İstanbul’un 39 ilçesine 39 vali atandı

Olası büyük İstanbul depremine hazırlık amacıyla İstanbul’un 39 ilçesine 39 vali atandı. Depremin eli kulağında ve hükümet hazırlıkları hızlandırmak için önemli bir karara imza attı.

Depreme karşı son hazırlıkların tamamlanması için hızlı adımlar atan İstanbul Valiliği İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü tarafından İstanbul’un 39 ilçesine vali görevlendirmesi yapıldı. Ayrıca 39 ilçedeki tüm Afet Yönetim Merkezleri’ne DMR Telsiz Sistemi kurularak şu anda çalışır hale getirildi. Böylece hatlar çökse dahi iletişim sağlanacak.

İstanbul’u depreme hazırlamak amacıyla yapılan İstanbul Sismik Riskin Azaltılması ve Acil Durum Hazırlık Kapasitesinin Artırılması Projesi kapsamında; 1.365 okul, 54 hastane, 61 poliklinik, 57 idari bina, 39 yurt binası, 23 sosyal hizmet binası olmak üzere toplamda 1.599 kamu tesisinde 2.576 binanın depreme karşı güçlendirme çalışmaları yapıldı.

Bu kapsamda İstanbul’da olması beklenen depremde yerel yöneticilerin de afetzede olacağı düşünülerek İstanbul’un 39 ilçesine vali görevlendirmesi yapıldı. 39 ilçede İlçe Afet Yönetim Merkezi (İlçe AFAD Merkezi) kuruldu ve merkezlerin tamamında DMR Telsiz Sistemi yerleştirildi.