişmesi bu mesafenin biraz değişmesine neden olabilir.

Şu anda İstanbul’un Anadolu Yakası’nın en Doğu’daki yerleşim yeri olan Şile Ağva ile Avrupa Yakası’ndaki en Batı’daki yeri olan Silivri Fevzipaşa arasındaki en uzak mesafe yaklaşık 162 kilometredir. Dolayısıyla İstanbul bir ucundan diğer ucuna 162 km diyebiliriz.

Peki araçla seyahat etmeniz durumunda yol güzergahına göre İstanbul bir ucundan diğer ucuna kaç km? Bu durumda farklı güzergahlara göre uzaklığı yeniden hesaplamak gerekir.

D-100 üzerinden İstanbul’un bir ucundan diğer ucu ise 131 kilometredir. D-100’ün İstanbul içinde, Batı’daki ucu Silivri Fevzipaşa ve Doğu’daki ucu Tuzla Aydınlı’dır.

E-80 üzerinden İstanbul’un bir ucundan diğer ucu ise 145 kilometredir. E-80’in İstanbul içinde, Batı’daki ucu Silivri Büyükçavuşlu ve Doğu’daki ucu Tuzla Aydınlı’dır.

Kuzey Marmara Otoyolu üzerinden İstanbul’un bir ucundan diğer ucu ise 156 kilometredir. Yolun İstanbul içinde, Batı’daki ucu Silivri Fevzipaşa ve Doğu’daki ucu Tuzla Akfırat’tır.

Silivri Fevzipaşa’dan Kuzey Marmara Otoyolu kullanarak Tuzla – Gebze sınırına ulaşmak için gidilmesi gereken yol 173 kilometredir.

Silivri Balkaya’dan Kuzey Marmara Otoyolu kullanarak Tuzla – Gebze sınırına ulaşmak için gidilmesi gereken yol 219 kilometredir.

Şile Ağva’dan Kuzey Marmara Otoyolu kullanarak Silivri Balkaya’ya ulaşmak için gidilmesi gereken yol 233 kilometredir.