İstanbul’da zemin sıvılaşması olan yerler

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) hazırladığı Anadolu Yakası mikro bölgeleme raporuna göre zemin sıvılaşması olan ilçeler ve dereler belli oldu. Aralarında Kartal, Maltepe, Pendik ve Kadıköy’ün de olduğu birçok derede zemin sıvılaşması ihtimalinden bahsedildi.

Kartal 24’ün haberine göre, İBB’nin mikro bölgeleme raporunda zemin sıvılaşmasına işaret eden kısımda, en tehlikeli yerler arasında “Ağır Önlem Gerektiren Sıvılaşma Alanları” olarak Beykoz’da Göksu Deresi ve Küçüksu Deresi, Kadıköy’de Seyitahmet Deresi ve Kurbağalı Dere, Maltepe’de Esenyurt Deresi, Kartal’da Savaklar Deresi ve Tuzla’da Kemikli Dere ve Tuzla Deresi’ne yer verildi.

Rapora göre bu dereler, sıvılaşabilir tabaka kalınlığı fazlalığı ile dikkat çekerken, sıvılaşma tehlikesi yüksek olarak işaretlendi. Ayrıca bu derelerde yer altı suyunun yüzeye çok yakın olduğu, zemin büyütme riski bulunduğu, temel mühendisliği konusunda zayıf zeminler olduğu, zeminin duraksız olması nedeniyle yapı temel kazısında sorunların ortaya çıkacağı ve 15-50 santimetre arasında zemin oturmalarına neden olabileceğinden bahsedilerek zemin ve yapılarda orta-büyük çatlamalar ve zemin akmaları gibi hasarların beklenebileceği aktarıldı.

Aynı raporda “Hafif Önlem Gerektiren Sıvılaşma Alanları” olarak belirtilen kısımda, yukarıda bahsedilen “Ağır Önlem Gerektiren Sıvılaşma Alanları” bulunan Beykoz, Kadıköy, Maltepe, Kartal ve Tuzla bölgelerindeki ana dere yatağı alanlarının az kalınlıklarının olduğu kenar kısımlarına veya bu alanların dışındaki özellikle iç bölgelerde bulunan Ümraniye, Sancaktepe, Sultanbeyli, Pendik ve Tuzla bölgelerinde ki dere yataklarına atıf yapıldı.

Bu alanlarda sıvılaşma tehlikesinin orta-düşük seviyede olduğu, sıvılaşabilir tabaka kalınlığının az olduğu, yer altı su seviyesinin yüzeye yakın olduğu, zemin büyütme riski olduğu, temel mühendisliği açısından zayıf zeminler olduğu, temel kazısı sırasında stabilize sorunu olabileceği, 0-15 santimetre zemin oturmaları olabileceği ve zemin ve yapılarda küçük-orta çatlaklar olabileceğinden bahsedildi.