iTunes bilgisayarda nereye yedekleme yapar?

iTunes, iOS aygıtı kullanıcılarının dosyalarını yedeklemeleri için kullanışlı bir yoldur. Güçlü bir multimedya oynatıcısından daha fazlasıdır. Bir iOS cihazını iTunes ile senkronize ettiğinizde, telefonunuzu bilgisayara her bağladığınızda yedeklemeler otomatik olarak yapılabilir.

iTunes, hem Windows hem de macOS’un eski sürümlerinde iOS yedeklemelerini bir MobileSync klasöründe saklar. Burada, iTunes’ın hangi işletim sisteminde yedekleme klasörünü nerede tuttuğunu detaylı olarak söyleyeceğiz.

iTunes yedekleme klasörü

iTunes’un Microsoft Store sürümü, yedeklerini \Users\[USERNAME]\Apple\MobileSync\Backup.

itunes windows yedekleme klasoru
Fotoğraf lisansı: Kartal 24

Windows Vista ve önceki sürümlerde, Windows 7, Windows 8, Windows 10 ve Windows 11’de iTunes, yedeklemeleri \Users\[USERNAME]\AppData\Roaming\Apple Computer\MobileSync\Backup klasöründe saklar.

Windows XP altında iTunes, yedeklemeleri \Documents and Settings\[USERNAME]\Application Data\Apple Computer\MobileSync\Backup klasöründe saklar.

MacOS’un eski sürümlerinde iTunes, yedeklemeleri /Users/[USERNAME]/Library/Application Support/MobileSync/Backup klasöründe saklar. macOS 10.15 versiyonundan itibaren iTunes yerine Finder’ı kullanarak yedeklemeler oluşturur ancak bu yedeklemeler aynı yerde saklanır.

Yedekleme dosyalarınızdaki içeriği değiştirmenizin, aktarmanızın, yeniden adlandırmanızın ve hatta çıkarmanızın tavsiye edilmediğini lütfen unutmayın. Bunu yapmak dosyalara zarar verebilir. Örneğin, yeri değiştirilen bir yedekleme dosyasından kurtarmayı denediğinizde kurtarma işlemi devam etmeyecektir.