Cevizli’ye ilçe statüsü verilebilir

İstanbul Maltepe ve Kartal’daki Cevizli bölgesinin ilçe olması düşünülüyor. Kartal ve Maltepe’nin orasında yer alan Cevizli, Dragos Tepesi ve Adalar manzarası ile dikkat çeken bir cazibe bölgesi olmuş durumda.

Cevizli bölgesi için ilçe olma umudu doğdu. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin Cumhuriyet’in 100. yılı için sarf ettiği ‘100 il, 1000 ilçe’ açıklaması sonucu yeni il ve ilçe olacak yerlerin tespitinde kullanılacak kriterler için çalışmalar başladı.

cevizli semti

Cevizli ilçe olabilir

Kartal ve Maltepe sınırları içinde kalan Cevizli bölgesi, her iki ilçenin de ekonomik olarak merkezi konumunda. Ataşehir örneğinden yola çıkan kurmaylar, Cevizli’nin ilçe olarak ayrılması durumunda daha gelişmiş bir yer olacağından yola çıkarak Anadolu Yakası’nda elit bir ilçe oluşturmak amacıyla harekete geçti.

Cevizli’ye dahil olması gündemde olan yerlerin Kartal’dan Cevizli, Orhantepe ve Maltepe’den Cevizli, Esenkent, Yalı (Piri Reis Caddesi’ne kadar olan kısmı), Büyükbakkalköy (Askeri araziler ile birlikte Esenkent’e kadar olan kısmı) olması gündemde. Böylece yeni ortaya çıkacak rezerv alanları ve boş arazinin değerlendirilmesi ile Cevizli’de önemli bir cazibe merkezi yaratılması planlanıyor.

cevizli ilce 2

Cevizli parlıyor

Cevizli’nin gelişen ekonomisi, ilgi çekici emlak piyasası, artan nüfusu, artan kamu hizmeti ihtiyaçları bakımından ilçe olabilecek potansiyele sahip bir semt olarak öne çıkmasına neden oluyor. Cevizli bölgesinin nüfusu şimdiden 300 bine yaklaşmış durumda. Elbette bu rakama kaçaklar ve göçmenler dahil değil.

cevizli ilce 3

Cevizli’nin her iki ilçenin de ekonomik olarak merkezinde olması, adliye, hastane, AVM, metro istasyonları, Marmaray istasyonu, yeşil alanları ve son dönemde yapılan lüks konutlarıyla Cevizli’nin ilçe olma yarışında öne çıkmasına neden olan özellikleri oldu. Cevizli’de şu anda Anadolu Adalet Sarayı, Bölge Adliye Mahkemesi, Piazza AVM, Cevahir Hotel, Maltepe Park AVM, Ritim AVM, Dragos Tepesi, Dragos deresi, Cevizli kışlası, askeri araziler, Marmara Üniversitesi Tekel Kampüsü, Lütfü Kırdar Şehir Hastanesi, metro istasyonları (Esenkent, Hastane-Adliye) ve Cevizli Marmaray istasyonu bulunuyor.