Kartal deprem bölgesi mi? Kartal depreme dayanıklı mı?

Kartal’da yaşayanlar veya Kartal’da emlak yatırımı yapmak isteyenler, Kartal’ın deprem bölgesi olup olmadığını ve Kartal’ın depreme dayanıklı olup olmadığını merak ediyor. Peki Kartal’ın depremle ilgisi nedir, Kartal deprem bölgesi mi? Kartal’da binalar ve zemin depreme dayanıklı mı? Son yıllarda yayınlanan bazı araştırmalara dayanarak bu soruların cevabını arıyoruz.

Kartal deprem bölgesi mi?

Bir yerin deprem bölgesi olması için aktif fay hattına yakın olması gerekiyor. Kartal, Kuzey Anadolu Fay Hattı ile etrafında kurulu bir yerleşim yeridir. Marmara Denizi içinden geçen Kuzey Anadolu Fay Hattı, Kartal açıklarında bulunuyor ve Kartal sahili ile fay hattı arasında sadece 15 kilometre mesafe var. Bu çok kısa bir mesafedir. Hatırlayın, Maraş depreminden en çok etkilenen Hatay iliydi ve Hatay’ın Maraş’a uzaklığı 150 kilometre. Bu, Kartal’ın fay hattına uzaklığının 10 katı daha büyük bir mesafedir.

Sadece Marmara Denizi’nden geçen Kuzey Anadolu Fay Hattı değil, aynı zamanda bu fay hattının kolları da bulunuyor. Kartal’ın kuzeyinden geçen bir fay hattının olduğunu Prof. Dr. Naci Görür açıkladı. Bu, içi boş bir açıklama değil, Aydos’ta 2021’de 4.2 büyüklüğünde bir deprem meydana geldikten sonra yapılan bir açıklama. Evet, Kartal’ın hem kuzeyinden hem de güneyinden fay hatları geçiyor. Bu çok korkunç bir durum ve sonuç olarak Kartal’ın bir deprem bölgesi olduğunu kolaylıkla söyleyebiliriz. Kartal’dan geçen fay hatları hakkında daha fazla bilgi isterseniz, aşağıdaki ekli yazıya bakabilirsiniz.

Kartal depreme dayanıklı mı?

Peki Kartal depreme dayanıklı mı? İşte bu sorunun cevabının hayır olduğunu bilmek için bilim insanı olmaya gerek yok. Kartal’ın eski mahallerinde 60-70 yıllık binalar mevcut. Bu binaların bazıları üfleseniz yıkılacak nitelikte. Çok uzağa gitmeye gerek yok, 6 Şubat 2019’da Orhantepe Mahallesi’nde bir apartman kendi kendine çöktü ve onlarca insan hayatını kaybetti. Çöken binanın enkazını bir ayda zor kaldırdılar.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Kandilli Rasathanesi’ne hazırlattığı zemin analiz raporuna göre Kartal’da zemini sağlam bazı mahallelerin olması ile birlikte ilçenin bazı mahallerinde zemin yeterince sağlam değil. Sahil kısmının zaten dolgu alanı olduğu biliniyor. Aydos Dağı etrafı ise toprak hareketlerine elverişli yerler. Aşağıdaki ekli yazıya giderek zemini sağlam ve zemini sağlam olmayan mahallerin listesine bakabilirsiniz.

Kartal depreme hazırlıklı mı?

Kartal’ın depreme dayanıksız olduğundan eminiz. Peki Kartal ilçesi depreme hazır mı? Ne yazık ki Kartal çok küçük bir yüzölçümüne sahip bir ilçe olmasına rağmen çok kalabalık bir nüfusa sahip. Özellikle 2009-2019 yılları arasında Kartal’da çok yüksek rezidanslar inşa edildi. Bu çılgınlık, kıyı şeridinde çok yüksek binaların kurulmasına yol açtı. Bu çılgınlık son yıllarda son bulsa da Kartal’ın çeşitli mahallerinde de devasa siteler inşa edildi ve ilçenin nüfusu çok arttı.

Deprem anında bu kadar nüfusa yardım götürecek bir sistemin hazır olması mümkün değil ve Kartal’ın nüfusunun geriye kalan son boş arsalara yapılacak yeni inşaat projeleriyle 1 milyonu bulması kaçınılmaz. Kartal’da bir deprem olduğunda neler olabileceğini siz düşünün. 2023 yılı Şubat ayında Antakya, İskenderun ve Maraş gibi yerlerde neler yaşandığını gördük.

Bu konuda hükümet ve yerel yönetimler gayretli çalışmalar yapıyor. İstanbul’da tüm ilçelere birer vali atandı. Deprem anında yerel yöneticiler de depremzede olacağı için deprem durumunda afet yönetimini yapmak üzere Kartal’da da bir vali görev alacak. Ayrıca bazı okullarda ve kamu binalarında depreme karşı güçlendirme çalışmaları yapıldı. Kartal Belediyesi de sivil savunma ekiplerini güçlendiriyor. Ayrıca depreme dayanıksız binaların dönüşümü için çalışmalar yapıyor.

Ancak bunların hiçbiri soruna yüzde 100 çözüm sağlamayacaktır. Kartal’daki nüfus yoğunluğuna ve depreme dayanıksız binaların fazla olmasına bakılınca, tüm bu çalışmalar ve hazırlıklar samanlıkta birer iğne gibi kalıyor. Yine de hiçbir şey yapılmamasından iyidir.