Sabiha Gökçen Havalimanı 2. pist ne zaman bitecek?

Sabiha Gökçen Havalimanı 2. pistinde test uçuşları başladı. 3 bin 540 metre uzunluğundaki 2’inci pistin hizmete açılması ile en geniş gövdeli uçaklar da havalimanına inebilecek.

Türkiye’nin yurt dışına açılan önemli kapılarında biri olan Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı’nın 2. pistinin ne zaman biteceği belli oldu. 2014 yılından beri yapımı devam eden pistte nihayet son aşamaya gelindi. Yapımı Savunma Sanayi Başkanlığı tarafından üstlenilen 2. pistte test uçuşları başladı. İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’nda ikinci pistin yıl sonunda devreye gireceği açıklandı.

İşletmesi Malaysia Airports Holding Berhad (MAHB) tarafından gerçekleştirilen Sabiha Gökçen Havalimanı, 2. pistine kavuşuyor. Halihazırda yıllık 35 milyondan fazla yolcuya hizmet veren Sabiha Gökçen Havalimanı, Avrupa’nın en büyük 12. havalimanı konumunda ve 2. pistin devreye girmesiyle beraber havalimanının çok daha büyük bir yolcu kapasitesine ulaşması bekleniyor.

2024 yılının başlarında ticari uçuşlara açılması beklenen pist hizmete açıldıktan sonra eski pistte 6 ay sürmesi planlanan bir bakım çalışması başlayacak. Tüm çalışmaların tamamlanmasıyla beraber Sabiha Gökçen Havalimanı ikinci pisti ve ikinci terminal binasının yanı sıra metro bağlantısıyla da dört dörtlük eksiksiz bir havalimanı olarak yoluna devam edecek. İmalatı tamamlanan ve inişe ve kalkışa hazır hale gelen 2. pistte test uçuşları devam ediyor.

Sabiha Gökçen Havalimanı 2. pisti uçuşa hazır

3 bin 540 metre uzunluğundaki 2.pist hizmete açıldığında en geniş gövdeli uçaklar da Sabiha Gökçen Havalimanı’na inebilecek. 2. pist projesinde 1 adet 3 bin 520 metre, 1 adet 3 bin metre ve 1 adet 2 bin 400 metre uzunluğunda 3 adet paralel taksiyolu pist yer alıyor. Ayrıca proje kapsamında 2. pist ve hızlı çıkış taksi yolları ile pistten orta aprona ulaşımı sağlayan bağlantı taksi yollarına ait inşaat, elektrik ve elektronik imalatları da tamamlandı.

2. pist yapımının yanı sıra 46 uçak kapasiteli Orta Apron, 40 uçak kapasiteli Kargo Apronu, Teknik blok, itfaiye ve garaj binası gibi 19 bin m2 kapalı alana sahip Üstyapı Tesisleri ve 91 metre yüksekliğinde Hava Trafik Kontrol Kulesi de tamamlandı. Yeni hava trafik kontrol kulesi 2023 yılı başlınca hizmete giren pistin kargo apronunda ise beton kaplama çalışmaları devam ediyor.

Proje kapsamında Sabiha Gökçen Havalimanı – Pendik bağlantı yolu yer altına alınarak üzerinden ikinci pist geçirildi. Bu kapsamda doğu tüp geçit içinde güçlendirme ve kemer imalatları yapıldı ve hala çalışmaları devam eden kemer imalatlar mevcut. Şu anda doğu tüp geçit içinden araç trafiği sağlanırken, batı tüp geçitte de temel ve iç perde çalışmaları başlatıldı. Ayrıca Orhanlı’da yol geçiş ve altyapı çalışmaları devam ediyor.